Autor Wątek: Spectrum 48 vs Neptun 156  (Przeczytany 6697 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.05.18, 22:41:28 »
Może zła masa? Bo to wygląda na cyfrowy śmietnik.
No i chyba na TV jaskrawość za mocno skręcona w górę. Czy też kontrast.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.05.19, 00:47:43 »
A jakiego używasz zasilacza?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.05.19, 07:17:54 »
A C44 I C45 wymienione na nowe? Najlepiej o niskim ESR skoro masz przetwornicę DC-DC zamiast LMa.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.05.19, 23:41:11 »
Może zła masa? Bo to wygląda na cyfrowy śmietnik.
No i chyba na TV jaskrawość za mocno skręcona w górę. Czy też kontrast.

Jak sprawdzić masę?


A jakiego używasz zasilacza?

Zasilacz standardowy, fabryczny.


A C44 I C45 wymienione na nowe? Najlepiej o niskim ESR skoro masz przetwornicę DC-DC zamiast LMa.

Wymieniłem wszystkie kondensatory na nowe, kupiłem zestaw na retroleum.co.uk i wymieniłem zgodnie ze wskazówkami stąd:
http://blog.retroleum.co.uk/electronics-articles/re-capping-the-spectrum/

c44 i c45 wymieniłem na 100uF.

Zrobiłem dodatkowo modyfikację DC-DC, zgodnie ze wskazówkami stąd:
http://blog.retroleum.co.uk/wp-content/uploads/2017/12/before_after_dc-dc_mod21.jpg

Nie wiem czy to ważne, ale przed wymianą kondensator c46 był odwrotnie założony przez poprzedniego właściciela. Wiem, że na płycie Issue2 jest błędne oznaczenie i właśnie poprzedni właściciel wlutował kondensator zgodnie z wytycznymi na płycie a nie odwrotnie. Może to doprowadziło do jakiegoś uszkodzenia?

Przy okazji zabawy z lutownicą wymieniłem również regulator napięcia na współczesny, żeby pozbyć się radiatora i trochę obniżyć temperaturę wewnątrz obudowy. Jak uda mi się go naprawić, to założę jeszcze dodatkowe odprowadzenie ciepła z miedzianych płytek na ULA.

Nie wiem co jest nie tak. Po zmianie każdego elementu podłączałem komputer do TV, żeby sprawdzić, czy wszystko jest OK. Problem z paskami pojawił się po modyfikacji RF -> composite, od której zacząłem.
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.05.20, 07:24:57 »
Możesz spróbować wymienić tranzystory TR1 i TR2 na np. BC549 lub BC550 jeśli w płycie są ZTX313.

A jeżeli wrócisz do regulatora 7805 to coś zmieni się na ekranie?

Obawiam się, że że bez podpięcia oscyloskopu będziesz błądził po omacku.

Warto także pozbyć się utlenienia ze złącza RCA modulatora. Najlepiej wypolerować złącze (na zewnątrz i od wewnątrz) drobnym papierem ściernym klasy 1000 na mokro.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.05.20, 09:30:15 »
Nie wiem co jest nie tak. Po zmianie każdego elementu podłączałem komputer do TV, żeby sprawdzić, czy wszystko jest OK. Problem z paskami pojawił się po modyfikacji RF -> composite, od której zacząłem.
Czyli przed modyfikacją obraz przez RF był w miarę ok? No to wywal ten tranzystor i wstaw kondensator, jak chyba większość czyni. "Sprawdź masę", czyli zobacz, czy modulator jest poprawnie osadzony na płycie - powinien w miarę możliwości przylegać swoją obudową do pola masy i być przylutowany w dwóch punktach. Na pewno nie powinien się ruszać. Druga sprawa to przewód - może jest "trafiony"?

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.05.20, 22:17:31 »
Możesz spróbować wymienić tranzystory TR1 i TR2 na np. BC549 lub BC550 jeśli w płycie są ZTX313.

A jeżeli wrócisz do regulatora 7805 to coś zmieni się na ekranie?

Obawiam się, że że bez podpięcia oscyloskopu będziesz błądził po omacku.

Warto także pozbyć się utlenienia ze złącza RCA modulatora. Najlepiej wypolerować złącze (na zewnątrz i od wewnątrz) drobnym papierem ściernym klasy 1000 na mokro.

Na płycie są tranzystory ZTX313, mam dwa nowe BC549, mógłbym wymienić, tylko podpowiedzcie jak te nowe umieścić na płycie, mają po prostu mieć napis z tej samej strony co stare, czy są jakieś inne zasady?

Do starego regulatora już nie wrócę, niestety wyrzuciłem. Ale nowy chyba nie stanowi problemu, paski uwidoczniły się po modyfikacji modulatora, regulator wymieniłem później.

