ZX Spectrum > PROGRAMOWANIE

Nowy engine MULTICOLOUR na gumiaka i 128k

<< < (2/6) > >>

DDX:

--- Cytat: Abrimaal w 2012.03.17, 11:59:48 ---Moim zdaniem revelacja. Gdyby tylko nie dobierali kolorów podobnych do siebie, bo efekt jest mało widoczny.
W związku z tym mam pytanie. Czy na "żywym" Spectrum różnica między BRIGHT 0 i 1 jest tak mała?
Ja miałem Timex'a i kolory bardziej się różniły (nawet na zielonym monitorze).
--- Koniec cytatu ---
Na zywym ZX Spectrum roznica miedzy BRIGHT 0 i 1 nie jest mala, jest wyrazna. No chyba, ze ktos ma jakis nieudany egzenplarz, ktory wyswietla jakies wyblakle kolory, ew. na monitorze ustawiony zbyt maly kontrast lub/i zbyt duza jasnosc..
Generalnie w "normalnych" warunkach roznice sa podobne jak w TC2048.

Aha, oczywiscie nie mowie o kolorze czarnym, bo ten z kazdym BRIGHTem wyglada tak samo (BRIGHT 1 jest ignorowany). Inaczej jest np. w przypadku TS2068, TC2068, UK2086, ktore wyswietlaja 16 kolorow, a nie 15 jak np. wszystkie modele ZX Spectrum czy TC2048.

Pyza^Illusion:
O ile pamiętam, to BRIGHT na Timex'sie (najpopularniejszy był TC2048, więc nim pewnie była mowa) był nieco bardziej widoczny. Przynajmniej taka chodziła opinia w "tamtych" czasach.

matofesi:
@DDX O ile pamiętam, to TC2048 miał dokładnie tak samo jak wszystkie inne klony ze stajnie Timexa - 16 kolorów a nie 15. Przynajmniej tak miały te egzemplarze, z którymi miałem do czynienia.

DDX:
Przykro mi Panowi, ale mylicie sie. Jesli mowimy o oryginalnym (nieprzerabianym) TC2048, to on wyswietlaja 15 kolorow (to jedna ze spraw, ktore zrobiono podczas tworzenia TC2048, czyli zblizania/"ukompatybilniania" TC2068 do Spectrum), natomiast TS2068, TC2068/UK2086 wyswietlaja 16. Domyslam sie, ze ktos mogl sie sugerowac tym, ze w TC2048 jest identyczna ULA jak w TC2068/UK2086, ale wbrew pozorom tu nie ma sprzecznosci. Po prostu ukadzik obslugujacy jednoczesne wykrywanie INK 0 i BRIGHT 1 (i ignorujacy wtedy BRIGHT 1) jest zrobiony na zewnatrz. Z reszta jest to dosc prosty ukladzik i ZTCP jedna z przerobek, ktore Jarek kiedys przed laty oferowal do maszyn z timexowska ULA i 24kB ROM byla wlasnie taka powodujaca, ze TC2068 i UK2086 wyswietlaty 15 kolorow (czyli tak jak Spectrum i TC2048) . Oczywiscie jest tez mozliwa przerobka odwrotna (tzn. zeby TC2048 wyswietlalo 16), ale nie pamietam, czy taka Jarek rowniez oferowal (bardziej przydatna wydaje sie przerobka 16->15).

EDIT: -->Pyza^Illusion: Masz na mysli roznice miedzy INK 0, BRIGHT 0 a INK 0, BRIGHT 1, czy ze ogolnie roznice w kolorach miedzy BRIGHT 0 a BRIGHT 1 byly w TC2048 wieksze/wyrazniejsze niz w Spectrum? Jesli to dugie, to to ew. moglo wynikac z moze nieco lepszego/wyrazniejszego wyswietlania TC2048 vs ZX48/+ (zwlasza jesli TC2048 byl podlaczony przez CV, a ZX48/+ przez modulator, bo wyj. CV tam nie bylo bez przerobki). Natomiast nie bylo w oryg. TC2048 dodatkowego koloru (vs Spectrum) w postaci INK 0, BRIGHT 1.

matofesi:
Oczywiście nie będę się sprzeczał, ale na 99% TC2048 (żadnych przeróbek - wyjęty nowy z pudełka około '89 roku) podłączony do zielonego neptuna wyświetlał 16 kolorów (PAPER 0, BRIGTH 0 było różne niż PAPER 0, BRIGHT 1). I tak samo było w kilku innych sztukach, które widziałem w innych miejscach. Ale było to ponad 20 lat temu stąd zastrzeżenie, że się nie będę sprzeczał ;)

Z drugiej strony przez prawie dwa lata miałem Unipolbrita 2086 (choć tu znowu nie dam sobie uciąć głowy czy numerek to nie było 2068 - był inny niż wszystkie zdjęcia, które widziałem bo zamiast "timexowej" klawiatury z prostopadłościennymi klawiszami miał twardą klawiaturę z klawiszami w kształcie normalnych klawiatur pecetowych) i tam znowu na 99% było 15 kolorów.

Choć to wszystko było na tyle dawno, że sprzeczał się nie będę i dam się przekonać, że nie mam racji ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej