ZX Spectrum > GRAFIKA

Tryb gigascreen

<< < (3/21) > >>

Pyza^Illusion:
Co do multikolorowego obrazka to 48 wyciąga około pół ekranu (w pionie). Jest na nawet edytor stworzony przez NOP o nazwie Color DRAW (w załączniku), który zapisuje obrazek z gotowym "playerem" do wykorzystania we własnych produkcjach. Jego właściwości to ciągle 2 kolory w atrybucie ale w obszarze 1x8 pikseli. Linia pod spodem może mieć już zupełnie inne kolory, natomiast piksele muszą być tak jak były (zawsze są stałe).

Idea GigaScreenu, to dwa multikolorowe ekrany w interlace. Rozmiar atrybutu to 2x8 czyli co drugą linię. Co linię nasz Z80 nie byłby w stanie wrzucić tego na ekran żadnym stosem czy innymi sztuczkami.

Na taki obrazek składa się zatem 2x6144 bajtów (pikseloza) oraz 2x(32x96) (atrybuty w multikolorze), czyli 18432 bajtów samych danych. Do tego procedura i tablice nawalania tego na ekran.

A co do muzyki, to mam gdzieś player do ST (albo też do SQT) o stałej ilości taktów i mieszczący się jeszcze przed końcem górnej części bordera :p Autorstwa panów z Exodus :) Musiałbym tylko poszperać...

matofesi:
Ok. Rozumiem koncepcję obrazka multikolorowego z atrybutem 8x1 - to jest dokładnie to, co robi ZXodus Engine. Tam kod podmienia atrybuty co linię dla 18 kolumn.

Rozumiem już koncepcję GigaScreenu. I na moje oko to, co Yerzmyey pokazywał na 128-kę to nie jest giga screen, chyba, że coś przeoczyłem. Na moje oko to są po prostu dwa obrazki ze standardowymi atrybutami interlace'owane z dwóch screenów. Stąd jak się przyjrzeć w powiększeniu wygląda to (na pojedynczym statycznym zrzucie) tak, jakby obrazek miał po prostu 4 kolory w komórce 8x8 ale dzięki sprytnemu doborowi kolorów całość może faktycznie wyglądać nieźle. I taki obraz daje się na 128 zrobić w prosty sposób na całym ekranie.

Zrobienie pełnego gigascreena wymagałoby oczywiście dodanie do interlace'owania bitmap multicolorowego kodu podmieniającego atrybuty co drugą linię. I tu nie jestem pewien, czy da się to zrobić na standardowym 128 na pełnym ekranie.

Pyza^Illusion:
Z tym GigaScreenem to chyba jednak tylko dwa ekrany:


--- Cytuj ---Another software hacked mode is called GigaScreen (see example picture). This is a recently introduced screenmode based on the fast changing of 2 (specially prepared) images. When watching these graphics on a Speccy there is a bit of lacing involved, but it is not as nasty as with 3colour. The main advantage of this mode is that the palette is enlarged to 36 real colours! There is an editor for this mode, but unfortunately this editor is only available on PC and not on a real Speccy. Graphicians are only beginning to master this mode.
--- Koniec cytatu ---

Patrząc jednak na żółwia to oprócz GigaScreena jest jeszcze tryb interlace dla atrybutów i nawet jak nie co 2 linie to przynajmniej co 4. Wydaje mi się jednak, że co 2 linie też jakoś by się wyrobiło. Pytanie czy warto się z tym babrać i czy ktoś zrobi taki obrazek :D O Edytorze nawet nie mówię :p

matofesi:
No właśnie ten żółw w wersji "linear" mnie zastanawia ;)

A poza tym - samo zakodowanie gigascreena dla 128 nie jest problemem - największym problemem jest własnie przygotowanie grafiki tak, żeby dobrze wyglądała. A to już robota dla artysty albo sprytnego konwertera ;)

Największym wyzwaniem byłoby chyba zrobienie edytora działającego na fizycznej maszynie. Ale ja się nie podejmuję ;)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:
Pyza:


> Z tym GigaScreenem to chyba jednak tylko dwa ekrany:
------------------
Tak.



> Patrząc jednak na żółwia to oprócz GigaScreena jest jeszcze tryb interlace dla atrybutów
--------------------------
I tak.



> Pytanie czy warto się z tym babrać i czy ktoś zrobi taki obrazek :D
------------------
Takich obrazków powstaje rocznie kilka.
Ale nie podobają mi się użyte tam playery.
Chodzi mi o player użyty w obrazku Blackera - i to wersji po naciśnięciu klawisza "5".



> O Edytorze nawet nie mówię :p
------------------
Takich edytorów jest już bardzo wiele i więcej nie trzeba.
Problem w tym, że nie ma porządnego źródła do użycia tego w demie/grze.
Zilog swoje wypuścił jako coś tam na Linuxa - ja się nie znam.
Zapytam Hellboja.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej