Autor Wątek: Naprawa starej oryginalnej folii klawiatury  (Przeczytany 1565 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Naprawa starej oryginalnej folii klawiatury
« dnia: 2022.06.28, 23:14:57 »
Podzielę się z wami moim nowym sposobem jaki ostatnio z powodzeniem przetestowałem na naprawę spękanych lub nawet nadłamanych pasków oryginalnej klawiatury foliowej w ZX Spectrum i ZX81 oraz QL  :)
Niedawno wpadła w moje ręce obudowa ZX Spectrum (gumiak), dzięki uprzejmości Klaudiusza z naszego forum w stanie akceptowalnym do jej drobnych modyfikacji ;)
W tej obudowie tej była też stara oryginalna folia klawiatury jednak miała ona drobne pęknięcia na paskach powodujące przerwy w napylonych ścieżkach powodujące że nie dawała oznak życia.  ;)
Postanowiłem wykonać drobny eksperyment ze specyfikiem jaki zakupiłem jakiś czas temu na Ali... mianowicie z klejem UV utwardzalnym.
Potrzebujemy jeszcze do tego wszystkiego jednoskładnikowy klej przewodzący na bazie srebra.

Ok, to jak się do tego zabrać, bo moje wcześniejsze testy nie miały pozytywnych efektów...

Na początek miernikiem z opcją "piskacza" sprawdzamy gdzie są przerwy i to miejsce od strony ścieżek przewodzących podklejamy taśmą biurową, następnie od drugiej strony nakładamy w miarę cienko klej UV i świecimy lampką UV.
Zostawiamy na to na kilka godzin aby dobrze związało i nie kleiło się do palców, wtedy odklejamy taśmę biurową z drugiej strony i nakładamy klej przewodzący na pęknięte miejsca.
Następnie czekamy kilka godzin aż ten klej dobrze zaschnie i sprawdzamy miernikiem czy jest dobry kontakt pomiędzy pękniętymi ścieżkami, jeśli jest OK to nakładamy klej UV na te naprawiane miejsca i znowu świecimy lampką UV.
Można też dać dodatkowo cienką warstwę tego kleju UV w miejscach (od tyłu ścieżek) gdzie pojawiają się już na folii mikropęknięcia ale styk jest jeszcze dobry, lub wręcz zaimpregnować całą długość tych taśm.
Po kilku godzinach mamy już naprawioną klawiaturę do naszego Speccy, możemy potem na to jeszcze nakleić taśmę biurową dla wzmocnienia naprawy:D

Nie gwarantuję że każdemu się to uda, ale mnie udało się tak nawet naprawić całkowicie urwane taśmy klawiatur ...

 
« Ostatnia zmiana: 2022.06.28, 23:28:23 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Naprawa starej oryginalnej folii klawiatury
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.06.28, 23:23:47 »
Może masz fotkę pacjenta przed i po operacji?  :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa starej oryginalnej folii klawiatury
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.06.28, 23:30:24 »
Niestety nie dokumentowałem tego fotograficznie, ale może przy następnej podobnej naprawie zrobię z tego prosty foto-poradnik ;)
Moje naprawione klawiatury jak na razie od tygodnia działają tak bezproblemowo.  :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.