Autor Wątek: Wyroby retro a skarbówka  (Przeczytany 4244 razy)

Mariuszczs

  • **
  • Wiadomości: 60
  • Miejsce pobytu:
    Gniezno
Wyroby retro a skarbówka
« dnia: 2023.08.03, 22:06:35 »
akurat mam kilkanaście Z80 sprawnych i nic więcej - zastanawiam się czy jest sens zlutować 10 sztuk wydrukować do nich obudowy i sprzedać ?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.08.03, 22:17:23 »
Wszystko zależy od popytu.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.08.03, 22:26:46 »
akurat mam kilkanaście Z80 sprawnych i nic więcej - zastanawiam się czy jest sens zlutować 10 sztuk wydrukować do nich obudowy i sprzedać ?

Tutaj trudno jest mi doradzić - komputerki retro składam dla frajdy, nie dla zarobku. Co najwyżej parę razy zdarzyło mi się coś zmontować dla znajomych, w ramach przysługi. Niemniej byłbym sceptycznie nastawiony. Rynek jest niewielki i nasycony. Klient też jest specyficzny - osoby zainteresowane graniem w gry retro odpalą emulator. Tutaj musisz trafić z produktem do wąskiego grona pasjonatów starego hardware'u. A ci często posiadają umiejętności techniczne pozwalające na złożenie takiego sprzętu. Popatrz na aukcje na Allegro - oferty sprzedaży złożonych płytek często wiszą całymi tygodniami, a ich cena jest tylko trochę wyższa od łącznego kosztu użytych elementów.
Jeśli spodobało ci się składanie jednego egzemplarza - możesz pomyśleć o kolejnym (albo innym klonie). Wiem, że to zajęcie wciąga. :) Jednak nie nastawiałbym się na myśl, że można na tym zrobić pieniądze.

Mariuszczs

  • **
  • Wiadomości: 60
  • Miejsce pobytu:
    Gniezno
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.08.04, 07:43:32 »
nie chodzi o jakiś mega zarobek bo to wiadomo że nie realne

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.08.04, 08:00:56 »
nie chodzi o jakiś mega zarobek bo to wiadomo że nie realne

Złożone w takiej ilości ciężko będzie sprzedać.
HQ sprzedaje się pewnie jako tako jako zestaw diy, ale złożone chyba lepiej sprzedadzą się jakieś bardziej rozbudowane, nowocześniejsze klony. Choć gwarancji nie ma.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.08.04, 09:59:37 »
Cały czas piszę o komplecie z obudową jak na zdjęci tylko w ciemnym kolorze i lepszą jakością napisów

Osobiście myślę, że sprzedanie jednego zestawu raz na 2 miesiące to już będzie sukces, ale to moja subiektywna opinia :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.08.07, 17:55:00 »
Zlutuj i sprzedaj ;) Prosta sprawa ;)   Oczywiście, jako że masz zamiar sprzedawać elektronikę jesteś zarejestrowany jako Vatowiec ?  Numer BDO też posiadasz ? Spełniasz też parę innych wymogów ? Bo wiesz, jak tego nie masz to za brak samego BDO i wpisu do rejestru jest milion grzywny... Za sprzedaż elektroniki bez VAT też sporo.  Do tego dochodzi jeszcze sporo innych przepisów.

Ale co ja o tym wiem ;) Tylko nie płacz jak cie pare lat potem skarbówka wezwie "W celu wyjaśnienia" ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.08.07, 19:28:59 »
Jeszcze można się posiłkować, że to wyrób rękodzielniczy a'la Cepelia :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Mariuszczs

  • **
  • Wiadomości: 60
  • Miejsce pobytu:
    Gniezno
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.08.10, 14:24:39 »
Tak wszyscy dostają grzywnę łacznie z osobami z tutejszego forum.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.08.10, 18:08:17 »
A u niektórych może stanąć u drzwi Załoga- G i miś Kolabor  :P

Ale poważnie rzecz ujmując, w tym kraju nic nie jest do końca pewne w przepisach skarbowo-podatkowych.
Zależy, jak wiatr zawieje i z której strony. Na razie, wieje gdzieś znad dołu z obornikiem.
Więc, tak właściwie, Zaxon ma trochę racji.
Do dwóch, trzech sztuk raczej nikt się nie przyczepi, ale już do 10-ciu i więcej...
Ale to nie debata na ten wątek.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.08.10, 22:50:47 »
Dlatego lepiej się nie wychylać komercyjnie, jeśli już to małe ilości dla kolegów i tyle lub sporadycznie w platformach sprzedażowych.
Zaxon akurat może sobie pozwolić na seryjną produkcję bo prowadzi legalną firmę bo z tego żyje, natomiast reszta musi kombinować z upłynnianiem swoich nadmiarowych projektów hobbystycznych ;)
Jest jeszcze opcja odsprzedania licencji lub % od sprzedaży do firm takich jak prowadzi Zaxon lub inni jego konkurenci jeśli tylko ktoś będzie danym projektem zainteresowany.  8)

Osobiście nigdy niczego zwykle nie robię nadmiarowo bo szkoda mi czasu a zysk niewielki, ale jeśli już to tylko dla znajomych. ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.08.10, 23:32:21 »
No i tak do końca, nie wiadomo, kto nas czyta.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.08.11, 10:35:54 »
Tak wszyscy dostają grzywnę łacznie z osobami z tutejszego forum.
Z tego co słyszałem to już były takie przypadki.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.08.11, 10:38:04 »
Słyszałem opowieści o tym, jak czasami skarbówka nęka handlarzy na Alle. W sumie mają dobrą platformę do nękania, wszystkie dane jak na dłoni :D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Wyroby retro a skarbówka
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.08.11, 11:30:53 »
Dlatego, jak to mówią "Strzeżonego, dzielnicowy strzeże".
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma