Autor Wątek: C64 ? Is it true?  (Przeczytany 18969 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.07.29, 01:23:10 »
The 8-bit Guy - już 4 lata temu zrobił film o dwóch przystawkach do C64 sprzed lat dające 80 kolumn.
https://www.youtube.com/watch?v=BJzOErvJwZs

Tak na marginesie to do małego Atari też jest coś takiego ale podłączane przez port Joya. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.08.03, 18:01:10 »
Moduł CP/M wraz z przystawką 80 kolumn txt to ciekawy pomysł, ale zastanawiam się tylko czy będzie to poprawnie razem pracować nawet jeśli w jakiś sposób wetkniemy to do jednego portu w C64.  ???
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.08.03, 19:44:36 »
Na filmie wrzuconym wyżej widać, że ktoś już w ten sposób to uruchomił, ale modyfikując w tym celu "bios" karty (https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6359.msg94316#msg94316).

Rozmawiałem też krótko z autorem tej nowej wersji, 8MHz cpld.
Jest przekonany, że te karty do 80 kolumn pracowały równolegle z cp/m, a ich producenci dostarczali "sterownik" do cp/m, który dodawał obsługę/wsparcie.

Tyle teorii :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.08.11, 17:56:28 »
Dzięki uprzejmości autora tego wątku jakiś czas temu otrzymałem PCB do tego projektu, jednak dopiero dzisiaj po powrocie z urlopu znalazłem czas by to zmontować.
Niestety brakuje mi jeszcze jednego układu 74LS12, więc uruchamianie będzie musiało troszkę poczekać  ::)

Znalazłem też pewną nieścisłość względem schematu J.Soboli z 2004 roku, wartość kondensatora C9 47pF w obwodzie CLK wydaje mi się bardziej prawdopodobna na jego rysunku, niż 100nF na nowszym projekcie R.Baltissena.
« Ostatnia zmiana: 2021.08.12, 00:04:36 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.08.11, 23:40:38 »
100nF w aktywnym pull-upie to trochę dużo.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.08.12, 17:19:00 »
Po drobnej walce uruchomiłem wreszcie ten interface z Z80 do C64  :D
Niestety nie zdobyłem jak na razie układu 74LS12, jednak z 74LS10 zamiast (ten sam pinout jednak wyjścia bramek bez OC) działa również poprawnie, nie wiem jak ze stabilnością ... ale działa. Bramka OC jest tam potrzebna prawdopodobnie tylko do "dociskania" sygnału DMA na szynie C64, innego uzasadnienia nie odnajduję.
Jednak podczas uruchamiania okazało się że lepiej działa z C9 = 100nF  :o
Z kondensatorem C9 o wartości 47pF Z80 pracował bardzo niestabilnie i nie chciał startować CP/M.
Testowałem to cudo na 2 modelach C64, w najstarszej wersji z brązowymi klawiszami nie było problemu, jednak w nowszym wydaniu C64C z nową płytą gł. na bazie ASIC/SuperPLA nie działa to już wcale.
Obraz dyskietki z CP/M ładowałem poprzez zamontowany image na SD2IEC.

Przepraszam za słabą jakość obrazka, ale tylko taki mały monitorek LCD miałem pod ręką do testów...

« Ostatnia zmiana: 2021.08.12, 21:49:57 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.08.12, 17:40:49 »
Fajnie, ze działa.

A co do aktywnego pull-upa, w tym interfejsie jest dość mały rezystor na bazie tranzystora. W przykładzie aplikacyjnym, który podałem, ma on wartość 6x większa.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.08.12, 20:14:03 »
Super że ruszyło bez większych problemów :)

O tym że z nowszymi płytami nie działa już słyszałem.
Ale widziałem też działające. Więc może była jakaś poprawka do układu, której jedyny istniejący schemat nie zawiera...
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #38 dnia: 2021.08.12, 20:18:33 »
W zasadzie to są dwa schematy, jeden kolegi J.Soboli z roku 2004 i drugi nieco bardziej uproszczony narysowany przez R.Baltissena.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #39 dnia: 2021.08.13, 11:59:19 »
W załączniku obraz dyskietki systemowej jaki sobie zmajstrowałem z dogranymi programami MBASIC.COM i SOFT80.COM do programowego wyświetlania 80 kolumn na ekranie c64.  :D

BTW. Czy ktoś zna jakiś emulator C64 pod Windows posiadający obsługę tego ustrojstwa z Z80 ?

« Ostatnia zmiana: 2021.08.13, 14:07:42 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #40 dnia: 2021.08.14, 12:21:07 »
Z takimi pytaniami to na forum dla Komodziarzy. Pewnie mają dział dla CPM.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #41 dnia: 2021.08.14, 15:01:16 »
BTW. Czy ktoś zna jakiś emulator C64 pod Windows posiadający obsługę tego ustrojstwa z Z80 ?

VICE potrafi. Emulację kartridża CP/M włącza się w menu z kartridżami.
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #42 dnia: 2021.08.17, 14:25:44 »
W internecie w kilku miejscach wyczytałem o małej stabilności tego urządzenia CP/M w C64 i że dość często się zawiesza... mam z tym związaną pewną teorię   ::)

Otóż wydaje mi się że jest pewien drobny błąd fabryczny w tym (oryginalnym) interface, polegający na tym że wyjście bramki Pin 6 w układzie scalonym U6 74LS12 typu Open Colector i nie ma podciągu rezystorem do VCC, moim zdaniem może to
czasem wpływać na niestabilność tego układu.
W projekcie klona tego urządzenia jaki wykonał R.Baltissen jest jeszcze ciekawiej, bo tam dodatkowo Pin 12 wraz z Pinem 6 układu U6 nie mają też stosownego podciągu a sterują wejściami zwykłych układów TTL LS. ;)
Jak wcześniej pisałem zastosowanie tam akurat bramki typu 74LS12 typu OC było moim zdaniem głównie spowodowane dostosowaniem się do magistrali C64 by sygnał DMA był poprawnie kluczowany tylko do masy bez powielania podciągu jaki jest już w samym komputerze na tej linii.

W IF jaki zbudowałem nie zauważyłem jakichś większych problemów ze stabilnością, działa mi to bezproblemowo po kilka(naście) godzin od wielu dni, jednak mam tam wstawiony jako układ U6 jego funkcjonalny odpowiednik 74LS10 czyli zwykły TTL bez otwartego kolektora.
Owszem, może dla sygnału DMA nie jest to zbyt optymalne, jednak dwie pozostałe jego bramki poprawnie sterują wejściami innych układów tego IF.

Nie jestem pewien czy dobrze myślę, może popełniam jakiś błąd logiczny, jednak z tego co wiem to nie powinno się wyjściem typu Open Collector bez stosownego podciągu do zasilania sterować wejść innych bramek TTL, bo można tym sposobem osiągnąć poziom zabroniony lub zmienić niekorzystnie własności dynamiczne w takim układzie.  ???
« Ostatnia zmiana: 2021.08.17, 17:34:29 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #43 dnia: 2021.08.17, 15:00:23 »
Nie jestem pewien czy dobrze myślę, może popełniam jakiś błąd logiczny, jednak z tego co wiem to nie powinno się wyjściem typu Open Collector bez stosownego podciągu do zasilania sterować wejść innych bramek TTL.  ???

Ciekawa analiza, jednak - moim zdaniem - w tej sytuacji (czyli w przeciwieństwie do tego, co zaszło w Smoleńsku) pull-up jest całkowicie niepotrzebny. Spójrzmy na schemat bramki OC:



Dla uproszczenia załóżmy, że wejścia A i B są zwarte, czyli bramka NAND staje się negatorem.
Zatem jeśli wyjście jednej bramki podłączymy bez pull-upa do wejścia/wejść identycznej bramki, wszystko będzie działać, jak powinno:
• logiczna jedynka (zamknięty tranzystor Q3 bramki wcześniejszej) nie spowoduje otwarcia Q1 bramki kolejnej,
• otwarcie Q3 bramki poprzedniej spowoduje otwarcie Q1 bramki następnej.

Open Collector pokazuje swoje unikalne zalety w zasadzie w trzech sytuacjach:
• gdy wyjście ma sterować czymś prądożernym, np. diodą LED, małym przekaźnikiem, tranzystorem kluczującym przekaźnik/żarówkę/głośnik,
• gdy do jednego wyjścia OC podłączonych jest więcej, niż 10 wejść bramek TTL (maksimum 15, o ile mnie pamięć nie myli),
• gdy do wyjścia OC podłączona jest logika w nieco innym niż poziomy TTL standardzie napięć - wtedy rezystorem można dopasować poziom logicznej jedynki (logiczne zero pozostaje w standardzie TTL).

Oczywiście dodanie sensownego rezystora pull-up w Twoim układzie nie powinno zaszkodzić.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #44 dnia: 2021.08.17, 15:10:10 »
Jesteś pewien że dynamicznie będzie się to też zachowywało dokładnie tak samo i podciąg nie będzie miał tutaj żadnego znaczenia ?
Otóż z moich doświadczeń wynika coś zupełnie innego  :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.