Autor Wątek: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB  (Przeczytany 13134 razy)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« dnia: 2012.11.23, 00:39:40 »
Nabyłem kolejny do swojej kolekcji, po podłączeniu do telewizora Samsung B650 przez złącze RGB obraz dziwnie drży i jest lekko po skosie. Kabel sprawdziłem (rozebrałem wtyczkę) i jest prawidłowo wykonany. Kolory i ostrość bardzo dobre.
Druga sprawa to obraz poprzez composite jest dużo gorszy niż powinien :( mój Timex 2048 generuje ze 3 razy lepszy obraz. Próbowałem dawać rezystor 15ohm na sygnale CVBS ale to nic nie zmienia.
Czy to wina kabla (raczej nie)/telewizora (w weekend chcę sprawdzić na innym)/komputera?

Dodam jeszcze że dźwięk trzeba dać naprawdę głośno, wówczas oprócz dźwięku słychać charczenie i szum.

Wkurza mnie też w tym modelu brak wyłącznika, trzeba będzie dorobić na kablu... no i joy kempston nie działa :(
aim.atariscene.pl

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.11.23, 09:56:25 »
Wiekszosc szarych +2, o ile nie wszystkie maja skopane wyjscie CVBS, pisalem juz raz o tym.
Skos - dziwne, sprobuj na zwyklym CRT. Dalej twierdze, ze nowe LCD (moze z wyjatkami) nie nadaja sie do starych urzadzen RGB.
Wylacznik - zadne spectrum nie ma wylacznika, to jest raczej "feature" :-)
Kemston - +2 ma standard 2xSinclair, w dodatku wymaga adaptera do normalnych joystickow.


wieczor

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Dublin / Gdańsk
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.11.23, 12:58:26 »
Można przełącznik dorobić na kablu od zasilacza, taki od lampki - polecam  :D

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.11.23, 14:09:39 »
Mam też telewizor samsung  37B650 i objaw jest podobny(chyba taki sam z opisu) , na innym lcd 15" cali nie ma tego problemu.
Przynajmniej u mnie na tym tv wszystkie spectrusie tak mają przez RGB czy też gumiak w wyjściem VIDEO mają ten objaw.
Sprawdzę dzisiaj czy ten objaw jest przy podłączeniu przez kabel antenowy , nigdy tak na LCD-ku nie podłączałem.

Mam klasyczny kineskopowy i na tym używam bo to sprzęt i komputerek z tamtych czasów ,
takie jest zdanie chyba wielu użytkowników co przesiedli się z LCD na KINESKOP.


Jak piszą poprzednicy CVBS w +2 było do kitu i wymagało przeróbki

Co do głośności to wszystkie +2 i zwykły +128k muszą mieć głośniej niż w przypadku +2A , +2B ,+3
chyba mniejszy poziom sygnału na wyjściu ale charczenie  i szum to nie słyszałem przy normalnym graniu ,
zobacz z innym tv
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.11.23, 15:43:50 »
@wieczor: własnie o taki myslalem, w sobote wizyta w OBI :)
@all: czy ktoś z kolegów móglby podać gdzie znaleźć schemat przeróbki na poprawę sygnału video? słyszałem że jest coś takiego, niestety na forum nie znalazłem, w necie tylko przeróbka z dodatkowym rezystorem ale ta nie działa.

poza tym chętnie kupię przejściówkę na kempstona, czy ktoś takie robi/sprzedaje?

jeszcze jedno mnie martwi, demka nie rzadko generują śmieci w grafice jak na załączonym obrazku (demo 7threality), czy oby nie wynika to ze specyfiki spektrusia? dodam że dzieje się to na RGB i Video, jakby tego było mało czasem jakieś demo zaliczy zwiechę...

takie pytanie lamerskie jeszcze - rozumiem, że +2 z divIDE wchodzi od razu w tryb 128kB? nie ma wyboru ekranu po uruchomieniu z divIDE

no dobra pomarudziłem, jeśli ktoś pomoże będę szczęśliwy :)

aim.atariscene.pl

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.11.23, 15:51:16 »
Te śmieci to są statyczne czy mrugające? Statyczne mogą sugerować jakieś problemy z RAMem, mrugające również z ULA. Generalnie wygląda na to, że kupiłeś ciężko trafiony egzemplarz.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.11.23, 15:51:23 »
Te śmieci to efekt ustawienia rejestru I w obszasze slow RAM. Na efekt śnieżenia jest rozwiązanie -- projekt Umbrella ze strony Velesoft.

Standardowo DivIDE wymusza tryb 48k. Są jakieś poprawki do FATWare, które to zmieniają, ale nie wiem czy przy okazji nie trzeba mieć najnowszego wkładu do GALi.


Sprawa przejściówki SJS była poruszana na forum: schemat połączeń jest tu: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,68.msg8134.html#msg8134



matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.11.23, 15:55:27 »
No tak... Nie pomyślałem, że to na obrazku to może być demko z Pentagona - tam nie ma contention więc ustawiają sobie I jak im pasuje ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.11.23, 16:32:08 »
Te śmieci to efekt ustawienia rejestru I w obszasze slow RAM. Na efekt śnieżenia jest rozwiązanie -- projekt Umbrella ze strony Velesoft.

Standardowo DivIDE wymusza tryb 48k. Są jakieś poprawki do FATWare, które to zmieniają, ale nie wiem czy przy okazji nie trzeba mieć najnowszego wkładu do GALi.

Sprawa przejściówki SJS była poruszana na forum: schemat połączeń jest tu: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,68.msg8134.html#msg8134

no to prawie wszytskie problemy rozwiązane wielkie dzięki :)

jeszcze ten nieszczęsny divIDE, normalnie gry które są napisane dla 128kB uruchamiają się, więc nie bardzo rozumiem jak on działa w 48kB.
z kolei czy dema mogą się przez to wieszać, bo pracując przy 48kB po prostu braknie im pamięci? ładowanie z taśmy (czytaj mp3 playera) powinno rozwiązać ten problem?

aim.atariscene.pl

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.11.23, 16:53:29 »
Opis przeróbki (moda) video do szaraka

http://velesoft.speccy.cz/other/zx-vga/zx128+2-video-fix.htm


Dzisiaj z ciekawości sprawdzę jaki daje efekt


I jeszcze coś   w załączniku
« Ostatnia zmiana: 2012.11.23, 18:13:09 wysłana przez martin381 »
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.11.23, 17:20:34 »
jeszcze ten nieszczęsny divIDE, normalnie gry które są napisane dla 128kB uruchamiają się, więc nie bardzo rozumiem jak on działa w 48kB. z kolei czy dema mogą się przez to wieszać, bo pracując przy 48kB po prostu braknie im pamięci? ładowanie z taśmy (czytaj mp3 playera) powinno rozwiązać ten problem?

Tryb 48k to tutaj skrót myślowy, a oznacza wymuszenie uruchomienia komputera z ROMem jak dla ZX Spectrum 48K. Nadal masz dostęp co całej pamięci komputera. Ten sam efekt uzyskujesz wybierając z menu128 - 48 BASIC albo wpisując w 128 BASIC - 'USR 0'.

Niektóre dema na 128K wymagają uruchomienia poprzez załadowanie z trybu 48k. Skrótowo o nim pisze się jako 'USR 0'. Uruchomione z 128 zawieszają się.


stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.11.23, 20:50:58 »
ok, powoli łapię, przyznam że to wszystko dla mnie nowości. czyli mogę założyć że pokazywanie się śmieci i zwiechy w demach to normalne objawy akurat dla tego modelu?

jeszcze jako ciekawostka, zamiast bawić się w przejściówki podmieniłem sobie gniazdo pod typowego joya wg schematu z forum, na razie tylko dla gniazda nr 1, ale póki co i tak nie zamierzam grać na 2 playery :)
aim.atariscene.pl

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.11.24, 00:18:56 »
Ten sam efekt uzyskujesz wybierając z menu128 - 48 BASIC


Eeeej... Nie galopuj ;) BASIC 48 z menu blokuje bankowanie i dostajesz maszynkę z jednym ROMem i 48 kilo RAMu. Jakby miało być inaczej to po co USR 0? ;)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.11.24, 09:38:30 »
czyli mogę założyć że pokazywanie się śmieci i zwiechy w demach to normalne objawy akurat dla tego modelu?

Nie, zwiechy nie są normalne w tym modelu, jak i w każdym innym ;)
Mogą być spowodowane albo źle napisanymi programami, albo problemami sprzętowymi.

O śmieciach na ekranie pisałem wcześniej, w kolejnych modelach sprzętowy, przy pewnych warunkach,  efekt śniegu został usunięty ;)

@mat: dzięki za uświadomienie ;)


Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +2 (bez A) krzywy obraz RGB
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.11.24, 10:36:51 »
ok, powoli łapię, przyznam że to wszystko dla mnie nowości. czyli mogę założyć że pokazywanie się śmieci i zwiechy w demach to normalne objawy akurat dla tego modelu?


To objawy uruchamiania programów napisanych na przykład na rosyjskim klonie Spectrum, nazwanym Pentagon 128, który nie jest w 100% zgodny ze Spectrum 128. Niestety nie sposób określić, czy dane demo jest napisane na Pentagonie, chociaż jeśli jest rosyjskie to pewnie tak.
ZX Spin na peceta, emuluje Pentagona 128, więc jest to jakiś sposób sprawdzenia - jak w tym trybie działa dobrze, a w trybie Spectrum 128 nie - to już wiadomo.