Autor Wątek: Mój pierwszy GUMIACZEK  (Przeczytany 5642 razy)

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.04.05, 21:35:22 »
Do zamknięcia obudowy brakuje właśnie jakieś 1-2mm. Tak myślałem żeby trochę ściąć ten radiatorek z wysokości. ULA raczej nie będę pozbawiał podstawki. Coś będę kombinował.
A co do tego jak często będę używał to ciężko powiedzieć. Nie jestem fanem zbierania retro sprzętów i chowania ich do szafy i chwalenia się zdjęciami czego to ja nie mam. Jak mam jakiś komputer to po to aby go używać a nie po to że za 20 lat sprzedam za miliony. To sa już wiekowe sprzęty i trzeba ich używać, ta elektronika musi pracować zwłaszcza kondensatory.
Pewnie pobawię się trochę i może oddam do jakiegoś retro muzeum. Jest ich kilka w Polsce. Dlatego tez nie chce zbytnio inwestować i mordować.
Tak jak pisałem wcześniej, emulacja nie jest niczym złym. Ja wiem i rozumiem ze sprzet natywny to sprzęt natywny, tez wole odpalić gierkę na Amidze i powachlować dyskietkami aniżeli grać na emulatorze.
Czasem emulator to jedyne wyjście patrząc co się dzieje z cenami retro sprzętu. Sorry za odbiegniecie od tematu 😁

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.04.05, 22:56:05 »
Można dostać podstawki precyzyjne 40 pin w wersji SLIM - niskie.
Trzeba tylko poszukać.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.04.05, 23:27:18 »
Te które ja spotkałem miały szersze/grubsze piny i potrzebowały większych otworów w PCB, ale może są i takie z normalnymi pinami.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.04.06, 08:44:59 »
Ja mam taką w jednym ZX-sie i zmieściła się bez problemu w otwory w pcb.
Właśnie siedzi pod ULA.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.04.19, 18:12:34 »
Minęło kilka dni i postępy są 😁
Wymieniłem wszystkie kondensatory na nowe jak i stabilizator napięcia (cewka dalej piszczy), nowa membrana klawiatury, narazie moda Video nie robię. No i jest problem z gniazdem MIC, pobrałem ZXtapePlayer no i lipa, nic się nie wgrywa, brak piszczenia z głośniczka brak pasków na ekranie, użyłem oryginalnego sprawdzonego kabla mono, jak klikam w przyciski na klawiaturze słychać kliknięcia z głośniczka, jak zdiagnozować taka usterkę?? Czytałem ze to może być problem z ULA niestety nie mam zamiennika😉
Magnetofonu jeszcze nie ruszałem czekam aż przyjdzie nowy pasek, mam nadzieje ze na dniach to nastąpi.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.04.19, 18:17:58 »
Ale gniazdo MIC to gniazdo wyjściowe z punktu widzenia komputera. Powinieneś się podpiąć pod EAR.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.04.19, 18:20:00 »
Cewkę pomaluj lakierem do paznokci, a z wgrywania przez MIC stanowczo zrezygnuj. EAR się do tego lepiej nadaje :) Głośność w komórce daj na max, a i tak może nie wystarczyć. Użyj kabelka mono/stereo.

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.04.19, 20:13:25 »
Mówiłem ze to mój pierwszy Gumiak 😂🤣😂 ale dowaliłem 🤦‍♂️🤣😂 działa 🤦‍♂️😁 Dzięki 😎
« Ostatnia zmiana: 2022.04.19, 20:38:16 wysłana przez Shredi80 »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #23 dnia: 2022.04.19, 21:04:41 »
Po prostu za bardzo kombinujesz i analizujesz, a to jest sprzęt dla przeciętnej gospodyni domowej ;) Skoro na byle magnetofonie miałeś gniazda opisane jako EAR (słuchawki) i MIC (mikrofon), to widocznie ktoś uznał, że dla przeciętnego użytkownika zbyt dużym wyzwaniem będzie podłączenie wyjścia EAR do wejścia MIC w komputerze. Więc w komputerze gniazda oznaczono odwrotnie, czyli EAR to wejście mikrofonowe, a MIC to wyjście słuchawkowe. I życie stało się prostsze ;)

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #24 dnia: 2022.04.20, 09:10:20 »
Zrobiłem trochę testów, znalazłem program który testuje ROM, RAM, ULA, dźwięk itp, wszystkie testy zakończone pozytywnie 😁 gumiaczek sprawny tylko joystick nie działa. Jest jakiś program do testowania joya?? Lub jakaś prosta gra która nie wgrywa się 5min a wykorzystuje wszystkie funkcje joysticka.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #25 dnia: 2022.04.20, 09:23:46 »
Joystick? Gumiaczek? Znaczy, masz jakiś interface. Pewnie Kempston. Musisz wziąć grę, która wykorzystuje joya - a nie każda to umie.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #26 dnia: 2022.04.20, 09:31:49 »
Tak mam „przejściówkę” która wpina się z tyłku i ma wyjście DB9. Niestety po podłączeniu joya zero reakcji na komendy, możliwe ze kabel uszkodzony, brak masy albo coś w tym stylu. Domyślam się ze taki joy od ZX nie będzie działał z Amiga jak i Amigowe joye nie będą działały z ZX. Dlatego pytam o jakies gry wykorzystujące to udogodnienie lub program w którym będę mógł to przetestować.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #27 dnia: 2022.04.20, 09:39:45 »
Ale jaka to "przejściówka" do joya? Jest coś na niej napisane? Jeśli to "Kempston" to każdy (prawie) joy w standardzie Atari zadziała (kierunki i jeden fire).

Do połamania joya niezłe aą nieśmiertelne "Jet Pac" lub "Commando"
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #28 dnia: 2022.04.20, 10:58:50 »
Decathlon lepszy.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #29 dnia: 2022.04.20, 11:48:22 »
Sądząc z zaprezentowanego zdjęcia masz to, czyli zgodnie z opisem po podłączeniu do pierwszego portu, w Basicu powinny pojawiać się cyferki 6,7,8,9,0, czyli Sinclair, a drugi port to Kempston - w grach trzeba wybrać właściwy typ joysticka. Oczywiście pozostaje kwestia działania interfejsu, joysticka, złamanego przewodu, oberwanych gniazd itd.