ZX Spectrum > MUZYKA

Timer КР580ВИ53 jako generator dźwięku

<< < (10/15) > >>

Gelip:

--- Cytat: steev w 2021.05.30, 22:39:26 ---Ciekawe czy był/jest do tego jakiś tracker.
--- Koniec cytatu ---
Intel 8253 to zdaje się PC Speaker w komputerach PC więc może jakiś tracker dla PC Speaker'a.

Albo trzeba by pewnie przerobić jakiś tracker ZX Spectrum dla AY zmieniając porty dla 8253. Sam zrobiłeś wersję muzyczki z ww.com dla AY i dla 8253  :)

steev:
Myślałem od innej strony.
Tracker oznaczałby zestaw utworów do odtwarzania, jakiś zestaw standardowych odtwarzaczy i zdefiniowane formaty modułów.

Gelip:

--- Cytat: steev w 2021.05.30, 22:39:26 ---Reszta była już 'prosta' - zamienić odwołania do 8253 na odwołania do 8910 (plus drobne przeróbki związane z klawiaturą)
Więc player jest w zasadzie oryginalny, dodałem jedynie obsługę AY i push-popy żeby ładnie wracało do systemu.
--- Koniec cytatu ---
Z tego wynika iż kod odtwarzacza i danych muzycznych jest ten sam dla 8253 oraz AY i wystarczy tylko zmienić odwołania. Zdaje się iż AY i 8253 mają 3 kanały dźwiękowe. Czyli jeśli np. taki Sound Tracker 1.1 gra na 3 kanałach AY to pewnie wystarczy zmienić te odwołania z AY na 8253.

Ja niestety się na tym nie znam ale Ty jak widzę bez problemu umiesz wyłapać w kodzie porty jakiegoś urządzenia. Wiem iż trzeba uruchomić np. w emulatorze w Sound Trakerze odtwarzanie muzyki przez AY i w tym momencie włączyć debuger. Później pewnie zmiana wartości w kilku miejscach w pamięci za pomocą POKE memory i np. zapis stanu do pliku .z80

steev:

--- Cytat: Gelip w 2021.06.03, 19:32:51 ---Z tego wynika iż kod odtwarzacza i danych muzycznych jest ten sam dla 8253 oraz AY i wystarczy tylko zmienić odwołania. Zdaje się iż AY i 8253 mają 3 kanały dźwiękowe. Czyli jeśli np. taki Sound Tracker 1.1 gra na 3 kanałach AY to pewnie wystarczy zmienić te odwołania z AY na 8253.

--- Koniec cytatu ---
Tak i nie.
Jeśli znajdziesz / napiszesz w trackerze dla AY utwór który nie korzysta z generatora szumu, obwiedni i regulacji głośności (czyli korzysta jedynie z generatorów dźwięku) to można pokusić się o jego konwersję na 8253. W każdym innym przypadku trzeba przerabiać utwór.

damik:
Tak może trochę OT, ale zastanawiałem się na tym czy jest gdzieś dostępne jakieś repozytorium utworów na 8253 ?
Czy jest też opisany format tych plików muzycznych ?

Bo przyszedł mi do głowy szalony pomysł by zrobić jakiś port playera dla komputera Meritum, bo jak wiadomo to większość jego wersji jest fabrycznie przystosowana do zamontowania układu 8253 jako generatora dźwięku, ale nigdy nie słyszałem aby ktoś to kiedyś sensownie oprogramował (poza jakimś prostym programem typu organki napisanym w Basic'u) ... i tu otwierają się spore możliwości wykorzystania tego ficzera w tych komputerkach.  :)

A zrobienie do tego jeszcze jakiegoś edytora plików dzwiękowych 8253 byłoby pełnią szczęścia :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej