Autor Wątek: "Gumiak" i EPROM  (Przeczytany 7541 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
"Gumiak" i EPROM
« dnia: 2017.04.16, 18:21:58 »
Zastanawiałem się przez chwilę jakby w miarę elegancko rozwiązać przełącznik banków, w przypadku wymiany ROMu w ZX na EPROM 27C256. Wiem, że temat wałkowany od zarania dziejów, ale ostatnio męczyło mnie to, ponieważ strata połowy EPROMu i prucie obudowy jest bez sensu.

Mam płytę w wersji 6A, na której już ktoś wcześniej wlutował podstawkę pod ROM, więc większość roboty została wykonana. Zostało tylko wyrzucić oryginalny ROM, zrobić bramkę OR w miejscu linków H-N i wsadzić nowy zaprogramowany EPROM ze dwoma wsadami. Nie chciałem montować przełącznika na obudowie i pruć jej. Pozostało więc zainstalować zworkę i tutaj był cały szkopuł, jak ją wykonać w funkcjonalnie i estetycznie, oraz jak podciągnąć do niej +5V i GND. Całość wykonania na zdjęciach poniżej.

Powszechnie znany schemat:


Do tego należy zewrzeć pin 1 z pinem 28 EPROM i to wszystkie przeróbki.

Zworka na miejscu:






Można marudzić, że jeden rezystor jest SMD a pozostałe dwa 1/8W, ale takie elementy pasowały najlepiej. Mam nadzieję, że może komuś się to przydać.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: "Gumiak" i EPROM
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.04.17, 00:13:23 »
Narysowałem małą płytkę na szybko, aby wlutować w miejsce zworek ROMu.



Będę musiał przymierzyć to do paru różnych wersji PCB.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: "Gumiak" i EPROM
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.04.17, 05:23:44 »
Witam

Wygląda super. Mam dwa pytania.

1. Powiedz mi jak robisz zdjęcia macro, że wychodzą tak bardzo wyraźne. Za każdym razem jak oglądam twoje zdjęcia pcb zx spectrum zastanawiam się jak to robisz. Czy to sprawa drogiego aparatu fotograficznego, odpowiedniego oświetlenia, czy może jakichś dodatkowych ustawień aparatu przed wykonaniem zdjęcia.
2. Jak zamierzasz zmieniać położenie zworki do przełączania banków pamięci bez wycięcia otworu.

Pozdrawiam

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: "Gumiak" i EPROM
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.04.17, 08:51:41 »
Hej,

Zacznijmy od pytania nr 2. Zamiast złącza z trzema pinami na tej płytce można wlutować kabelki z przełącznikiem i zamontować go na obudowie jakby ktoś chciał. W przypadku pierwszym, bez tego mini-PCB, w EPROMa zaszyłem dwa obrazy, jeden to ROM testowy a drugi niemodyfikowany ROM od ZX48K. W tym przypadku zabawa bankami i tak jest czynnością serwisową, więc w większości przypadków obudowa i tak będzie otwarta. Na upartego ,w tym miejscu gdzie jest zworka, można wyciąć dziurę w obudowie, jak ktoś już musi.

[OFF-TOP]
Będzie spory off-top na temat zdjęć, ale co mi tam. Trochę zajmowałem się fotografia w przeszłości. Kilka  prostych tricków i zdjęcia same takie wychodzą.

Co "drogiego aparatu", kwestia względna i tutaj aparat jest najmniej ważny. Dowolną lustrzanką (cyfrową bądź analogową) zrobisz tego typu zdjęcia, ale w obecnych czasach nawet jakiś bezlusterkowiec też da radę. Inną kwestią jest zastosowana optyka. W większości zdjęcia robię, korzystając z obiektywów stałoogniskowych (50mm, 55mm i 105mm), a prawie wszystkie mają ponad 25 lat.

Zdjęcia lubią światło, dlatego dobre oświetlenie jest kluczem do większości zdjęć. Namiot bezcieniowy byłby najlepszy, ale jakby strzelanie z armaty do wróbla. W tym przypadku trzy białe kartki papieru dają bardzo podobny efekt. Do tego rozproszone światło z lampa błyskowej i efekt taki jak na zdjęciach powyżej.

Jeżeli masz jakieś pytania na temat zdjęć zapraszam na PW, albo możemy otworzyć nowy wątek w dziale 'Różności".
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: "Gumiak" i EPROM
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.05.02, 23:55:26 »
Przyszły płytki i jedna zmontowana.





Zrobiłem wstępną przymiarkę do ZX48K wydanie 6A. Buda od plusa bez problemów zamyka się, nic nie haczy o sąsiednie elementy. Mam nawet kandydata, w którym to wyląduje, ale najszybciej w weekend.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: "Gumiak" i EPROM
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.05.07, 12:06:11 »
PCB wsadzione w Plusa (ISS6A):



KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76