Autor Wątek: Witam !!!  (Przeczytany 4878 razy)

PL_Cmd_Jacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
Witam !!!
« dnia: 2020.08.06, 11:19:26 »
Dzień dobry wszystkim. Jestem Jacek i cieszę się że dołączyłem do tego forum, które od pewnego czasu obserwuję. Kilka słów o mnie.

Pierwszy kontakt z komputerami miałem na początku lat osiemdziesiątych, gdy mój kolega dostał "komodora" 64. Jakże mu zazdrościłem, nie dość że miał "wideło" to jeszcze "komodora". A potem mojemu tacie udało się kupić ZX Spectrum+. Komputer który wprowadził mnie w wirtualny świat. Ileż to razy z ojcem przepisywaliśmy listingi z Bajtka i głowili się czemu nie działają. Poznałem Basic i pisałem małe programy na własne potrzeby. Potem były stacja FDD oraz drukarka Seikosha. Jednakże wtedy nie udało mi się ogarnąć i zrozumieć assemblera.

Nastały czasy PCetów, ja nie zostałem informatyki, a mój Spectrum poszedł do szafy i tak leży ... aż do dziś. Kusi mnie by go znowu włączyć, lecz mam obawy, czy coś nie zepsuję w nim. Poza tym czytam, że muszę go zmodyfikować - ughhhh ciąć - by podłączyć do mojego TV. Więc kontempluję jego widok i bawię się emulatorami (ZX Spin). Poznaję wreszcie assembler - tym razem dostęp do książek jest ogromny i mam co czytać.

Pozdrawiam.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam !!!
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.08.06, 14:21:12 »
Witaj i częstuj się zbiorami.
Będzin ? A to w Polsce jest ? ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Witam !!!
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.08.06, 16:59:35 »
Będzin ? A to w Polsce jest ? ;)

Ponoc niedaleko Warszawy. Tzn najbardziej wysunietej na poludnie dzielnicy Warszawy, czyli Sosnowca....

:)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Witam !!!
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.08.06, 18:27:58 »
@PL_CMD_JACEK - trzymaj się z pilnikiem czy inną piłką od tej obudowy z daleka :) Za mało ich już zostało, żeby wykonywać na nich takie rzeźnicze operacje :P

@Pear - podobno tak... kolega chciał tam kupić Golfa IV ("poniżony, na niskim kapciu"), ale sprzedawca nie był chyba do końca uczciwy :P

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam !!!
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.08.06, 20:37:58 »
Witaj. Co Ty tam chcesz ciąć? Jeśli masz na myśli ten cienki drucik do modulatora, to można go też odlutować  :D

PL_Cmd_Jacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
Odp: Witam !!!
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.08.06, 22:30:15 »
Dzięki wielkie za powitanie !!!

Widzę, że miasto me nie jest nieznane, a i sam Admin się tu lokuje  :D .

@PABB & @maciekb - dokładnie myślałem o wycięciu modulatora. Aczkolwiek wpadł mi do głowy inny pomysł - użyć mojego starego "wideło" to znalezienia sygnału. Jednak kolejna obawa to zasilacz - znowu mnie internet przestraszył opowiadając jak to oryginalne zasilacze spalą w końcu mój sprzęt.

Więc na razie zostaje przy emulatorze i studiuję wasze Ziny - rewelacja - dzięki wielkie za to.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam !!!
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.08.07, 00:37:14 »
Nie panikuj. Przeróbka wyjścia na composite to raptem odlutowanie jednego kabelka, jednego rezystora w modulatorze, dolutowanie w jego miejsce kondensatora i wyprowadzenie poza modulator. To najprzyjemniejsza i dająca natychmiastowy efekt przeróbka. Telewizor (jeśli tylko ma jeszcze jakieś analogowe wejścia) da już wtedy radę. Zasilacz sprawdź najpierw bez komputera - jeśli da napięcie w normie, to podłącz. Bardziej się można obawiać przetwornicy i kondensatorów, ale plus to raczej późniejsza produkcja, więc i kondensatory świeższe (o ile można tak powiedzieć o 30-paro letnim sprzęcie). W każdym razie żaden z kilku moich ZX'ów nie odparował przy pierwszym uruchomieniu. Choć oczywiście nie polecam Ci eksploatować przetwornicy z całym ogonem interfejsów wpiętych w ZX'a - warto najpierw te kondensatory ogarnąć. A poza tym mieszkasz przecież gdzieś koło peara, więc nawet jak sprzęt odparuje, to będzie komu naprawić ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam !!!
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.08.07, 10:50:02 »
W kwestii pierwszego uruchomienia po 20 latach odsiadki w szafie, to ja jednak zalecę profilaktykę.
Będzie mniej bolesna niż leczenie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Witam !!!
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.08.07, 11:40:54 »
Witamy, witamy ;)

Poznaję wreszcie assembler - tym razem dostęp do książek jest ogromny i mam co czytać.
O! I to jest zdrowe podejście! Czekam na efekty tej nauki! ;)
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200