Autor Wątek: Programowanie ZX SPECTRUM  (Przeczytany 16285 razy)

cuzz

  • *
  • Wiadomości: 19
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Spectatulator
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.07.06, 20:27:46 »
Moje oprogramowanie to spectaculator, nic więcej niestety.  Aby uzyskać dane, włączyłem debugger, pojawia się diagram kodu. Można wypalać kod w ten sposób, wpisując swoje dane.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.07.06, 20:31:23 »
 W debbugerze emulatora jestes w stanie kod gry zmieniac? No to albo mamy tu nowego Neo z Matrixa albo chlopie, sciagnij sobie odpowiednie narzedzia do tej roboty ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

cuzz

  • *
  • Wiadomości: 19
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.07.06, 20:45:07 »
Jestem pijany od tego wszystkiego. Te 48kb pamięci to za mało, zeby napisać coś bardziej konkretnego, za bardzo to wszystko przezywam, ta całą zabawą w programowanie. Na komputer nie narzekam, tylko grafika nie pozwala za wiele, trudno.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.07.06, 20:49:42 »
Zacznij od skonfigurowania środowiska do programowania w asemblerze. Pomocny będzie artykuł, do którego link podał Dalthon. Mając środowisko zacznij od prostych rzeczy, bierz udział w wyzwaniach dla programistów, konkursach itp. No i pytaj. Im precyzyjniejsze pytanie, tym lepiej.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.07.06, 22:07:19 »
Cytuj
pojawia się diagram kodu. Można wypalać kod w ten sposób

Wypalanie kodu w diagramie kodu? Wow, nieźle brzmi  :o

Potem pewnie robisz przekonfigurowanie matrycy pamięci w oparciu o ustawienia modularne programu. A następnie wdrażasz proces uruchomieniowy z sekwencyjną transmisją danych do podzespołów multimedialnych.

Nie wiem skąd bierzesz to pokręcone słownictwo ale mógłbyś pisać dialogi do filmów science-fiction  ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.07.06, 22:30:01 »
Może to jakaś hacker'ska "nowomowa" ?
Ja już stary jestem, to mogę nie zrozumieć, ale może młodzi ...
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.07.06, 23:14:20 »
Cuzz, z Twoich wypowiedzi wnioskuję, że jesteś jeszcze bardzo młody. Fajnie, że ciągnie cię do starych komputerów i chcesz coś przerabiać, ale duuużo łatwiej Ci będzie:
- rozmawiać tutaj,
- pracować nad przeróbką programów,
- uzyskać pomoc,
jeśli nauczysz się trochę podstaw o ZX Spectrum. Na początek podstawy, wystarczy wiki. Potem książki.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.07.07, 12:38:06 »
Freeq, możesz mieć dobrą intuicję.

Ja trochę obstawiałem że Cuzz może być człowiekiem, jak to łądnie powiedzieć... ostro zakręconym ;) Był jakiś czas temu taki gość na polskich forach Atari który twierdził że jak mu się będzie chciało to w jeden dzień zrobi "filtr" który pozwoli dowolną grę z C64 bez przeróbek, po przepuszczeniu przez ten filtr odpalić na ośmiobitowym Atari ;)

Ale może rzeczywiście Cuzz ma naście lat...

Jeśli tak to słuchaj Cuzz, to żaden obciach. Jesteśmy tutaj w większości sporo starsi ale nikt się nie będzie wywyższał czy traktował cię z góry. Musisz tylko pisać szczerze i uczciwie wprost co wiesz a czego nie wiesz a nie pozować na nie wiem jak wielkiego hakera. Mogę cię zapewnić że każda ściema i bajer zostaną tutaj od razu wychwycone ;)

Nie bój się więc zadawać zupełnie początkujących pytań typu "co to jest rejestr procesora". I nastaw się że nauka programowania od zera to jak nauka języka obcego. Nie zostaniesz mistrzem i nie zaczniesz robić zajebistych efektów jak z najlepszych gier czy dem w miesiąc czy nawet pół roku. Tutaj trzeba dłuższego czasu i wytrwałości. Większości ludzi tej wytrwałości nie wystarcza ale może akurat tobie wystarczy, kto wie? ;)

cuzz

  • *
  • Wiadomości: 19
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Programowanie
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.07.09, 15:50:50 »
Zx spectrum pasjonuje mnie z innych powodów, nie chce odstawać od reszty, i też pokazać się z lepszej strony. Nie śmiejcie się ale marzy mi się programowanie wspólne. Stad te moje niestosowne wpisy. Taka mieszanka pomysłów wspólnych, dała by mi dużo szczęścia. No może przesadzam, wybaczcie. Każdy chce spełniać swoje marzenia...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.07.09, 18:08:52 »
Zatem spełnij swoje marzenie i zacznij konkretnie pisać, w czym możemy pomóc ;)

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.07.10, 01:48:05 »
zacznij konkretnie pisać
obawiam się że to...

o ile ktoś nas nie trolluje a my się staramy pomóc ;)
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.07.10, 11:08:29 »
Myślę Dalthon że nie jest to trollowanie czyli celowe wkręcanie kogoś tylko po to żeby mieć z tego ubaw.

Raczej mamy tu do czynienia z sytuacją "chciałbym napisać grę ale nic nie umiem ale się nie przyznam".

Są tacy ludzie - wymyślają jakieś fabuły dla gier, spisują je na kartce a potem oczekują że ktoś im to zakoduje.
A oni będą siedzieć z boku i dogadywać by głównej bohaterce zmienić kolor oczu z niebieskich na zielone.

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #27 dnia: 2017.07.10, 11:18:46 »
Cytuj
.. i dogadywać by głównej bohaterce zmienić kolor oczu z niebieskich na zielone.
No co Ty... Na Spectrum ?  :D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Programowanie ZX SPECTRUM
« Odpowiedź #28 dnia: 2017.07.10, 12:40:03 »
zmienić kolor oczu z niebieskich na zielone.
z racji na daltonizm w tej kwestii nie pomogę :D
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

cuzz

  • *
  • Wiadomości: 19
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
przeróbki
« Odpowiedź #29 dnia: 2017.07.10, 16:47:03 »
Zielone oczy? Mi się udało zrobić dym przy traktorze z dema pyldro.