Autor Wątek: Płytka do ZX Spectrum  (Przeczytany 20953 razy)

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Płytka do ZX Spectrum
« dnia: 2017.05.28, 01:26:32 »
Nie znalazłem dokładnie tego o co chcę zapytać na forum (co nie znaczy że gdzieś tego nie ma ukrytego  ;) ). Jeden z Spectrumów które będę miał ma płytkę "wymęczoną" ale działa na tyle ile mogłem stwierdzić. Płytka wygląda jakby była zalana. W związku z tym mam pytanie czy można kupić ewentualnie jest dostępny projekt (schemat + płytka) płytki do Spectruma(48) do której mógłbym przełożyć kości ???
Z tego co się rozejrzałem po sieci to najbardziej zbliżone do tego o co mi chodzi jest Sparrow LITE z Czech, ale nie widzę tam oferty na płytkę ani plików projektowych poza tym autor użył tam jednej kości CPLD co "rozwala" moją koncepcję w tym przypadku.
Z drugiej strony ściągnąłem sobie projekt z Ben Heck Show i tam mi to niemal idealnie pasuje, tylko autor zrobił z tego coś na wzór game boy'a a mi chodzi o płytkę która ma złącza tak jak w oryginalnej płycie.
Nie chcę wyważać otwartych drzwi, jeśli okaże się że coś takiego już jest (i jest w jakiś sposób dostępne), ale jak nie to sam usiądę nad projektem.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.05.28, 08:28:47 »
Takiej płyty 1:1 nie widziałem. Poza tym według mnie dokładnie takiej samej nie warto robić.
Lepiej od razu poprawić błędy:
- zlikwidować stabilizator 7805 i przetwornicę,
- górny RAM obsadzić jedną kostką statycznego RAM 62256,
- pamięć wideo RAM zastąpić jednonapięciowymi kostkami (albo też druga kostka 62256),
- parę pomniejszych poprawek.

Oczywiście można zrobić płytkę, do której przełoży się stare układy, ale ja bym się w taki projekt nie pchał. Szkoda czasu i pieniędzy.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.05.28, 09:07:58 »
Kup HQ48 ;) ZX na piechotę :) Jak napisał pear, szkoda czasu na samodzielne zabawy i wyważanie tych drzwi, skoro już są otwarte.

HQ48K pasuje do oryginalej obudowy i ma na sobie poprawki wspomniane powyżej oraz nie ma ULA. Znaczy się ma ale na piechotę.

Czasem na serwisach aukcyjnych można znaleźć oryginalne i puste płytki od ZXa, najczęściej w wersji 6A.
« Ostatnia zmiana: 2017.05.28, 09:41:51 wysłana przez Klaudiusz »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.05.28, 15:48:23 »
Wstawiłbym w taką płytę prócz normalnego RAMu jeszcze AY-ka i Kempstona (oczywiście z opcją odłączenia jumperami). Wtedy tylko 1 przystawka na krawędziówce. Na płycie prócz złączek folii dałbym kołeczki, żeby można było zamiennie używać innych klawiatur bez cudowania.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.05.28, 17:35:52 »
I mamy Just Speccy od Zaxona :D
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.05.28, 19:32:53 »
Jak pozwoli użyć nazwy ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.05.28, 22:32:20 »
Dzięki za odpowiedzi  :D
i lecimy:

Takiej płyty 1:1 nie widziałem. Poza tym według mnie dokładnie takiej samej nie warto robić.
Lepiej od razu poprawić błędy:
- zlikwidować stabilizator 7805 i przetwornicę,
- górny RAM obsadzić jedną kostką statycznego RAM 62256,
- pamięć wideo RAM zastąpić jednonapięciowymi kostkami (albo też druga kostka 62256),
- parę pomniejszych poprawek.

Oczywiście można zrobić płytkę, do której przełoży się stare układy, ale ja bym się w taki projekt nie pchał. Szkoda czasu i pieniędzy.
W zasadzie to opisałeś dokładnie to co zrobił Ben Heck i ja dokładnie to samo chcę zrobić bo bardzo dobrze znam bolączki oryginalnego spectrum i nie chcę powtarzać błędów jakbym miał wkładać nową płytkę tzn. nie chodzi mi o płytkę 1:1 w sensie układu tylko rozmiaru plus wyeliminowanie "uciążliwości" oryginalnego Spectruma.

Kup HQ48 ;) ZX na piechotę :) Jak napisał pear, szkoda czasu na samodzielne zabawy i wyważanie tych drzwi, skoro już są otwarte.

HQ48K pasuje do oryginalej obudowy i ma na sobie poprawki wspomniane powyżej oraz nie ma ULA. Znaczy się ma ale na piechotę.

Czasem na serwisach aukcyjnych można znaleźć oryginalne i puste płytki od ZXa, najczęściej w wersji 6A.
Rozumiem że HQ48 to Harlequin ? Wolę się dopytać bo przed wejściem na to forum nie byłem nawet świadomy tego że coś takiego istnieje  :) Będę chciał sobie złożyć takie cudo. Jak będzie ktoś zbierał chętnych do zakupów zbiorowych na płytki drukowane to pisałbym się na to  :) Harlequin to jest też niemal to o co mi chodzi ale ja chciałbym użyć ULI w swoim projekcie.

Wstawiłbym w taką płytę prócz normalnego RAMu jeszcze AY-ka i Kempstona (oczywiście z opcją odłączenia jumperami). Wtedy tylko 1 przystawka na krawędziówce. Na płycie prócz złączek folii dałbym kołeczki, żeby można było zamiennie używać innych klawiatur bez cudowania.
Ja to widzę trochę inaczej. Na płycie nie chcę nic więcej poza tym co jest domyślnie na pokładzie, natomiast jeśli chodzi o interfejsy to cały czas mam przed oczami rozwiązanie które widziałem kiedyś na giełdzie na Grzybowskiej wieki temu  ;) Był to interfejs który miał formę... hmm plastra czy kanapki (ciężko mi opisać to jednym słowem, tak jak korba -> ciężko wytłumaczyć słowami ale jak się komuś ja pokaże to i słów nie potrzeba), w każdym razie płytka interfejsu była niejako "pod spodem" spectruma w swojej obudowie (najbardziej to rozwiązanie przypomina mi stację dokującą do współczesnych laptopów). Robiła to jakaś firma prywatna i w tym interfejsie było upchane trochę rzeczy (kempston, composite itd.) , bardziej pamiętam formę niż funkcjonalność, po prostu podobała mi się "elegancja" tego rozwiązania. Interfejs był przelotowy. Spectrum w tym rozwiązaniu był po prostu grubszy i ciut dłuższy. Właśnie o czymś takim myślę, aby interfejsy dać pod spód spectruma a nie przed (pamiętam jeszcze ten "pociąg" -> AY -> Kempston -> itd...
Jeśli chodzi o klawiaturę, to tak, też myślałem o jakimś bardziej "cywilizowanym" sposobie podłączenia membrany.

I mamy Just Speccy od Zaxona :D
Chyba nie do końca zrozumiałem to... Te Just Speccy jest oparte na ULI od Spectrum 128 a mi chodzi o "zwykłego" spectruma, zresztą sama koncepcja Just Speccy też bardzo mi się podoba bo czuję że to robił ktoś kto może mieć tok rozumowania podobny do mojego...



 

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.05.28, 22:51:15 »
Średnio podobny.

JS128 powstał własnie dlatego ze miałem serdecznie dosyc stada doczepianych interfejsow ktore w zaleznosci od kondycji złącz działały lub nie. Zamiast zresztą robic replike plyty od 48, przy takim samym nakładzie kosztów i niewiele wiekszym pracy,  lepiej było zrobic wersje 128 . Zalet wymieniac nie musze ;) Mam na birku mala maszyne ze wszystkim co mi potrzebne.

A kolejna replika 48? Ok, trzeba skombinowac ULE lub kupic Nebule, co lepszych dem sie nie obejrzy bo timingi nie te i ramu cos mało, jakies wgrywadełko potrzebne, koszty lecą a na koniec znowu powstaje potworek Frankensteina . No ale kazdemu w/g potrzeb ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.05.28, 23:39:04 »

Kup HQ48 ;) ZX na piechotę :) Jak napisał pear, szkoda czasu na samodzielne zabawy i wyważanie tych drzwi, skoro już są otwarte.

HQ48K pasuje do oryginalej obudowy i ma na sobie poprawki wspomniane powyżej oraz nie ma ULA. Znaczy się ma ale na piechotę.

Czasem na serwisach aukcyjnych można znaleźć oryginalne i puste płytki od ZXa, najczęściej w wersji 6A.
Rozumiem że HQ48 to Harlequin ? Wolę się dopytać bo przed wejściem na to forum nie byłem nawet świadomy tego że coś takiego istnieje  :) Będę chciał sobie złożyć takie cudo. Jak będzie ktoś zbierał chętnych do zakupów zbiorowych na płytki drukowane to pisałbym się na to  :) Harlequin to jest też niemal to o co mi chodzi ale ja chciałbym użyć ULI w swoim projekcie.

Nadal nie rozumiem babrania się w ULĘ od 48K. Oryginał kosztuje krocie (o ile go znajdziesz), jakieś 100-110zł. Nebula jest na zamówienie za 16GBP + wysyłka. A kuriozum to mULA za 39.99 ojro + wysyłka. SLAM przy nich jest tani i dostępny od ręki oraz ma to (i więcej), czego nie ma "gumiak".
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.05.28, 23:54:01 »
@Klaudiusz, o ile zrozumiałem to LordFarfocel ma komplet scalaków z oryginalnego ZX'a i tylko kilka z nich chce niejako przy okazji podmienić na nowsze ;)

Ja bym się podłączył do klawiatury na kołeczki (mam nadzieję że autor wątku się nie obrazi) - jakiś link do projektu/gotowca?
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.05.29, 00:45:05 »
@Klaudiusz, o ile zrozumiałem to LordFarfocel ma komplet scalaków z oryginalnego ZX'a i tylko kilka z nich chce niejako przy okazji podmienić na nowsze ;)
Dokładnie o to mi chodziło. Zaxon i Klaudiusz chyba nie do końca prawidłowo odczytali moją intencję dotyczącą płytki o której myślę. Nie chodziło mi o stworzenie kolejnego klona, tylko o możliwość zastąpienia laminatu o wątpliwej kondycji a jeżeli już to z poprawkami.




zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.05.29, 01:23:27 »
A mnie chodzi o to ze jak juz robic nową płytę to (pomijając ULE ) az sie prosi dodac pare "niezbednych" rzeczy , typu AY i usprawnic reszte. Np  pamieci , tor video,audio. Plyta gumiaka ma około 22x13 cm, zrobienie sztuki czy dwóch tanie nie jest ;) W Satlandzie 250 PLN za sztuke ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.05.29, 09:06:12 »
Taniej upolować oryginalną płytkę na aukcjach.

Tak na marginesie poza ULA, 8 kośćmi 4116 i Z80 reszta jest ceną złomu na oryginalnej płytce. No może jeszcze głośniczek 200 ohmowy na Iss1 i Iss2 oraz PCF na Iss5 i Iss6 są jeszcze coś warte.

Ale jak chcesz przeprojektować dolny RAM na jednonapięcowy (np statyczny), wymienić LM1889 (np. na AD724JR), serio gra nie warta świeczki, bo jest na rynku gotowe.

Cytuj
Nie chodziło mi o stworzenie kolejnego klona, tylko o możliwość zastąpienia laminatu o wątpliwej kondycji a jeżeli już to z poprawkami.

Czyli chcesz zbudować klona po swojemu. :D
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3189
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.05.29, 10:15:31 »
Chcąc zrobić swojego klona - zrób, bylebyś po 17 latach jak Owen nie dostawał paranoi, że ludzie nie wiedzą o co Ci chodzi i że jest jakiś spisek przeciwko Tobie.

Jeżeli chodzi o zastąpienie wnętrza - masz do wyboru ileś sprawdzonych i przetestowanych konstrukcji - nie są tanie - ale dają więcej niż zwykłe speccy 48k.

Za circa 150 zł pear określił wartość sprawdzonej płyty od gumiaka - i zgadzam się z taką wyceną w 100%. Bez niespodzianek, sprawna ULA. Jak chcesz - mogę przegrzebać szuflady i się znajdzie.

Jak chcesz się bawić w robienie samemu - to zaxon już Ci przeliczył ile Cię sama jedna płytka wyjdzie, przełożysz co masz sprawne, dokupisz resztę i wyjdzie, że toastracka miałbyś, a szaraka to już na bank. Fajna skarbonka - jak masz czas i kasę - baw się - tylko potem bez płaczu, że nikt nie docenia wartości i jak chcesz sprzedać, to dostaniesz... tyle co za płytę gumiaka.

Powodzenia!
dużo sprzętu mało czasu.

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Płytka do ZX Spectrum
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.05.29, 11:53:48 »

Ale jak chcesz przeprojektować dolny RAM na jednonapięcowy (np statyczny), wymienić LM1889 (np. na AD724JR), serio gra nie warta świeczki, bo jest na rynku gotowe.

Właśnie moje pytanie od początku dotyczyło tego czy gra jest warta świeczki... Pisząc że na rynku jest już "gotowe" , masz na myśli płytę harlequina ?