Autor Wątek: Nowy menedżer dyskietek Sama  (Przeczytany 134539 razy)

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #30 dnia: 2014.03.23, 10:27:13 »
Pracuję nad obsługą dyskietek systemu TOS. Oczywiście dam znać jak tylko będzie co testować.
Zastanawiam się też nad sposobem obsługi obrazów HDF.

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #31 dnia: 2014.03.23, 12:40:13 »
Pracuję nad obsługą dyskietek systemu TOS. Oczywiście dam znać jak tylko będzie co testować.
Zastanawiam się też nad sposobem obsługi obrazów HDF.

SAMDISK utility can make HDF or RAW image from real disc. SAMCISK also can convert HDF to RAW or RAW to HDF. You can support both. RAW is only sector copy 1:1. HDF image is RAW image with added small header at begin (exist two versions of HDF and each HDF use only different header with different length). You can ignore this headers and access direct with FDD images in HDF. As I know then exist two different IDE interfaces for sam coupe and both use different structure of data on disc(or HDF/RAW). Original 16bit IDE interface "ATOM" and new 8bit CF interface "ATOM LITE" also with full capacity support. Also exist new TRINITY ETHERNET interface with own SD card with FDD images similar (or same ?) as ATOM. I don't know all formats. SIMCOUPE emulator support only two IDE interfaces - ATOM and ATOM LITE.
« Ostatnia zmiana: 2014.03.23, 12:48:17 wysłana przez VELESOFT »

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #32 dnia: 2014.03.27, 19:29:45 »
Pracuję nad obsługą dyskietek systemu TOS. Oczywiście dam znać jak tylko będzie co testować.

No nieeee..... dlaczego w żadnym ze wskazanych źródeł nie wspomniano o tym, że w TOS sektory na ścieżce nie są ułożone po kolei? Męczę się tu i męczę, ciągle coś mi nie pasuje, aż w końcu sam musiałem spreparować dyskietkę testową i dojść co jest grane. Ale już wiem i mogę iść dalej. Katalag z dyskietki (na razie tylko 160kB) już pokazuje dobrze, ale nie skopiuje jeszcze poprawnie plików. Obsługa dyskietki TOS będzie uproszczona, nie będzie podziału na podkatalogi i nazwy będą skrócone do 10 znaków (czyli rozszerzenie do jednego znaku). Dodatkowo poprawiłem parę innych błędów.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #33 dnia: 2014.03.27, 20:30:30 »
A tu wspomniano. Parę dni temu. ;) http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1390.msg17271.html#msg17271
Ja kiedyś do tego doszedłem. Dla tych co już do tego doszli jest następna niespodzianka: system, dla odmiany, jest zapisany bez przeplotu.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #34 dnia: 2014.03.27, 22:30:36 »
Inna siurpryza : Jeśli dysk był formatowany pod TOS A.4 nie miał na dyskietce systemu, katalog był na ścieżce 0 a ścieżek było 42.
Machines should work. People should think.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #35 dnia: 2014.03.28, 11:37:15 »
Kopiowanie z dyskietek TOS już działa, choć na razie tylko ze 160kB .dsk. Dwustronne i gęste wkrótce dopiszę.

Przy okazji dorobiłem też wyświetlanie listingu programów w ZX BASICu. Nie ma oczywiście 100% zgodności z oryginałem, bo nie kombinowałem ze znakami graficznymi i kodami sterującymi wyświetlaniem (kolory itp.), ale poglądowo jak najbardziej się przydaje.

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #36 dnia: 2014.03.28, 14:35:33 »
Pobawiłem się trochę programem, bardzo mi się podoba...

Dało się bez problemu przenieść pliki z D2 na D1 w systemie MGT, TOS i TAP
Przy zgrywaniu D1 (save image as) jest opcja MGT i Extended DSK (841kb).
Co to jest ten Extended ?
Nie ma opcji zgrywania do TOS ?

Podgląd Basica jest bardzo fajny, a brak obsługi kodów sterujących jest tylko jego zaletą,
są na ogół wykorzystane do zaciemniania kodu.

Jak na razie użytkowników MGT jest bardzo mało (chyba ze Zaxon wyprodukuje swoje interfejsy)
natomiast FDD3000 (TOS) powinno być sporo.

Pewnie jest też zainteresowanie na system 3+ (ja takiego nie mam),
ale tu powinni odezwać się jego użytkownicy.
Może to być użyteczne dla tych co tego komputera nie mają, do przenoszenia plików
z obrazów tego systemu (do TOS i MGT).

Dobry kierunek, czekamy na dalszy ciąg.

ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #37 dnia: 2014.03.28, 15:33:38 »
Przy zgrywaniu D1 (save image as) jest opcja MGT i Extended DSK (841kb).
Co to jest ten Extended ?

http://www.cpcwiki.eu/index.php/Format:DSK_disk_image_file_format
Od połowy strony.

Pierwsza wersja dsk dla Sama to był zwykły "raw image", nie miał nic wspólnego z prawdziwym standardem dsk. Potem doszła obsługa Extended DSK.
Stary Samowy dsk nie jest np. rozpoznawany przez HxC Floppy Emulator, dlatego postanowiłem, że dyskietki zapisywane do dsk będą automatycznie konwertowane do standardu Extended.

Cytuj
Nie ma opcji zgrywania do TOS ?

Póki co nie ma i pełnej edycji innych formatów niż Samowe raczej nie będzie. Byłoby to bardzo pracochłonne, ale wpadłem na inny pomysł: eksport do innych formatów. Program by sobie tworzył czystą dyskietkę/taśmę i na nią nagrywał po kolei wszystkie pliki typów ZX z D1. Myślę, że to by wystarczyło, a byłoby o wiele prostsze do napisania.

Cytuj
Pewnie jest też zainteresowanie na system 3+ (ja takiego nie mam),

Mam w planach dodanie obsługi, na tej samej uproszczonej zasadzie co TOS.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #38 dnia: 2014.04.01, 10:55:24 »
Dodałem obsługę dyskietek TOS 640 kB.
Ma ktoś może dwustronny obraz rzadkiej dyskietki (czyli 320 kB)?
Przy okazji powiem, że za pomocą klawisza "Open D1 in Emulator" da się automatycznie otworzyć dyskietkę +D ze stacji D1 w emulatorze ZX Spectrum (testowałem w Fuse). Wystarczy w pliku scadm.ini w parametrze 'SimCoupe' podać ścieżkę do emulatora Spectrum. Obraz dyskietki musi być oczywiście zapisany na dysku. W przyszłości dodam możliwość zdefiniowania więcej niż jednego emulatora.
Uwaga: zalecam skasowanie pliku scadm.ini przed uruchomieniem nowej wersji programu. Stary plik może czasem sprawiać problemy po ręcznej edycji, nowy już nie powinien.


tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #39 dnia: 2014.04.01, 11:18:16 »
W Tos nie ma możliwośći sformatowania dyskietki na 320kB,
40 scieżek tylko jednostronie, stąd biorą się przełączniki stron
w stacjach 2X40 scieżek.
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #40 dnia: 2014.04.01, 11:55:08 »
Co oznacza że obraz dyskietki 320k z TOS to tak naprawdę dwa odrębne obrazy dyskietek 160k (jedna dyskietka jako strona pierwsza, druga jako strona druga)
Machines should work. People should think.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #41 dnia: 2014.04.01, 12:38:23 »
Co oznacza że obraz dyskietki 320k z TOS to tak naprawdę dwa odrębne obrazy dyskietek 160k (jedna dyskietka jako strona pierwsza, druga jako strona druga)

Dzięki za załącznik. Obraz posiada strukturę zwykłej dwustronnej dyskietki (kwestia interpretacji danych na niej to już oddzielna sprawa). A stwierdzenie "dwa odrębne obrazy dyskietek 160k" może sugerować sklejenie dwóch obrazów po 160 kB, tak jak można ze sobą sklejać pliki .tap ;)
« Ostatnia zmiana: 2014.04.01, 12:59:27 wysłana przez Sir David »

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #42 dnia: 2014.04.01, 14:38:07 »
Dodałem obsługę dyskietek 320 kB. Przy okazji przyszedł mi do głowy pomysł, żeby spróbować dodać edytor plików Basica. Przydałby się przy przerabianiu loaderów pomiędzy taśmą i różnymi DOS-ami. Albo prościej, nawet nie pełny edytor, a przynajmniej możliwość automatycznego przerobienia loadera do wybranej składni LOAD.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #43 dnia: 2014.04.01, 15:05:15 »
:D :D
Cytując jednego Kevina z reklamy pewnego banku: "Now, he's talking!" :D

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #44 dnia: 2014.04.01, 16:05:15 »
To ja czegoś nie rozumiem - jeśli pod Tosem nie można sformatować dyskietki na 320kB (chyba że się mylę) to po co obsługa tego formatu.

Jak do tej pory spotkałem się tylko z jedną dyskietką tak sformatowaną, właśnie tą z Bajtka.
A po co to zrobili ? 
Może miało to być zabezpieczenie przed kopiowaniem ?



ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235