Złącze RCA wygląda dobrze, jak kupię papier, to je przeczyszczę.


Nie wiem co jest nie tak. Po zmianie każdego elementu podłączałem komputer do TV, żeby sprawdzić, czy wszystko jest OK. Problem z paskami pojawił się po modyfikacji RF -> composite, od której zacząłem.
Czyli przed modyfikacją obraz przez RF był w miarę ok? No to wywal ten tranzystor i wstaw kondensator, jak chyba większość czyni. "Sprawdź masę", czyli zobacz, czy modulator jest poprawnie osadzony na płycie - powinien w miarę możliwości przylegać swoją obudową do pola masy i być przylutowany w dwóch punktach. Na pewno nie powinien się ruszać. Druga sprawa to przewód - może jest "trafiony"?

Modulator jest solidnie przylutowany do płyty, nie rusza się nawet odrobinkę. Podmieniłem tranzystor na kondensator w modyfikacji modulatora i nic się nie zmieniło.

Jak sprawdzić przewód? Mógłbym sprawdzić ciągłość multimetrem, tylko nie bardzo wiem jak, od wtyczki do wtyczki?

Wybaczcie dziecinne pytania, ale o elektronice, mam raczej blade pojęcie.
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.05.20, 22:22:31 »
Na płycie są tranzystory ZTX313, mam dwa nowe BC549, mógłbym wymienić, tylko podpowiedzcie jak te nowe umieścić na płycie, mają po prostu mieć napis z tej samej strony co stare, czy są jakieś inne zasady?

Zasady są proste, 3 nogi B(aza), C(olektor) i E(emiter). Nowy tranzystor ma trafić swoimi odnóżami w te same pozycję co stary, czyli B do B, C do C i E do E. A jak one są umieszczone w tych tranzystorach? Te informacje są w kartach katalogowych dostępnych w sieci.

https://hardware.speccy.org/datasheet/ztx313.pdf

https://www.mouser.com/datasheet/2/149/BC549-888525.pdf

Z tym kablem to bez przesady, zespolony sygnał wideo pójdzie nawet na metalizowanej sznurówce.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #23 dnia: 2022.05.20, 22:38:36 »
Jeśli dana sznurówka nie jest zbyt długa, ma odpowiednio małą rezystancję i nie przywiera gdzieś do masy po drodze :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #24 dnia: 2022.05.20, 22:44:00 »
Chyba kabelek low-endowy "Chord Company Clearway Analogue RCA" albo super-duper "Vertere Acoustics Pulse-R Analogue RCA Interconnect Cable" dla najwytrawniejszego fana retro :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #25 dnia: 2022.05.20, 23:56:05 »
Z takim kablem zasilającym ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #26 dnia: 2022.05.21, 22:18:24 »
Kiedyś w późnych latach 80-tych miałem podłączony Neptun 156B (zielony) do ZX Spectrum. Modyfikacja była wewnątrz Neptun-a tuż za gniazden wejściowym DIN.  Z ZX Spectrum przewody miałem podłączone do drugiego gniazda joystic-a interfejsu (interfejs na 2 joysticki ale korzystałem tylko z pierwszego, drugi służył do podłączenia monitora-przewód z jednej strony od joy-a a z drugiej wtyczka DIN). Obraz był ekstra w porównaniu z modulatorem i telewizorem. Schemat był choćby w Młodym Techniku 1986-09. Często się pojawiał też w innej prasie typu Radioelektronik. W załączeniu zrzut strony z MT
« Ostatnia zmiana: 2022.05.21, 23:21:47 wysłana przez Ruth_2006 »

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #27 dnia: 2022.05.22, 00:07:24 »
Podobny, jeśli nie identyczny układ zabudowałem w mojej Veli.
Obraz był doskonały (dopóki Vela nie zaczęła padać ;) )
Machines should work. People should think.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #28 dnia: 2022.05.22, 13:32:42 »
Taki układ miałem wstawiony w I/F II, z wyłącznikiem, bo przy okazji bladł obraz po cv. Z Neptunem działało super, z Velą także. Co do Veli to pamiętam jak mnie kiedyś antena teleskopowa "ugryzła" w ucho. Wyciąłem wtedy dzielnik pojemnościowy sieć/masa tv. To też warto wyciąć przy zabawie w retro.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: Spectrum 48 vs Neptun 156
« Odpowiedź #29 dnia: 2022.05.22, 22:48:08 »
Dziękuję Wam wszystkim za podpowiedzi.

Ja się niestety poddaję. Wymieniłem dwa tranzystory ZTX313 (te najbliżej modulatora) na nowe BC549. Nic się nie zmieniło.

Pytanie do społeczności, czy jest ktoś, kto mógłby pomóc to naprawić?

Ewentualnie może ktoś z Was ma sprawną płytę do gumiaka do sprzedania.
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX