ZX Spectrum > NAPRAWY

Bardzo cichy głośniczek w ZX Spectrum +

<< < (2/2)

KWF:
Zamiast "kupować na zapas" wylutuj D9, TR7 i głośniczek, a następnie sprawdź, który z elementów jest uszkodzony. Zamienniki oryginalnego głośniczka  są dostępne. Są one o średnicy 23 mm i impedancji 32 omy, pasujący będzie np. ABS-231-RC.

pawelb:
Dziękuję za wskazówki.
Ponieważ wymiana diody nic nie dała a TR7 w/g testera jest sprawny zacząłem mierzyć napięcia na polach w który jest wlutowany TR7.  Kolektor ma 9V zamiast 5V w/g schematu a baza gdy nie jest generowany dźwięk 0,4V.
Sprawdzałem czy nie jest to błąd ale te 9V leci prosto z wejścia regulatora napięć 7805.
Kusi mnie wylutować tranzystor i zmostkować bazę z emiterem ale z drugiej strony nie uzyskam wzmocnienia.
Co robić?
W załączniku zdjęcie dziwnego moda jak na issue 4a. Do czego on służy?

KWF:
Głośnik działa tylko i wyłącznie wtedy kiedy na wyjściu ULA'i (noga 28) pojawi się napięcie powyżej spadku napięcia na diodzie D9 i złączu B-E TR7 czyli ok 1,4 V. W stanie bezczynnym na wyjściu MIC ULA'i jest ok. 0,4 V, a wynika to z jej zasady działania. Cały układ generacji dźwięku i wyjścia MIC został opisany w książce o Chrisa Smitha o ULA'i, w rozdziale 20..

TR7 nie jest wzmacniaczem, a buforem (wtórniem emiterowym) zasilanym z napięcia +9 V (sprzed regulatora napięcia +5 V), aby nie obciążać niepotrzebne linii +5 V, kiedy generowany jest dźwięk. Na schematach ZX Spectrum we wszystkich wersjach 3 i 4 jest ten sam błąd. Obwód ten jest narysowany poprawnie na schemacie wyd. 5 i 6A.

Ten "dziwny mod", to modyfikacja przetwornicy, aby zabezpieczyć dolny RAM, w przypadku jej uszkodzenia. Mod fabryczny.

pawelb:
Dziękuję za wyczerpujące informacje.
Człowiek uczy się cały czas.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej