ZX Spectrum > HARDWARE

Spectrum i jego awaryjność

(1/2) > >>

Ramos:
Spectrum nie był komputerem bez awaryjnym. Co najczęściej w tym komputerze się psuło? Może ktoś pamięta co się psuło w różnych modelach tego komputera. Wiem, że w latach 80-tych dużo serwisów komputerów przyjmowało Spectrumy do naprawy.

RafalM:
Nie będę oryginalny jeśli stwierdzę że bardzo nietrwałym elementem jest folia pod klawiaturą :)

Często wymienianym współcześnie elementem w nowszych modelach są też paski do magnetofonu, takie jak tutaj: http://www.ebay.co.uk/itm/Sinclair-ZX-Spectrum-2-Small-Cassette-Drive-Belt-/120720191167?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item1c1b7beebf

Dalej niech się wypowiedzą fachowcy :)

martin381:
Naprawiłem (i naprawiam nadal) w w swoim życiu wiele zx spectrum różnych maści i podobnych z tamtych lat.
W spectrusiach padała przetwornica(+12v i -5v) a co za tym idzie padał ram 16 kb bo był też zasilany -5v
chwilowy brak tego napięcia przy obecności +5v i był problem chociaż nie zawsze to byla regułą,
po czasie klawiatury(na zgięciach pękała folia), trafił się padnięty Z80, pamięć rom, rzadko ULA
(to uszkodzenia gdy ktoś podłączał lub odłączał coś do spectrusia a go nie wyłączył!!!)
czasami któraś kostka ram  z bloku 32kb no i modulatory też od czasu do czau, to tak ogólnie
W tych z magnetofonami lub fdd to oczywiście paski po latach jak wyżej napisano,
czasami mechanicznie padał magnetofon.
Co ciekawe nigdy nie naprawiałem zasilacza do zwykłego zx lub tych bardziej rozwiniętych

Ramos:
Z tego wniosek, że Spectrum nie był tak naprawdę solidnie stworzonym komputerem?

matofesi:
Spectrum był zdecydowanie konstrukcją ekonomiczną - w paru miejscach ścięli lekko na zakrętach i to, co wyżej było efektem.

Mój gumiak padł dwa razy - raz ULA jak "się" (czyt. młodsza siostra) w biegu wypiął interface kempston, drugi raz - tak na prawdę nie wiem do końca co, ale na pewno m.in. RAM jak zrobiłem duże zwarcie gdzieś w środku. Wymiany folii nie liczę ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej