Autor Wątek: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)  (Przeczytany 8475 razy)

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.11.06, 15:01:12 »
Jeśli chodzi o klony typu FPGA, to "nie, dziękuję".

Przerabiałem już z Amigą: Minimig, MiST, MiSTer, ARMIGA, Vampire V4 Standalone.

Wystarczy mi.

Cytuj
Jeśli chodzi o CPC chyba wybrałbym wersję Amstrada bez plus'a ze względu na złącza.

A co ze scrollingiem?  W Plusie podobno jest sprzętowy.  Tak jak pisałem wyżej, wszystko zależy od tego, czy stare gry się do niego dostosowują.
oczywiscie stare gry nie wykorzystuja - skad maja wiedziec, ze mozna skrolowac sprzetowo :)

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.11.06, 15:37:30 »
Cytuj
oczywiscie stare gry nie wykorzystuja

To warto kupować Plusa czy nie warto?

Starych gier jest od groma.  Nowych gier też trochę wychodzi na CPC.  Śledzę kanał Sabermana i widzę.

Jest kwestia "lepszych" złączy dla 6128 (bez plusa).  Ale nikt dotąd nie napisał mi, jakie konkretnie rozszerzenia są pod Amstrada, w szczególności, jakie pasują do złącz 6128.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.11.06, 17:40:41 »
Kolego, mniej roszczeniowo, my tutaj nie jesteśmy na etacie, tylko piszemy w ramach możliwości czasowych.

Ja kupiłem ostatnio plusa (6128plus) - miałem wcześniej 6128, miałem JustCPC - ten plus to wg mnie fajna konstrukcja, ale:
1. wyjścia na dzień dobry problematyczne, czyli przejściówki jeżeli chcesz używać jakichś rozszerzeń/dodatków, których jest zdecydowanie więcej pod zwykłe CPC.
2. stacja jest na 5V tylko, czyli jak Ci padnie to powodzenia w szukaniu, 99% rynku wtórnego to jest 5/12V 3", ten jeden procent to ulubione sytuacje pt. jedyna dostępna stacja 5V od plusa za 200 GBP.
3. CPCplus gra AYkiem bardzo ładnie, zadziwiająco ładnie, aż się ZXFreeq ostatnio zdziwił jak zrobiliśmy w hackroomie spotkanie amstradowe.
4. ładna kompaktowa konstrukcja vs klocek CPC, tylko znowu - części zamienne z innych kompów etc. bez szans na dostanie w ludzkich cenach.
5. nie kup bez karta z grą - tam jest też system/BASIC, bez niego ten komp nie ruszy, chyba, że na innych kartach.
6. mała ilość dedykowanych peryferiów, do starszych (ze zwykłego CPC) worek przejściówek.
7. ilość dem - trochę jak na MSXa - w godzinę opędzasz większość sceny.
8. ilość gier na CPC+... mogę się mylić - siedem? System CPC+ wyszedł jak Amstrad CPC już zdychał.
9. Kabel do stacji w CPC6128+ wlutowany w płytę i za krótki do ZaxDrive, czyli #6.
10. Podsumowując - 6128 tańsze, bardziej popularne tego plusa to za bardzo nie odczujesz, a kosztuje obstawiam 2x tyle co CPC bez plusa. Ja kupiłem i jestem zadowolony, ale ja kupiłem bez oczekiwań, które biją z Twoich postów.

Zrobisz jak zechcesz, i tak będziesz niezadowolony (albo z braku plusa, albo z braku rzeczy na plusa). Pozdro! :)
dużo sprzętu mało czasu.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.11.06, 17:58:50 »
Dzięki za listę.

To już wiem że pozostaje 6128.  Temat Amstrada odhaczony, teraz (grudzień) pozostaje kupić.  Jest jakaś giełda internetowa Spectrum/Amstrad?  Na PPA jest.

Cytuj
Kolego, mniej roszczeniowo

Wskaż jedną moją literę powyżej, która jest roszczeniowa.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.11.06, 20:45:07 »
Cytuj
oczywiscie stare gry nie wykorzystuja

To warto kupować Plusa czy nie warto?

Starych gier jest od groma.  Nowych gier też trochę wychodzi na CPC.  Śledzę kanał Sabermana i widzę.

Jest kwestia "lepszych" złączy dla 6128 (bez plusa).  Ale nikt dotąd nie napisał mi, jakie konkretnie rozszerzenia są pod Amstrada, w szczególności, jakie pasują do złącz 6128.

Jak chcesz grac, to gier jest duzo wiecej na zwyklego cpc. Gier, ktore wykorzystuja nowe uklady plusa jest niewiele.

do wyboru masz modele:
Amstrad CPC 464 - 64kb ram, kolorowe klawisze specjalne, wbudowany magnetofon, zlacza krawedziowe (expansion, printer), gniazda na monitor, joystick, audio out. Do podlaczenia stacji potrzebny interfejs  dyskowy np. DDI-1
Amstrad CPC 664 - 64kb ram, niebieskie klawisze specjalne, wbudowana stacja dyskow, zlacza krawedziowe (expansion, floppy, printer), gniazda na monitor, joystick, audio out, tape
Amstrad CPC 6128 - 128kb ram, szare klawisze specjalne, wbudowana stacja dyskow, zlacza krawedziowe (expansion, floppy, printer), gniazda na monitor, joystick, audio out, tape

Schneider 464 - rozni sie od Amstrada cpc 464 napisami na obudowie, ekranowaniem, szarymi klawiszami - nie ma zlacz Amphenol
Schneider 6128 -  rozni sie of Amstrada cpc 6128 napisami na obudowie, ekranowaniem, szarymi klawiszami, zlaczami Amphenol zamiast zlacz krawedziowych

CPC 464+ - 64kb ram, szare klawisze, wbudowany magnetofon, zlacza Amphenol (expansion, printer), gniazda na monitor, joystick, audio out,  nowy chipset, nowa obudowa, slot na cartridge
CPC 6128+ - 128kb ram, szare klawisze, wbudowana stacja dyskow, zlacza Amphenol (expansion, floppy, printer), gniazda na monitor, joystick, audio out, nowy chipset, nowa obudowa, slot na cartridge

Wszystkie cpc+ nie maja wbudowanego romu wiec sie nie uruchomia bez cartridge systemowego, na ktorym jest basic, system, amsdos itp

Do grania kup 464 z emulatorem floppy/rozszerzeniem ramu albo 6128, najlepiej w komplecie z monitorem.
Przejsciowki edge-Amphenol sa do kupienia, wiec mozna bez wiekszych problemow podlaczac interfejsy ze zlaczem krawedziowym.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.11.06, 21:02:59 »
Można by posunąć się o taką dygresię.
"Moje pierwsze ZX Spectrum, ale nie ostatnie."  :D
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.11.06, 21:28:07 »
Cytuj
6128

To mój wybór!

Cytuj
najlepiej w komplecie z monitorem.

Żadnych monitorów!! U mnie monitorem do retro jest Sony Bravia KD55XH9005.

Właśnie - w TV mam tylko złácze analogowe jack (Composite).  Da się łatwo ze Spectruma i Amstrada wyciágnáć Composite?

Cytuj
"Moje pierwsze ZX Spectrum, ale nie ostatnie."

Ostatnie.

Ja retro komputerów nie zbieram, jeno używam!

ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.11.06, 21:52:30 »

Przejsciowki edge-Amphenol sa do kupienia, wiec mozna bez wiekszych problemow podlaczac interfejsy ze zlaczem krawedziowym.

Dzięki Dr Piotr za klarowne wyjaśnienie  :)
Wiesz może, gdzie wspomniane przez Ciebie przejściówki można nabyć, najlepiej w PL?


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #23 dnia: 2022.11.06, 22:36:02 »
Na Amstrady CPC powstało ok 4500 gier z czego zaledwie ok 40 potrafi wykorzystać jakieś dodatkowe funkcje w modelach PLUS. A i to w połowie przypadków korzystają zaledwie z nieco innej mniej żarówiastej palety, a nie z lepszego scrolingu. Dokładniej czym się różnią wersje gier na PLUSa od ich zwykłych wersji najlepiej pokazuje 5 części tego filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=20ZBzhKoGdI
Polecam obejrzeć aby wyleczyć sie z żalu że nie stać nas na Plusa. Bo nawet te kilka które nie mają wersji na starego CPC nie słyną ani z urody ani z grywalności. A stare gry nie dostaną skrzydeł tylko dlatego że je uruchomisz na Plusie.

Od paru lat nie sprawdzałem cen Amstradów ale kiedyś Plusy kosztowały minimum 2, a częściej ze 3 razy tyle co te starsze w ciemnoszarych obudowach. W dodatku Plusy najczęściej na aukcjach miały francuską wkurzającą klawiaturę. Coraz rzadsze sprawne monitory kolorowe, również potrafiły windować cenę, także za przesyłkę. Ten fakt sprawia że Plusy to wg mnie dobry wybór jedynie dla bogatych snobów, którzy chcą mieć coś czego nikt rozsądniejszy i mniej bogaty by nie kupił.

O wtyczkach koledzy już pisali, Schneidery i Plusy mają inne gniazda do rozszerzeń i 2ej stacji. W stacji inna wtyczka to grosze, do expansion też są przejściówki ale już nie tak tanie i przystawki nie przylegają w nich tak ładnie do obudowy. Ponadto Plusy mają inną wtyczkę do Video. Nie wiem czy ktoś sprzedaje takie kable do TV ale da sie zrobić samemu za kilka zł.

Żaden CPC nie miał wyjścia Composite. Dla uparciucha wszystko da się zrobić, ale to kosztuje. Są modulatory, ale to wielkie ciężkie, trudne do kupienia kloce, z fatalną jakością obrazu. Moim zdaniem jeśli jesteś fanem retro maszyn a nie masz wyświetlacza z wejściem RGB to nie jesteś poważny. Nawet w latach 90ych jak ktoś nie miał takiego kabla to nie miał szacunku na dzielni a co dopiero dziś. Nawiasem mówiąc Spectrumy też nie mają Composite, ale w nich łatwo i praktycznie bez kosztów przerobić modulator RF by dawał taki sygnał. Ale CPC ma tylko RGB. Na upartego można by przerobić modulator od Amigi (pewnie łatwiej kupić niż oryginalny do CPC). Ale ja bym sie raczej przyjrzał tej twojej Bravie czy nie ma opcji wejścia RGB. Nawet jeśli to gniazdo jak do VGA zamiast tradycyjnego Scart, to może obsługuje także częstotliwości PAL-oskie.

« Ostatnia zmiana: 2022.11.06, 22:55:54 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #24 dnia: 2022.11.06, 22:46:06 »
Wiesz może, gdzie wspomniane przez Ciebie przejściówki można nabyć, najlepiej w PL?

jak nie zrobisz sam, to np. Zaxon?
dużo sprzętu mało czasu.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #25 dnia: 2022.11.06, 23:01:26 »
Wiesz może, gdzie wspomniane przez Ciebie przejściówki można nabyć, najlepiej w PL?

jak nie zrobisz sam, to np. Zaxon?

tooloud: Tak mnie się i wydawało, że na zamówienie, ale Dr Piotr tak napisał "Przejsciowki edge-Amphenol sa do kupienia" , że pomyślałem iż może jednak źle szukam i ktoś je sprzedaje  :D

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #26 dnia: 2022.11.06, 23:12:58 »
Na Amstrady CPC powstało ok 4500 gier

ZbyniuR, czy możesz mi podać źródło tej - jak na zasoby jakie posiadam - mocno wg mnie zawyżonej liczby tytułów gier jakie wyszły na Amstrada?

TOSEC jest zapewne niekompletny, bo tam jest 4294 tytuły z czego większość... w 2-3 wersjach cracków. Wiki podaje 1799 gier na Amstrada i to jest lista niepowtarzających się tytułów, której wierzę, aczkolwiek brakuje tam wszelkich CPCdev etc. Skąd więc to 4500 gier w Twojej wypowiedzi?
dużo sprzętu mało czasu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #27 dnia: 2022.11.07, 02:15:50 »
Dobre pytanie. Wydawało mi sie że z takiego pdf ze screenami:
_libro_load.pdf - (obrazki startowe)
_libro_ingame.pdf - (screeny z gry)
Ale okazuje sie że moja nie najnowsza wersja ma ich tylko 3930, z czego pewnie ze 100 na PCW i ze 100 powtórzony tytuł z okazji innej nazwy z powodu innej wersji językowej.

Ale np na stronce:  https://www.cpc-power.com/index.php?page=database
mają 18 tysi softu, zaznaczam kategorię: GAME i zostaje 7245. A tutaj różne kraki czy wersje językowe są dopiero wewnątrz pozycji, a nie liczone jako kolejna. Ale część to składanki takich tytułów które są na liście także osobno, ale ile tego może być? kilkadziesiąt?
Choć część to pewnie tak prowizoryczne Bejziki że nie poświęcilibyśmy tym grom nawet minuty.
Wryło mi sie w pamięć że 4500, ale przyłapałeś mnie że nie pamiętam skąd. Może ta liczba padała w jakiejś dyskusji na cpcwiki, albo w jakimś magazynie to przeczytałem. Nie wiem. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #28 dnia: 2022.11.07, 08:28:18 »
jeśli jesteś fanem retro maszyn a nie masz wyświetlacza z wejściem RGB to nie jesteś poważny.

Po prostu w moim przypadku nie chcę obrazu-żylety, w zamian za brak konieczności posiadania monitora (monitorów).

Ja po prostu lubię big screen do retro.  Zgadzam się, że to rzadkie podejście, ale tak po prostu uważam.

Cytuj
bym sie raczej przyjrzał tej twojej Bravie czy nie ma opcji wejścia RGB. Nawet jeśli to gniazdo jak do VGA zamiast tradycyjnego Scart, to może obsługuje także częstotliwości PAL-oskie.

Nie ma bata.  Jedyne wejście analogowe jest przez jack gdzie 2 piny to Audio (Stereo), 1 to masa, a 1 to Video (Composite).  To jest TV z 2020 r. i w tym okresie, Sony już tak zaczęło robić.  Żadne SCART, żadne D-SUB.

Tak Spectrum jak i Amstrad, będę zmuszony podłączyć po Composite, niestety.

W przyszłości, rozważam rozwiązanie HYDRA od Lotharka, tak aby wyprowadzić sobie z wszystkich komputerów SCART (w tym: RGB) i potem podłączyć obraz z HYDRY do telewizora... Przejściówką ze SCART na Composite.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #29 dnia: 2022.11.07, 11:00:47 »
Szanuję ten oldschool. Wiadro informacji, a Ty jak jaskiniowiec, do szklanki z Composite. I tak - mogłeś to jeszcze na sygnał antenowy przerobić :)
dużo sprzętu mało czasu.