Autor Wątek: RGB -> SCART problem  (Przeczytany 5012 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.12.20, 10:57:54 »
Generalnie jakiś ciekawy ten przewód, wszystkie jakie mam/miałem do tej pory miały jeszcze przelotkę na zasilacz, a w tym tego nie widzę. Myślałem, ze to jakiś MUST HAVE dla przewodu 128/+2 szarak.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.12.20, 12:13:06 »
Masz rację Rzeznik że ten przewód jest jakiś lewy, bo w gnieździe "Szaraka" na rynek UK standardowo nie ma napięcia 12V do przełączania wejścia RGB w TV, w tym miejscu jest sygnał VSync.
Tylko wersja francuska "Szaraka" bez modulatora i układu TEA2000 posiada napięcie 12V wyprowadzone na gniazdo monitora.

Możliwe że sprzedali Ci błędnie opisany kabelek do "Czarnucha" czyli +2A/B bo te nie mają wejścia na zasilacz.

Łatwo to sprawdzić, bo po rozkręceniu wtyczek (prawdopodobnie tej Euro) powinny być widoczne 3 szklane diody i conajmniej 7 rezystorow.
Jesli ich nie będzie to masz właśnie kabel do "Czarnucha" lub "Francuza" .

Ja swoje "Szaraki" mam przerobione (zamienione zworki na płycie i dodany R9 1K) pod kable z +2A bo mam wtedy jeden kabel do wszystkiego.
« Ostatnia zmiana: 2020.12.20, 12:24:07 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.12.20, 14:55:34 »
Łatwiej też rozkręcić wtyczki niż szaraczka.  W moim kabelku jest koszyk i bateryjka 1.5V do przełączania na RGB.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.12.20, 15:35:06 »
W przypadku tego kabelka z opisu wynika że przełączanie na tryb RGB jest tam robione poprzez doprowadzenie sygnału composite video (prawdopodobnie przez diodę schottky) na pin16 gdzie dodano jeszcze kondensator 220uF do masy by to napięcie wygładzić.
Taki trik nie musi działać poprawnie w przypadku niektórych modeli TV, bezpieczniej byłoby dać np. bateryjkę litową 3V poprzez rezystor na pin16 lub zwykła 1,5 jak to opisał Andy.
« Ostatnia zmiana: 2020.12.20, 15:46:37 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.12.21, 10:02:07 »
Ja nie uzywam zadnego zasilacza do kabli "RGB szarak", te kable od retroshack byly wielokrotnie poprawiane i mysle, ze sa optymalne, ale nie musza zawsze dzialac.  Dododam tylko, ze np. stare wysluzone Philipsy CRT jedza wszystko - w zasadzie poza 230V  :D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.12.21, 10:41:16 »
Tak, jak napisałeś - dużo zależy od konkretnego TV.
Wiele modeli przełącza się nawet napięciem rzędu kilku V.
Niektóre wręcz całkowicie ignorują napięcia na pinach SCART i reagują tylko na wybór ręczny.

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.12.21, 23:02:25 »
Dzięki za wszystkie informacje  :D

Próby podłączenia tym kablem muszę chyba sobie odpuścić. Nie poradzę sobie z ewentualnymi modyfikacjami, tym bardziej, że mój TV też stanowi tutaj jakiś problem. Jeżeli ktoś z Was chciałby przetestować ten przewód u siebie, proszę o info na priv - wyślę listem, jak będzie dobrze działać, to chętnie odsprzedam w dobrej cenie lub zamienię się za coś innego. Tak jak pisałem wcześniej, mam już kilka przewodów tego producenta i z każdego, jak do tej pory, byłem bardzo zadowolony. Solidne rzeczy.

Podjąłem kolejną próbę podłączenia przez złącze antenowe i niestety nadal nie udało się ustawić akceptowalnego obrazu, tzn. obraz trochę skacze a dźwięk bardzo szumi. Na tym samym złączu antenowym dobrze działa Atari 130 XE i Commodore 64. Może macie jakieś podejrzenia, co może być nie tak.

Chyba powinienem rozejrzeć się za monitorem. Od jakiegoś czasu szukam Neptuna 156 w ładnym stanie, chciałem go przez sentyment podłączyć do mojego Atari, ale jeżeli uważacie, że to dobry wybór używałbym go do Spectrum. Czy do mojego Szaraka byłby OK?

Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.12.22, 10:18:58 »
Wyszoruj zapewne utlenione miejsca styków (gniazda/wtyczki) to ma zaskakująco duże znaczenie przy łączeniu kablem antenowym.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.12.26, 13:18:52 »
Wyczyściłem solidnie gniazda i wtyczki, ale niestety nie pomogło. Poddaję się...

Dziękuję Wam za wszystkie podpowiedzi  :)
Wydaje mi się, że najlepszym wyjściem będzie kupno monitora. Myślę o Neptunie 156, ale czy będzie się nadawać do mojego szaraka? Jeżeli nie, doradźcie czego szukać.
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: RGB -> SCART problem
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.12.29, 00:26:24 »
A nie prościej poprawić kabel albo zrobić nowy?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464