Autor Wątek: Elwro 804 Junior ROM  (Przeczytany 3155 razy)

Maxtech

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Elwro 804 Junior ROM
« dnia: 2022.12.05, 09:51:22 »
Dzięki uprzejmości Pana Edwina Wierszelisa stałem się posiadaczem obrazów ROM tego komputera. Ponieważ pan Edwin, na moje pytanie, czy mogę udostępnić jego zasoby, odpowiedział twierdzaco, zatem podaję ten adres tutaj: http://share.leonek.org/e/E804Jr-PC/.
Po pobieżnej analizie kodu utwierdziłem się w przekonaniu, że CP/J wersja 2.3x jest dedykowany właśnie dla tego komputera- z Bios'u Cp/J usunięto proc.inicjacji ekranu oraz portu szeregowego, zatem po uruchomieniu tej wersji na E800J ekran będzie wyglądał jak na obrazku 2( żeby wyglądał jak na 3 trzeba wczesniej zainicjować obszar video+attr).
Zmiany w stosunku do E800J: dodano układ 8253 jako generator dźwięku i przerwań.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Elwro 804 Junior ROM
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.12.09, 08:10:53 »
Dzięki za informacje o CP/J oraz za link do strony p. Edwina.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maxtech

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Elwro 804 Junior ciekawostki
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.02.10, 11:42:09 »
Kilka ciekawostek dotyczących w.w.  komputera:
E804J po resecie domyślnie próbuje załadować system CP/J z dyskietki. Jeżeli w napędzie nie ma dysku, to uruchomi się ZX Basic. Jeżeli jest dysk, ale bez systemu, to komputer się zawiesi, bo nie ma funkcji sprawdzającej sensowność odczytanych danych (aby wymusić start komputera w trybie ZX należy podczas włączania/resetu przytrzymać klawisz B).
Komputer ma diodę sygnalizującą włączony tryb Caps-Lock. Jest ona sterowana dwoma bitami (D6 i D7) rejestru $FE (procedura sterowania tą diodą jest również zawarta w systemie CP/J v 2.3x).
W pamięci EPROM-BOOT znajduje się program testowania klawiatury i ekranu, ale jest on niepełny. Żeby go uruchomić potrzebny jest loader (test działa tylko pod CP/J), który przepisze zawartość EPROM do RAM, a następnie uruchomi ( tak mi się wydaje,że było to na zasadzie „zapchaj dziura” - zostało wolne miejsce po usunięciu proc. obsługi junetu, to trzeba było je czymś wypełnić :-)).
„Transformując” E800J na E804J włączono na stałe tryb wstrzymywania CPU (czyli generowania sygn. /WAIT) podczas dostępu do całego obszaru pamięci, czyli ROm’u również, i skutkowało to błędami podczas odczytów programów z kaset.
Edwin Wierszelis uważa, że było to przygotowanie pod usunięcie Basic’a z komputera, czyli ładowanie go z dyskietki, ale ja mam inne zdanie. E.W. będzie się próbował skontaktować z projektantem komputera i jeżeli mu się to uda, to może się dowie czegoś więcej.
W załączniku są cztery pliki: TESTEP.COM - loader proc. testowej dla E804, TESTE800.COM - ta sama procedura testowa, ale dla E800J, DEVADDR.TXT - adresy I/O oraz ładny screen z logiem Advacom’u.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Elwro 804 Junior ROM
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.02.10, 23:05:24 »
Kontakt z Konstantym Szczęsnym mam nieustający telefoniczno emailowy :) Ale chyba takich tematów nie będzie pamiętał :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80