Autor Wątek: Tumitak z podziemnych korytarzy  (Przeczytany 66347 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #60 dnia: 2018.04.23, 14:58:16 »
To zdaje się nie pierwszy raz, kiedy Ralf nie podaje źródła. Pachnie mi to wschodnimi zwyczajami.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #61 dnia: 2018.04.23, 15:12:19 »
dzisiaj jest dzień Tumitaka na fejsbuniu, znowu ktoś odkrył, że jest ta gra... :)
dużo sprzętu mało czasu.

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #62 dnia: 2018.04.23, 21:10:22 »
Nawet wspomnieli o mnie, fajnie. Powstał w ten sposób kawałek historii. Gdyby tak jeszcze autorzy się odezwali i przypomnieli sobie o swojej twórczości.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #63 dnia: 2018.04.23, 21:40:43 »
Kilka słów ode mnie w sprawie tego Tumitaka.

Tak, potwierdzam. Zuploadowałem go na Spectrum Computing.

Zrobiłem tak, bo generalnie tak robię. Staram się wspierać centralną bazę programów na Spectrum podsyłając różne rzeczy które znajdę w sieci. Robię tak od jakichś 15 lat, wcześniej na WOS, dziś jak wspomniałem na Spectrum Computing.

Widzę że niektórych to jakoś boli. Nie wiem dokładnie co, czy że w ogóle podesłałem tę grę, czy że się nie pytałem kogoś o pozwolenie, czy też że dokładnie nie napisałem kto podesłał, kto zgrał z taśmy a kto wrzucił na swoją stronę. Podejrzewam że wszystko po trochu.

Informuję więc zainteresowanych że zawsze tak robiłem i będę robił. Podsyłałem już w swoim życiu setki gier angielskich, hiszpańskich, rosyjskich, włoskich, jugosłowiańskich no i polskich i niestety jedyne kwasy jakie miałem z tego powodu były na rodzimym podwórku. Niestety pewnie jakaś taka polska specjalność :(

Tamte bazy zwyczajnie nie przechowują informacji kto co podesłał, ani jakie było oryginalne źródło pliku i plamy na honorze nikt z tego powodu nie ma.

Ty Tygrysie mam wrażenie że najlepiej chciałbyś by określone treści były na twojej stronie i nigdzie indziej. Jak ktoś coś podesłał do ciebie to jest twoje i nie ruszać.

To tak nie działa. Cała scena retro oraz demoscena opiera się na swobodnym przepływie treści. Ktoś coś umieści w jednym miejscu, ktoś prześle gdzie indziej i program zatacza coraz szersze kręgi i dociera do większej ilości ludzi.

Żeby nie było, nigdy nie stosowałem moralności Kalego.  Moje własne gry są w swobodnym obiegu i każdy kto chce może je mieć u siebie. Tak zresztą zrobił Tygrys bez żadnego uzgodnienia ze mną umieszczając tutaj moją najnowszą grę. Tak jak powiedziałem jest to dla mnie absolutnie w porządku.

Skoro nie wspieracie Panowie w żadnym stopniu rozwoju zagranicznych serwisów o Spectrum to przynajmniej nie przeszkadzajcie.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #64 dnia: 2018.04.24, 00:49:35 »
KrisZX, Rafałowi niestety nie przyszło do głowy wspomnieć o Tobie :)

Zabawne RafalM, że o całym odnalezieniu Tumitaka napisałeś im po roku od momentu gdy się tym tutaj zajmowaliśmy... przy czym nic nie wspomniałeś, że cała akcja zadziała się tutaj na forum. Czemu? Jest coś złego w tym, że zadziało się to tutaj? Myślę, że to jedna z bardziej pozytywnych rzeczy z ostatnich 2 lat. Ja wolę o tym myśleć, że zrobiliśmy to tutaj razem, na forum. KrisZX zaufał, wysłał kasetę, udało się to zgrać, Tygrys to pokonwertował potem, wrzuciliśmy do archiwum i JEST. Fajna przygoda. Trochę archeologii.

Nie rozumiem po co wrzucasz plik na sendspace (pobierając go przecież wcześniej z naszego archiwum forum) zamiast kierować do archiwum na speccy.pl... no cóż - nie zrozumiem tej mentalności. Jeżeli jest jakiś kwas to z tego, że - jak to fajnie ująłeś - swobodny przepływ informacji - oznacza w Twoim przypadku wycinanie jej źródła. Narobiłeś tym szumu wokół swojego ego? Że coś odnalazłeś? Słabe to i tyle. Bez odbioru.
dużo sprzętu mało czasu.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #65 dnia: 2018.04.24, 11:04:30 »
Dziwny jesteś Tooloud. W tym wszystkim absolutnie najmniej ważna jest dla mnie jakaś sława że coś znalazłem. Taką mam pasję że wspólnie z innymi ludźmi budujemy największe, najbardziej kompletne archiwum programów na Spectrum. Poświęcając na to prywatny czas i nieraz pieniądze. Co jakiś czas wiąże się to z tym że coś się pociągnie z innego miejsca, taka specyfika.

Szczegóły o miejscu znalezienia Tumitaka i zaangażowanych w to osobach pominąłem bo uznałem że nie będą ciekawe dla angielskiego i międzynarodowego odbiorcy.

Plik wrzuciłem na sendspace bo wrzucałem go z moich zasobów na dysku tak jak inne podsyłane gry, choćby te:
https://spectrumcomputing.co.uk/forums/viewtopic.php?f=30&t=629

Wysłałem go ponad rok po znalezieniu bo cóż, tak mnie akurat naszło. Dowolna osoba mogła to zrobić wcześniej ale jakoś nikt nie zrobił. Ponadto od stosunkowo niedawna prowadzone są aktualizacje bazy będącej kontynuacją bazy z World of Spectrum.

Napisałeś tam post uzupełniający moje informacje bo miałeś taką potrzebę i w porządku. Ale na tym powinienneś poprzestać.


tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #66 dnia: 2018.04.24, 13:10:35 »
Człowieku, napisałem "bez odbioru" bo nie widzę sensu jakiegokolwiek dialogu z Tobą.

Cytuj
zawsze tak robiłem i będę robił

Jeżeli będę widział, że wrzucasz coś z pominięciem źródła to będę te źródło podawał. Nikomu nie robię tym krzywdy, nie napisałem na tym angielskim forum, że pominąłeś parę istotnych rzeczy, że masz w dupie KrisZX, forum etc. że wolisz po prostu sam z tym brylować. Następnym razem jeżeli pominiesz istotne rzeczy to zapytam się tam na angielskim forum z jakich to przyczyn skoro już informujesz ich, to robisz to w tak pokrętny sposób. Skoro ktoś pytał o więcej info o grze, czemu nie napisałeś jak to naprawdę było? To co napisałem pod Twoim postem w niczym Cię nie obraża, raczej dopowiedziałem to, co pominąłeś. Jest kwas? A tutaj myślisz, że w tym wątku teraz po tym co napisałeś to kwasu nie ma? Obstawiam, że nie ma tutaj tak mało inteligentnych osób, żeby ktokolwiek niezałapał, że masz w dupie wskazywanie forum, nawet jeżeli pokazuje to, że jako społeczność retro coś robimy razem. Nawet małe rzeczy.

Cytuj
Thank you for your efforts with these MIA titles @Ralf . Great work!

Ludzie dziękują Ci na tym forum za kolejną grę jaką odzyskałeś... Wow, no z Tumitakiem to miałeś rzeczywiście ogromny wkład w odzyskiwanie :) Tak trzymać Ralf.
dużo sprzętu mało czasu.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #67 dnia: 2018.04.24, 13:53:00 »
Cytuj
Człowieku, napisałem "bez odbioru" bo nie widzę sensu jakiegokolwiek dialogu z Tobą.

Po pierwsze - to nie ty ustanawiasz reguły dyskusji. Po drugie - to po jaki wuj jednak mi odpisujesz?

Słuchaj Tooloud, zwyczajnie nie lubisz mnie i ja cię też nie lubię. Tak bywa. W takich sytuacjach najlepiej trzymać się zdaleka od siebie. Powienienneś to już wiedzieć z podstawówki. Ja tak będę robić i liczę że ty też tak będziesz robić.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #68 dnia: 2018.04.24, 14:15:03 »
Pax! Szlachta!
;)

RafałM: źródła podaje się, taki jest dobry obyczaj, nie tylko w świecie retro. Dałeś ciała, ze go nie podałeś i chyba powinieneś uderzyć się w pierś, a nie dolewać oliwy do ognia.
I
tooloud: widzę, ze wq... Ciebie wziął ;) Ustap, nie ma sensu psuć sobie życia. ;) Don Kichotem nie jesteś ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #69 dnia: 2018.04.24, 14:39:19 »
Masz rację Klaud, takie dyskusje są bez sensu. Zamknijmy to. Przepraszam jeśli ktoś poczuł się urażony pominięciem go w zaanonsowaniu gry Tumitak na portalu Spectrum Computing.

Zobowiązuję się na przyszłość dbać o dokładne podawanie źródła polskich programów uploadowanych gdziekolwiek. Z rosyjskimi i innymi programami tak czynić nie będę bo tam się nie przywiązuje do tego aż takiej wagi.

Tygrysie, gdybyś miał jeszcze jakieś oczekiwania odnośnie materiałów ze speccy.pl daj mi znać tutaj bądź w inny sposób
tak bym wiedział na przyszłość jak postępować.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #70 dnia: 2018.04.24, 14:53:52 »
[offtop]
https://giphy.com/gifs/battle-purse-2zi9kO7pYdZW8
[/offtop]

A teraz moze by zrobic jakis tournament w tumitaka ?

Jest taka opcja ?

Pozdro.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #71 dnia: 2018.04.24, 14:58:24 »
Przypomniał mi ten wątek o skanach map - nawet poretuszowałem je. Może by ktoś spisał jakąś instrukcję do gry? listę poleceń etc. Wtedy można powiedzieć archiwum będzie u nas kompletne.
dużo sprzętu mało czasu.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #72 dnia: 2018.04.25, 07:47:57 »
Panowie, troche za dużo nerwów.

Tu chodzi jedynie o wskazane źródła, które jest zazwyczaj dostarcza więcej informacji niż krótka notka.

Uważam też że wskazanie źródła jest po prostu ukłonem w stronę osób, które włożyły czasami niemało wysiłku aby coś stworzyć (grę, demo) lub odwtorzyć a później to udostepnić wszystkim, nawet  tym, którzy nawet nie wysupłają odrobinę wysiłku, aby napisać 'dziękuję'.

Ja taki ukłon będę wykonywać zawsze, bo sam włożyłem setki godzin 'dla dobra ogółu' i wiem że nawet drobne rzeczy pochłaniają mnóstwo czasu.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #73 dnia: 2020.03.16, 16:54:12 »
... wykopalista czas zacząć :)

na Speccy.pl Party w tym roku - pewnie na jesieni - będzie jedna nagroda ode mnie - taki mój fanmade opakowania gry, z instrukcją, mapami, kasetą etc. Wszystko w popularny kiedyś format opakowania od kasety VHS.

Wygrzebałem trochę starych ilustracji z lat 60/70tych i 30tych przy okazji szukania orygnalnych wydań opowiadań Tannera - to wszystko znajdzie się w tym "wydaniu".

Dlaczego nie będzie można tego kupić ani ściągnać etc.? Sytuacja prawna tych rzeczy (w szczególności gry) jest dla mnie niejasna. Dlatego zamykam to w kilku egzemplarzach - jeden dla KrisZX, jeden dla Tygrysa, dwa zostawione jeżeli odnajdziemy autorów czy ich rodziny, jeden dla mnie na półkę i jeden wspomniany - jako nagroda na Speccy.pl Party 2020.1.

edit: ciachnąłem podgląd, jak zrobię to będzie można się pośmiać z penisów na party.
« Ostatnia zmiana: 2020.03.16, 17:19:49 wysłana przez tooloud »
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Tumitak z podziemnych korytarzy
« Odpowiedź #74 dnia: 2020.03.16, 16:59:27 »
Jednak jestem z tych niezdiagnozowanych ;), bo widze meskie przyrodzenie :D
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76