Autor Wątek: SILIC Ltd. czy ktoś zna?  (Przeczytany 4044 razy)

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
SILIC Ltd. czy ktoś zna?
« dnia: 2015.03.17, 09:19:25 »
Czy ktoś z kolegów ma lub może się zetknął z ROMami które przedstawiają się firmą SILIC Ltd.? Posiadam SDOSa , który niestety mi się uszkodził, a za życia przedstawiał się: 1986 SDOS 1.1 by SILIC Ltd.
ROM jest o tyle interesujący, ze posiada wiele ciekawych RSXów.
Z mojego "śledztwa", wynika że jest to produkt polski z lat 1986-88, wywodzący się z Poznania lub z Zielonej Góry.


kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: SILIC Ltd. czy ktoś zna?
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.03.18, 23:48:32 »
Popracowałem trochę nad tym ROMem i właściwie częściowo mogę sobie sam odpowiedzieć... Może jakiemuś cpc-maniakowi się to przyda.
Moje problemy wynikły z tego, że zaczął dogorywać eprom. Dziwna sprawa, wyzerował się pierwszy, (słownie: pierwszy) bajt epromu, co spowodowało, że system przestał go widzieć, ale na szczęście był dostęp do zawartości. Po dopisaniu 01 do pierwszej komórki i zaprogramowaniu nowego eproma wszystko zadziałało ok. Po dokładniejszej analizie okazało się, że znalazłem pierwowzór mojego ROMu i jest to V-DOS Vortexu w wersji angielskiej.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/VDOS
Ciekawe tylko, komu chciało się  przerabiać nagłówek - SILIC.Ltd.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: SILIC Ltd. czy ktoś zna?
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.03.19, 04:06:04 »
Wygląda na to że ten XD-DOS (1990) o jakim ci wspominałem to późniejsza mutacja tego twojego V-DOS.
Rodem z firmy Vortex. Popularny głównie w Niemczech format 704K.
Zalety: obsługa 4ech napędów, obsługa starych twardzieli do 20MB, kupa RSXów (|HELP), FastScreen.
Wady: nie widzi popularniejszego w innych krajach formatu (796K z ParaDOS).

Przy okazji wyczytałem że ParaDOS doczekał się następcy VaraDOS (2013). Główna różnica to prócz kilkunastu innych formatów zaczął czytać także ten niemiecki format 704K.
Zalety: łyka formaty z popularnych przed laty na zachodzie RODOS i ROMDOS -ów, wbudowany kopier i edytor |DRIVE.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/ROM_List#DOS_.2F_RAMdisc_ROMs
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: SILIC Ltd. czy ktoś zna?
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.03.19, 08:26:04 »
Wydaje mi się że sprawa jest prostsza niż na to by wyglądało. W tamtych latach światek Amstrada/Schnajdera nie był aż taki wielki. Komputer w sumie jest bardzo prosty, kontroler floppy również. Rodzajów formatów można wymyślać tyle ile kombinacji się da wpisać w rejestry kontrolera... Jesli chodzi o ROMy, wszystko obraca się wokół |drive, |open, |format, i |paręnaście_innych_bajerów. W ten mój niby_V-DOS wsadzony jest nawet monitor z80 i monitor floppy!
Pewien przełom nastąpił w latach współczesnych, gdzie pozytywnie zakręceni wymyślili nowe systemy operacyjne, zaprzęgli współczesne kości.
Przyznam się jednak, że to co mnie uderzyło po tyluletnim odkurzeniu cpc6128 to wielkości plików! Niby to oczywicie to oczywista oczywistość, ale jak spojrzeć na to z innej strony... niezłe gry: kilkadziesiąt kB, system operacyjny-niewiele większy...
Nawet taki byle ROM... kilkadzieścia komend, obsługa dysków... 16kB.  Porównaj to z "wiodącym" systemem operacyjnym, ktorego nazwy na tym szacownym forum nie wymienię... Bez GB-ów nie ma co włączać i końca nie widać.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: SILIC Ltd. czy ktoś zna?
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.03.19, 11:31:30 »
A jakież to współczesne kości zaprzęgnięto do pracy z CPC ?

Bo znam liczne przykłady w innych 8-bitowcach, a w CPC to jedynie 4MB od Yarka, z kostkami po 2MB, (nawiasem mówiąc niepotrzebne do szczęścia), a reszta to chipy znane już w latach 80ych. Przez co patrząc na współczesne dodatki do Speccy zazdroszczę im miniaturyzacji, a w CPC nic takiego nie ma. :(  Nie liczę emulatorów stacji bo są uniwersalne a nie robione z myślą o CPC.


Też nie rozumiem powodów takiego przyrostu objętości OSów. Jeszcze parę lat temu rozsądniejsze rozmiary miało to w smartphonach, które w nie więcej niż paru megasach potrafiły to co w PC naście gigasów, a teraz to nawet nie wiem bo tego nie śledzę.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: SILIC Ltd. czy ktoś zna?
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.03.19, 18:57:49 »
A co tu rozumiec?  Taniej wychodzi zmusic uzytkownika do dokupienia pamieci i szybszego procka  z jego kieszeni niz zaplacic sztabowi programistow za czas spedzony na optymalizacji kodu i zaplacic im z wlasnej.

Ostatnio przeciez jest wysyp interfejsow do CPC, zaden ci nie pasuje. Co chesz miniaturyzowac ? Zrobilem kiedys ddi 2, malenkie, prawie nikt nie chcial. Wszyscy woleli i wola wieksze. Wiec plyne z pradem ;) A male wcale nie znaczy tansze.  Jaki bys wolal interfejs? Taki w ktorym wyjmiesz uklad za zlotowke podstawki palcami i wstawisz nowy czy taki ktory zeby wymienic trzeba miec stacje lutownicza na gorace powietrze + sporo drogich materialow lutowniczych i programator ? A scalaka trzeba sprowadzac ze Stanow np . Podejrzewam ze za nastepne 3-4 lata nadal latwiej bedzie kupic zwykly 7400 niz nowego  xilinxa 9572xl.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993