Autor Wątek: Zastępczy ROM testowy  (Przeczytany 6586 razy)

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.05.20, 16:51:36 »
Płytka i Eprom od  Skoti-ego dotarł. Urządzenie złożone. Proces przycinania złącza cannon uważam za sukces gdyż wciąż dysponuje kompletem 5 palców. Kawałek odciętego złącza po potraktowaniu pilnikiem świetnie się sprawdza w roli blokady, zaślepki. Niestety po podłączeniu wszystkiego do prądu (tak najlepiej działa) nie zobaczyłem nic ciekawego. Ekrany w zasadzie takie same jakie były i bez magicznej przystawki. Napięcia sprawdzone i wszystko OK. Banki przełączane we wszystkie 4 możliwości. Ale ale ... co to takie gorące tu. Wymacałem przez przypadek że kostka górnego RAM-u ma chyba ze 100 stopni. Radiator od 7805 też bardzo gorący. Po odłączeniu przystawki - to samo. Pech chce, że akurat ta kostka nie jest w podstawce i nie sprawdzę tego od ręki. Dysponuje paroma sztukami 4864 które u mnie robią za górny RAM, ale nie mam podstawki pod ręką. Sprawa zostaje do przyszłego tygodnia. Dam znać. Jakieś uwagi, pomysły ??

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.05.20, 16:53:09 »
 zapomniałem o zdjęciach ekranu

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.05.20, 17:00:34 »
Sprawdzałeś na innym procesorze?
BTW, 4,85V to może być trochę za mało do stabilnej pracy komputera. Próbowałeś wymienić stabilizator 7805? Bo zgaduję, że chodzi o napięcie dodatnie?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.05.20, 17:06:10 »
Jeśli ten jeden górny RAM jest gorący to raczej jest ubity, i go po prostu deliokatnie wytnij cienkimi cążkami a potem pojedynczo wylutuj piny a płyta mniej ucierpi.
Możliwe że napięcie trochę siada przez ten ubity RAM jeśli jest gorący tym samym stabilizator 7805 też się będzie bardziej grzał niż zwykle (a zwykle jest on dość mocno ciepły).

Możesz też wyjąć wszystkie górne RAM'y i komputer powinien się podnieść nawet bez nich jako ZX16K jeśli reszta elementów jest sprawna.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.05.20, 17:28:03 »
@damik: Tylko 2 układy z górnego RAM ma w podstawkach, więc wyjęcie całości łatwe nie będzie.
@Ruth_2006: Wywalaj gorący układ, zmierz napięcie (powinno być bliżej 5V) i sprawdź, czy komputer wstanie z interfejsem diagnostycznym. Radiator normalnie jest gorący, choć w przypadku zwarcia robionego przez jakiś układ, zapewne trochę bardziej niż zwykle.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.05.20, 19:58:11 »
OK, teraz widzę że tylko 2 RAMy w podstawkach.  ;)

Wyjąć ten uwalony układ pamięci mie dawać na razie nic albo wstawić nowy, najlepiej komplet 8szt. i najlepiej z jednej parafii by nie było niespodzianek z timingami i stabilnością.

A ten dolny RAM to chyba jakiś NRD'owski jeśli dobrze widzę, one też bywały awaryjne. ;)

Bez oscyloskopu to bieganie po omacku, najlepiej mieć wszystkie RAM'y w podstawkach i sprawdzone komplety układów pamięci na podmianę.
« Ostatnia zmiana: 2022.05.20, 20:16:00 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.05.21, 20:55:11 »
Znalazłem jednak podstawki. 4 kostki RAM górnego wyjęte. Te 4 sztuki na górze płyty nadal są ale się nie grzeją. Napięcia wróciły niemal do znamionowego tj 4.93 V itd
Kości pamięci dolnego RAM-u podmienione na komplet który wcześniej był sprawny. Procesor i ULA podmienione na takie co były sprawne.
Ekran jaki mam to niemal 100% pewniak uszkodzenia dolnego RAM-u. No ale tak nie jest. Jak sądzicie wyjmować dalej górny RAM czy wylutować multiplekser-y od dolnego RAM-u ?
Co do przystawki z bankami ROM to sprawa moim zdaniem jest taka, że:
- albo coś popaprałem i jest gdzieś zwarcie itp
- albo uszkodzenie Spectrum jest tak poważne, że przystawka nie może działać. Raczej odpada, tu w grę wchodzi uszkodzony procesor albo zasilanie, a to jest OK
- tak na prawdę to ja nie wiem co w ogóle jest w tych bankach ROM i jak winno wyglądać testowanie Spectrum

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.05.21, 22:36:44 »
Wyjmij po prostu wszystkie pamięci górnego RAM'u, bo może któraś jest ubita i coś bruździ na szynie danych.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #23 dnia: 2022.05.22, 00:13:21 »
Coś czuję, że Choroszcz się zbliża w jakiś sposób.  :P

Ale na poważnie.
Zawsze, jeśli miałem ubitą którąś z kości górnego RAM-u, wychodziło potem, że pozostałe też pracowały niestablinie.
Więc wymieniałem wszystkie.
Koszt większy, ale spokój na dłuższy czas.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #24 dnia: 2022.05.22, 11:12:19 »
Co do przystawki z bankami ROM to sprawa moim zdaniem jest taka, że:
- albo coś popaprałem i jest gdzieś zwarcie itp
- albo uszkodzenie Spectrum jest tak poważne, że przystawka nie może działać. Raczej odpada, tu w grę wchodzi uszkodzony procesor albo zasilanie, a to jest OK
- tak na prawdę to ja nie wiem co w ogóle jest w tych bankach ROM i jak winno wyglądać testowanie Spectrum
Ja tam nie widzę miejsca na zwarcie (mało do lutowania, odstępy duże), ale pokaż spód tego interfejsu, to może coś wyjdzie. Zakładam, że sprawdzałeś w różnych konfiguracjach przełączników, bo może masz wrzucony tylko jeden ROM testowy i akurat na niego nie trafiasz. Przełącz oba przełączniki w górną pozycję - zostanie wybrany pierwszy ROM. Testowanie powinno wyglądać tak: wkładasz interfejs, włączasz zasilanie Spectrum i testujesz ;) Odpali się po prostu program diagnostyczny, który sprawdzi np. pamięć i w przypadku jej awarii zasygnalizuje usterkę. Oczywiście komputer musi być w stanie cokolwiek odpalić, czyli poza sprawnym CPU, nie może mieć np. problemów z magistralą adresową/danych.
« Ostatnia zmiana: 2022.05.22, 11:19:43 wysłana przez m0b »

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #25 dnia: 2022.05.22, 15:54:56 »
Cytuj
Coś czuję, że Choroszcz się zbliża w jakiś sposób
- osobiście wole Tworki, lepsza opieka  :P
Ale masz rację. Ludzie trzymajcie mnie bo nie wytrzymię.
W interfejsie zmieniłem 74LS32 na 74HCT32 i jeden z banków kości przemówił (zdjęcie w załączeniu).
Ni mniej ni więcej tylko https://github.com/brendanalford/zx-diagnostics/wiki/Firmware

Cała górna pamięć wylutowana, niestety ze stratami - jedna ze ścieżek nie wytrzymała próby czasu, na szczęście da to się podłatać drutem.

Bez zmian. Komputer był jakiś miesiąc temu w serwisie. Padł samoczynnie. Wymieniłem mu wtedy dolny RAM ale to nic nie pomogło. Z serwisu wrócił z informacją, że padły ze 2 kości
dolnego RAM-u oraz ze 2 kości górnego. O górnym wtedy nie pomyślałem.

Nie przychodzi mi już nic do głowy. Nie próbowałem tylko nic z ROM-em. Jak sądzicie mógł tak nieszczęśliwie paść, że bruździ na szynie danych ?
Trochę się obawiam, że znów uszkodzę jakąś ścieżkę.

Słucham sobie The Doors This is the end i pochlipując pakuję sprzęt do pudełka.
Będzie trzeba zapytać mailowo Pana z OLX-a (chyba z Ostrowi  Mazowieckiej) czy przyjmie znów do remontu mój sprzęt  :'(





m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #26 dnia: 2022.05.22, 19:21:31 »
Błędna suma kontrolna ROM, czyli zapewne masz jakiś błąd na szynach. Jest możliwe, że bruździ wewnętrzny ROM, ale równie dobrze możesz mieć problemy ze ścieżkami po wylutowywaniu, a nawet cewka potrafi siać i zakłócać pracę komputera.

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #27 dnia: 2022.05.22, 20:51:40 »
Wydaje mi się, że nic się nie zmieniło w stanie agonii mojego Spectrum od czasu kiedy poszła przetwornica, a więc wylutowanie górnego RAM nic tu nie zmieniło. ROM jest od razu po włączeniu wyczuwalnie ciepły, ale nie gorący. Nie wiem czy zawsze tak było. Jutro dam sobie ostatnią szansę i wylutuję go.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #28 dnia: 2022.05.22, 21:58:58 »
Problem polega na tym, że uszkodzone ścieżki mogą być pod podstawkami, więc teraz ich nie zobaczysz. Tylko że to raczej nie problem ścieżek przy górnym RAM, bo bez niego komputer też by wstał. No chyba, że to "urwanie z przemieszczeniem", czyli zwierają się dwie sąsiednie - ale to byś mam nadzieję zauważył przed montażem podstawek.
Napisz dokładniej co się działo z cewką przy tej awarii przetwornicy. Przewijałeś ją? Włącz komputer na parę minut i zobacz, czy rdzeń cewki nie grzeje się jakoś dziwnie.
Możesz sprawdzić, czy masz przejścia między poszczególnymi nogami CPU, a pamięcią interfejsu. Może przy wyjmowaniu CPU coś przestało kontaktować w podstawce, aktywowała się uszkodzona przelotka, czy coś w tym rodzaju?
Generalnie najlepiej byłoby wziąć oscyloskop i zobaczyć co lata na poszczególnych bitach obu magistrali - może uda się wyłapać jakiś dziwnie się zachowujący, co później i tak wymaga prześledzenia całej ścieżki.

PS: Wyczyść jeszcze złącze krawędziowe, bo może po prostu słabo kontaktuje.
« Ostatnia zmiana: 2022.05.22, 22:26:42 wysłana przez m0b »

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #29 dnia: 2022.05.22, 22:26:06 »
Myślę, że bym zauważył. Proces wylutowania dolnego RAM poszedł bez problemu. Dopiero przy górnym RAM stało się nieszczęście.

Cewka się nie grzeje. Przy wymianie stabilizatora napięcia 7805 na TSR-1 2450 pomyliłem jego końcówki. Wlutowałem go na odwrót. Wtedy padła przetwornica a cewka zaczęła piszczeć.
Po przelutowaniu w prawidłową pozycję cewka dalej piszczała. Po tym jak wymieniłem TR4 już nie wstawiałem TSR-a tylko jadę na 7805 (nowym).
Cewki nie przewijałem. Posiadam inną, podarowaną, podobno od ZX Spectrum. Oscyloskopu nie mam.