Autor Wątek: Kabel RGB DIN - Scart /EURO - ZX Spectrum 128K - gdzie polecacie "dziś" kupić  (Przeczytany 5457 razy)

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Sprawdziłem już wszystkie dostępne możliwości i z rozwiązań tanich najlepszy jest LCD TV jak pisał @Gryzor
Z opcji drogich w kategorii możliwości/cena urządzenie OSSC nie ma sobie równych :D
A jeśli szukamy kompromisu między tymi dwoma skrajnościami, to rozwiązanie podane przez @damik, czyli GBS w wersji rozszerzonej (z wejsciem scart i wyjściem hdmi), nie w kaśdej sytuacji daje radę, ale dla wszystkich popularnych platform ze stajni Commodore/Atari daje radę.

PS. Wszystko to pisałem z myślą o RGB, bo takie było pytanie. Z composite sprawa wygląda zupełnie inaczej :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

michalh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
@paroos zgadzam się, że dobry monitor/telewizor z EURO najlepiej to wygląda, ale finalnie ten adapter za 199 zł
https://allegro.pl/oferta/adapter-konwerter-obrazu-dzwieku-hdmi-euro-scart-8385645071
też dał radę, działa też bez zasilania jak na rozgałęziaczu HDMI równolegle działa i zasila laptop.
Dzięki temu mam od razu szybko podpięty Spectrum przełącznikiem HDMI pod główny monitor bez rozstawiania starszego monitora, marginesy boczne są, ale znikome.
A dodatkowa wisienka dzięki temu łatwo czasem przez rozdzielacz HDMI z konsolą odpalić Bomb Jack na 58" w salonie :D

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
A to dobry link? Bo ten adapter z linku jest z CVBS do HDMI :)
Skoro jakiś dał radę i tobie wystarcza, to najważniejsze.
Ja z kolei mam różne sprzęty retro i na każdym z tych tańszych konwerterów działa mi inny och zestaw, a pozostałe nie.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

michalh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Poprawka, to ten konwerter na HDMI działający ze Spectrum +3 za 199 pln
https://allegro.pl/oferta/konwerter-scart-hdmi-jack-speaka-professional-12620234034

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Czy ktoś sprawdzał Amigę z tym konwerterem RGB-HDMI?
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Mnie się tam coś wydaje że to tylko zwykły konwerter Composite Video PAL/NTSC bez wsparcia RGB a kolor mógł się pojawić tam przypadkiem jeśli kabel RGB Euro/Scart z komputera miał podłączony sygnał CV komputera na pinie 20 złącza Scart. ;)

Aby to dokładniej sprawdzić to trzeba by na pin 20 podpiąć samo synchro lub CVmono ewentualnie rozebrać konwerter i zobaczyć czy linie RGB nie wiszą czasem w powietrzu. ::)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Będę testował na dniach skaler wideo i RGB Extron DVS 304 dvi. Podłączę go do kilku ZXów, klon też się znajdzie.
Jak na razie, to Atari STe wysoką rozdzielczość przyjmuje bez mrugnięcia, ładny obraz, niestety tryb kolorowy mu nie pasuje.