ZX Spectrum > MUZYKA

Spectrum 128+2 i port MIDI

<< < (2/5) > >>

tooloud:

--- Cytat: Gryzor w 2019.02.07, 23:18:59 ---Niestety jest to slabe MIDI, a w dodatku softu nie bylo. Do MIDI byl juz w tym czasie ST, a ZX mial mozliwosci jakie mial. Podlaczyc cos mozna - zarowno keybord jak i PCeta do transferu.

--- Koniec cytatu ---

MIDI w ZX Spectrum 128k to MIDI out, tym można wysylać komunikaty sterujące do modułów muzycznych, samplerów etc. w drugą stronę (czyli klawiatura MIDI podlączona do ZXa) to nie zadziała, potrzebny jest interfejs - i takie ze dwa były.

Jak ktoś chce się pobawić to polecam sobie spróbować to:
https://www.benophetinternet.nl/hobby/vanmezelf/ZX_Spectrum_Midi_Out.pdf

andy:
A coś w tym stylu?

damik:

--- Cytat: andy w 2019.03.01, 16:17:40 ---A coś w tym stylu?


--- Koniec cytatu ---

A to zdaje się jest konwerter do PC na Gameport ?

trojacek:
Problem z obsługą MIDI przez 128K tylko w jedną stronę nie jest problemem elektrycznym (w końcu wykorzystywany port RS232 jest dwukierunkowy), tylko programistycznym.
W standardzie MIDI nadajnik ustala szybkość transmisji, a ta (standardowo 31250 bit/s) jest wyższa niż to, co 128K potrafi obsłużyć swoim ROM-em (19200 bit/s). Jeśli jednak to Spectrum jest nadajnikiem, inne urządzenia dopasują się do niższej prędkości.
Jak ktoś bardzo chce, może zajrzeć do ROM-u i spróbować zrobić podobny bit-banging, ale szybszy. Jest to moim zdaniem do zrobienia.

damik:
Programowe rozwiązania interface szeregowego zwykle nie są zbyt komfortowe bo mocno obciążają procesor, tutaj by się prosiło o zastosowanie jakiegoś UARTa np MC6850.
Tylko jeszcze kwestia oprogramowania do tego ustrojstwa.
Z tego co się dowiedziałem jeśli chodzi o MIDI to jest chyba spora pustynia w przypadku ZX Spectrum.

Zakładając ten temat myślałem że jest coś więcej w tej materii o czym może nie mam pojęcia ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej