Autor Wątek: Kabel RGB DIN - Scart /EURO - ZX Spectrum 128K - gdzie polecacie "dziś" kupić  (Przeczytany 5304 razy)

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Witajcie, jak w temacie, jaki i gdzie warto kupić dziś kabel do ZX Spectrum 128K / Toastrack
Chodzi o dobrej jakości i wykonania, bo kupiony na Allegro po prostu się rozsypał...

Pytanie gdzie "dziś" kupić ma na celu AKTUALNOŚĆ oferty, a nie że kolega "x" robił kiedyś dobre kable, bo z takim kolegą "x" z forum "gadam już pół roku i nie możemy się dogadać, bo np: znika na parę miesięcy bez śladu... oczywiście nie mam nic do niego, jedynie chodzi mi o konkretną propozycję gdzie dobre kable ktoś ma dostępne od ręki

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Popatrz w tych sklepach:
https://coolnovelties.co.uk/coolnovelties/
https://www.consolekabels.be/

W pierwszym kiedyś kupiłem ze dwa kable. Dobra jakość.
Drugiego nie sprawdzałem.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Sprawdzone:
Retro-Computer-Shack na ebay

Tylko teraz oplata manipulacyjna, ostatnio zaplacilem za "obsluge" tyle co za przedmiot. Zostaje ciotka z torebka w roli przemytnika  :)

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
A także SellMyRetro, nadal działa :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
no to mamy 4 sklepy, a ja nie wiem który z nich ma najlepsze kable...
a u nas nie ma opcji na zakup ?

czyli który kabel będzie konkretnie najlepszy do mojego przypominam Toastrocka bo gdzieś czytałem że jakieś wersje Szwedzkie czy do +3 to inny kabel jest...


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Jeśli masz wersję francuską (co do szewckiej to nie wiem) Toastracka a napewno Szaraka to możesz mieć chyba taki sam kabel jak do +3.
W przypadku wersji UK kable na pewno są inne do tych komputerów bo ten do Toastracka posiada dodatkowe rezystory i diody we wtyczce.

U nas kable są jakie są, jak chcesz leszy to zrób sam albo kup gdzie polecają koledzy, raczej żaden z kolegów nie kupił ich z wszystkich źródeł by wykonać ich testy porównawcze co do jakości i trwałości ;)
Zwykle opinie są nieco subiektywne i najlepiej to ocenić samemu, bo jak wiadomo wszystkim nie dogodzisz :)
« Ostatnia zmiana: 2023.06.02, 21:03:03 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Cytuj
Witajcie, jak w temacie, jaki i gdzie warto kupić dziś kabel do ZX Spectrum 128K / Toastrack
Chodzi o dobrej jakości i wykonania, bo kupiony na Allegro po prostu się rozsypał...

A możesz wskazać co kupiłeś (lub od kogo) i co znaczy, że się rozsypał?

Kupuję kable w Polsce. Są sztywniejsze niż te z UK, ale do ich działania nie mam zastrzeżeń.
Zaczynałem od TIMEX`a....

michalh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Niestety mam to samo - sztywny z Allegro za 50 pln do Spectrum +3 po kilku użyciach wtyczka Euro rozsypała się, blaszka wypada, wtyki pozapadały, trochę słabo.
https://allegro.pl/oferta/kabel-zx-spectrum-rgb-av-2a-2b-3-czarne-1-5-14394441562

A tymczasem angielski z Ebay elastyczny pozłacany dołączony do komputera - wszystko śmiga - przynajmniej po paru użyciach bez porównania na plus.
Choć mam wrażenie wrażliwszy na zakłócenia jest, ale grunt, że działa.

I takie pytanie, gdzie kupić działający adapter EURO->HDMI do takiego kabla?

Spróbowałem trzech tego typu najtańszych adapterów i ciemność widzę, a właściwie niebieskość - bo sam konwerter działa, ale daje blue screen.
https://allegro.pl/oferta/adapter-konwerter-obrazu-dzwieku-hdmi-euro-scart-8385645071

A dwa kable RGB DIN (tzn. już jeden...) które działają ok bezpośrednio w gnieździe EURO TV - przez takie przejście na HDMI nic.
I nie jest to problem z kablem HDMI, cokolwiek innego podłączonego do niego (np. adapter RCA-HDMI) daje obraz ok :)

Coś ktoś może podpowiedzieć gdzie tkwi haczyk braku przejścia sygnału na HDMI? Jakiś specjalny adapter Euro-HDMI potrzebny, ktoś jakiś sprawdzony poleca?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
O dobry adapter do SCART RGB na HDMI do retro komputerów lub konsol nie jest tak łatwo, te tanie działają kiepsko lub wcale.
Z tańszych i w miarę ok można celować na Ali w taki pod hasłem "GBS GBSC RGBs /Scart /Ypbpr".
« Ostatnia zmiana: 2023.10.04, 01:02:28 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Spróbowałem trzech tego typu najtańszych adapterów i ciemność widzę, a właściwie niebieskość - bo sam konwerter działa, ale daje blue screen.

To, co zalinkowałeś, to konwerter w drugą stronę (z HDMI na analog) i nawet tu w opisie nie ma słowa o RGB :) To obsługuje tylko composite. Gniazdo SCART naprawdę nic nie oznacza w tym przypadku.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 507
  • Miejsce pobytu:
    BB
A to co zaproponował damik też mogę polecić. Nie jest idealny, ale w większości przypadków daje radę :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Konwerter EURO->HDMI musi miec wsparcie dla RGB, bylo juz o tym wiele razy. Tansze maja tylko CVBS i wtedy kicha.
Moja sugestia - kupic TV ze SCART, bo kazdy konwerter to prosba o problemy. Zreszta LCD TV tez ma swoj konwerter.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
W nowszych LCD TV złącze Euro zaczyna być już deficytowe.  ???
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
W dodatku nowe TV są 16:9.
Nie ma to, jak dobre stare TV/monitory :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Mimo wszystko LCD TV maja znacznie lepsze wejscie EURO niz te proste konwertery HDMI, a do retro potrzebne sa niestety specjalizowane ustrojstwa typu OSCA. Z TV 4:3 jest gorzej, ale przewaznie kazdy ma taki tryb. Uzywanych ze SCART jest troche na rynku za nieduze pieniadze - na pare lat wystarczy. Trzeba tylko uwazac przy kupowaniu na stan matrycy, bo to jest 90% TV. Ja na zapas kupilem nawet monitor z VGA - tez dobro rzadkie :-)