ZX Spectrum > NAPRAWY

ZX +2 Issue1 naprawa

(1/6) > >>

jack_świdnik:
witajcie
nabyłem w ciemno ładny egzemplarz zx spectrum +2 issue1
objaw jest taki że przez rgb czarny ekran, przez modulator ekran płynie, widać w tle ramkę

wstępnie sprawdziłem zasilanie i zamiast 5v miałem 7,89v, wymieniłem stabilizator i 5v już jest na stabilizatorze i na układach pamięci
sprawdziłem układ ULA i ROM na innym pcb i sa ok, sprawne
komputerek w stanie fabrycznym, płyta nie grzebana, nie zauważyłem żadnej ingerencji

po wymianie stabilizatora na przewodzie rgb-scart nie mam dalej obrazu a na antenowym jest taki jak poniżej, już ramkki nie ma widać że "drugi"ekran się uruchamia ale dalej śmiecie mam na ekranie

wymienię kondensatory i sprawdzę jak dalej (kondensatory C39, C24, C22, C41)
za wszelkie podpowiedzi dzięki,
Klaudiusz dziękuję Ci za wcześniejszą pomoc na discordzie

zdjęcia płyty issue1 do wykorzystania również na speccy wiki

jack_świdnik:
załączam więcej zdjęć

damik:
Jak już się uporasz z odpaleniem płyty tego komputerka to warto też wymienić układ PAL na GAL z poprawionym wsadem "unrainer" + dodatkowy kros do CPU by nie śmieciło na ekranie.
Chyba że Chcesz zostawić ten fabryczny jak błąd w oryginale ;).

m0b:
1. Do poprawnego obrazu przez modulator potrzebne jest zdaje się 12V - sprawdź, czy przetwornica działa.
2. Przy podwyższonym napięciu 5V to mogło pewnie paść wiele rzeczy. Zacząłbym od sprawdzenia czy zegar jest tam gdzie być powinien, a potem wstawiłbym ROM diagnostyczny i zobaczył, czy coś pokaże.

jack_świdnik:
ok, te kondensatory C39, C24, C22, C41 już wymieniłem bez zmian
mogę nagrać rom diagnostyczny ale przy tym obrazie to nic nie zobaczę
zegar jak  mam sprawdzić, ten kwarc wymienić? mam oscyloskop z tym  że na mieciu się kończy :)

edit, po wymianie kondensatorów mam idealnie 5.00V zamiast 5,4V
nie mam + i - 12V

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej