Autor Wątek: FDD3000 + CP/M + Terminal  (Przeczytany 11671 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + CP/M + Terminal
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.06.09, 08:59:23 »
Przejrzałem wczoraj na szybko Bajtki i nie znalazłem. Może jednak nie było, musiało mi się przywidzieć.

Ale nie sądzę aby to gdzieś publikował. Parę lat temu przeglądałem wszystkie scany czasopism i notowałem sobie wszelkie numery i strony do wszystkich ciekawszych dla mnie artykułów.

No właśnie, myślę, że taki artykuł kolega na pewno by wyłapał, tworząc spisy artykułów w pismach.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FDD3000 + CP/M + Terminal
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.06.09, 09:35:26 »
Coś jednak kojarzę że były gdzieś publikowane jakieś Pascal'owe procedury dla Amstrada, ale na bank tylko do modelu PCW i nie wyglądały jak te dla Spectrum'a a ekran chyba nie był dzielony na 6 okien.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbigBor

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: FDD3000 + CP/M + Terminal
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.06.09, 22:24:16 »
Dobry wieczór.

CPM-Z80 dla Amstrada był opisywany w miesięczniku KOMPUTER roczniki 1988/1989.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + CP/M + Terminal
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.07.17, 18:19:41 »
Widzę, że długa droga przede mną. Teraz siedzę i drugi wieczór uczę się assemblera Z80.

Wykopki :)
@PROTON - czy ten projekt miał jakąś kontynuację?
Pytam, bo niedawno wgryzałem się w protokół terminalowy FDD3000 i w razie czego mógłbym może trochę pomóc.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD3000 + CP/M + Terminal
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.07.18, 02:40:50 »
Jeśli Klaudiusz będzie uprzejmy udostępnić w jakiś sposób odpłatności klona PAL2068 od Timex-a, to budowa terminala powinna być możliwa.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: FDD3000 + CP/M + Terminal
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.07.18, 09:21:39 »
Maryjan: Aby SCLD było dostępne, potrzebny byłby spec od produkcji, który także zajmie się sprawami licencji wsadu i PCB.

Choć moim zdaniem, zrobienie czegoś nowego na pamięciach dynamicznych, z multiplekserami adresów jest średnim pomysłem. 
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + CP/M + Terminal
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.07.18, 11:02:30 »
Na potrzeby terminala można zrobić coś lepszego, niż timexowy SCLD. Przecież nie trzeba się ograniczać architekturą TC20x8.

1. Wyższa rozdzielczość
2. Wyjście VGA
3. Więcej RAM (czcionki, grafika)
4. Ujednolicony układ klawiatury (TT3000 wykorzystuje archaiczny układ spotykany w starych terminalach)
5. Zamknięcie całej logiki w jednym układzie (TT3000 ma kilka zewnętrznych TTL-i)

Tak naprawdę całość można zmontować w jakiejś nie za nowoczesnej klawiaturze od PC.

Pytanie, czy miałoby to w ogóle sens. Prostych terminali jest na kopy, zostaje kwestia zinterfejsowania portu FDD3000 (2x6 bitów).

Choć moim zdaniem, zrobienie czegoś nowego na pamięciach dynamicznych, z multiplekserami adresów jest średnim pomysłem. 

To trochę zależy. Jeśli brakuje nam pinów, a dostępne makrocele są, to można się w to bawić. Jeśli pinów nie brakuje, a makrocele są na wagę złota - lepiej użyć SRAM.

DRAM-y są o tyle sympatyczne, że są w małych obudowach, a w układach wideo i tak są odświeżane przez generator obrazu. Tryb FPM też korci, by go wykorzystać. Inaczej jednak wygląda sprawa ich dostępności oraz czasy dostępów - łatwiej jest znaleźć szybkie SRAM-y.
« Ostatnia zmiana: 2021.07.18, 21:39:45 wysłana przez trojacek »