Autor Wątek: Nowa przegladarka do esxDOS i ZX Uno.  (Przeczytany 4711 razy)

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Nowa przegladarka do esxDOS i ZX Uno.
« dnia: 2020.07.05, 16:59:23 »
Wspominalem juz o tym sofcie w watku esxDOS, ale chyba zasluguje na swoj dedykowany. Jest to naprawde super program, ale chyba malo znany ;)

Jego glowna zaleta jest obsluga LFN - czyli przegladarka ktora w koncu wyswietla pelne nazwy w esxDOS (na kartach SD tez). Poza tym ma kupe innych udogodnien takich jak sortowanie A-Z, Kempston jako kursor, nazywanie zrzutow .sna, preferencje kolorow, wybor roznych NMI i takie tam. Ale dla mnie najwiekszy przeboj to mozliwosc podgladu obrazkow ladujacych w plikach .tap  8)

Jedyny mankament to fakt ze na niektorych wolniejszych kartach SD zapisywanie NMI zabiera nawet kilkanascie sekund. Mozna to obejsc wylaczajac ta opcje (ale wtedy nie mozna uzywac .sna ani Poke)...albo stosujac szybsza karte.

Tak czy inaczej warto na pewno sprobowac, dla mnie to rewelacja, przedtem uzywanie mojego DIV MMC to byla troche meka bo rozszyfrowywyanie 8mio znakowych nazw jest malo zabawne.

Watek na Spectrum Computing (thnx bob_fossil!) : https://spectrumcomputing.co.uk/forums/viewtopic.php?f=9&t=2553

Ostatnia wersja: http://www.thefossilrecord.co.uk/wp-content/uploads/zx/BROWSE_TEST011-2.zip

Warto sciagnac tez ta wersje z pierwszej strony watku, nie jest najnowsza ale ma readme.txt, przydaje sie. Jest takze sciaga HELP w samym programie: Caps Shift + H.

sunater

  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nowa przegladarka do esxDOS i ZX Uno.
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.11.24, 22:34:59 »
Ten browser jest świetny! Można nie tylko oglądać "obrazki" w różnych formatach, odtwarza także pt3. i insze formaty muzyczne. Posługiwanie się kempstonem mega ułatwia mi sprawę. Najnowsza wersja "testowa tu: http://www.thefossilrecord.co.uk/wp-content/uploads/zx/BROWSE_TEST099-4.zip  - dodano m.inn  obłsuge plików .stp (pro Trackera)
I teraz pytanie za milion - da sie jakoś ZASTĄPIĆ wbudowaną w eSXdos zintegrowaną przegladarkę by za każdym razem nie musieć pisać ".browse" ??

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowa przegladarka do esxDOS i ZX Uno.
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.11.24, 22:42:51 »
Wrzucić w autostart?

sunater

  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nowa przegladarka do esxDOS i ZX Uno.
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.11.24, 23:17:58 »
Tak to jest  jak sie nie czyta manuali XD W sumie przedmówca ma racje - wkleja sie nmi.sys do katalogy SYS XD i działa pięknie

michalh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowa przegladarka do esxDOS i ZX Uno.
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.12.16, 10:47:32 »
Mam takie pytanie o możliwość skasowania pliku z karty SD w browserze ZX Uno lub w esxdos.

Jest jakiś skrót klawiszowy do tego w browserze, bo nie namierzyłem dla wersji 0.22?

Albo jak w emulatorze ZX w BASIC 128 komendą kasować długie nazwy np. EUGENE~1.TAP, da się po masce ERASE "EUGEN*.*"? Też tego niestety nie namierzyłem.

Ok, działa "EUGENE~1.TAP", dobre i to :)
« Ostatnia zmiana: 2023.12.16, 11:06:33 wysłana przez michalh »

michalh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowa przegladarka do esxDOS i ZX Uno.
« Odpowiedź #5 dnia: 2024.01.19, 22:01:48 »
Odnośnie zapisu snapshot na SD w ZX-Uno to czy jest nowszy aktualniejszy opis niż ten?
https://uto.speccy.org/zxunofaq_en.html#installation
Ctrl + Alt + F5 owszem otwiera menu.

Ale zapis samym klawszem S nie działa żaden automat renumerujący kolejne zrzuty.

Dopiero Shift + S i można wtedy podać dowolną nazwę do swojego zapisu *.SNA
Trochę to mi zajęło i owszem to wygodniejsze, ale z aktualniejszym opisem było by przyjemniej korzystać :)

No i jeszcze kwestia, że taki SNA dla gry owszem zadziała, ale kod basic 128 już nie,
ten wczytuje się potem, przez moment widać listing kodu basic, a potem restartuje komputer.
Wygląda, że zapis kodu basic tylko przez esxdos komendami "z wiersza poleceń": save *"test"
« Ostatnia zmiana: 2024.01.19, 22:25:55 wysłana przez michalh »