Autor Wątek: MERITUM w Polsce  (Przeczytany 132291 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #105 dnia: 2020.01.21, 19:58:30 »
Widzę że lektura wciąga  ;D

Niestety nie podają jakie to kolory, a ja nie mam Meritum'owego kabla do monitora kolorowego RGB, więc tego nie sprawdzę.  (oraz zbytnio czasu by go teraz robić i testować, bo mam inne zabawki na warsztacie) ::)
W załączniku reszta stron w a propos kolorów - to wszystko co mam w tym temacie.
« Ostatnia zmiana: 2020.01.21, 21:31:27 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #106 dnia: 2020.01.22, 01:24:13 »
Dzięki za te stronki. :)

Staram się to rozkminić by sobie wyobrazić co to potrafi. Z tego wynika że te kolory "logiczne" których jest 16 to nic innego jak tylko sposoby zakropkowania/przerywania/mieszania pikseli w rysowanych liniach. Dlatego w trybie mono mamy 8 a w trybie kolorowych 16 tych "logicznych" kolorów.

Paletę zmienia się zapewne jednym bajtem, wybierając jedną z 8 gotowych palet. Przy czym każda składa się z 4ech kolorów ułożonych zawsze od najciemniejszego do najjaśniejszego. Tyle że jeśli zestaw kolorów z których można sobie te 4 brać jest taka jak 8 podstawowych w ZX, to kombinacji spełniających ten warunek ustawienia od ciemnego do jasnego jest znacznie więcej niż tylko 8 palet do wyboru. Ciekawe które to są.

I jeszcze jedno, to zdjęcie które wstawiłem we wcześniejszym poście które jest chyba jedynym kolorowym zdjęciem ekranu z Meritum 3 dostępnym w literaturze (i pewnie też w necie), ma wyraźnie 4 kolory: niebieski zielony żółty i czerwony, plus jak mi się zdaje biały napis z prawej i fioletowy na czerwonym. Czyli czary, hehe. No chyba że te literki to żółty i niebieski na niedoskonałej fotografii.

I jeszcze jedna zagadka. Na tej 1ej stronce z instrukcji już w 1ej linijce jest określenie "średniej rozdzielczości", czy to znaczy że istnieje też 3ia mniejsza rozdzielczość, zapewne bardziej kolorowa?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #107 dnia: 2020.01.22, 07:30:29 »
O innym trybie graficznym dokumentacja nie wspomina.
Prawdopodobnie jako grafikę niskiej rozdzielczości należy traktować semigrafikę taką jak w Meritum 1.

W załączeniu opis dostępnych trybów ekranowych w Meritum 3.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #108 dnia: 2020.12.27, 16:26:03 »
Tydzień temu wpadł do kolekcji nigdy nieużywany, w fabrycznym opakowaniu mikrokomputer Meritum, z dokumentacją i kasetami. Egzemplarz był zbudowany z zestawu do samodzielnego montażu, za jakiś bliżej nieokreślony czas wrzucę dokumentację, gdzie są rysunki złożeniowe elektroniki i obudowy. Ot taka ciekawostka przyrodnicza. Ale stan jest przepiękny :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #109 dnia: 2020.12.27, 23:07:01 »
Pierwsze słyszę że Elzab robił zestawy DIY dla komputerów Meritum  :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #110 dnia: 2020.12.28, 03:42:01 »
Pierwsze słyszę że Elzab robił zestawy DIY dla komputerów Meritum  :D

A widzisz :) Człowiek uczy się przez całe życie. O takich zestawach słyszałem już dawno, ale nie mogłem nigdzie trafić informacji, aż tu nagle trafił się i komputer i dokumenty to potwierdzające i człowiek, który kupił ten komputer w sklepie UNITRA. Taka informację słyszałem i od dyrektora zakładów Pana Biernata i od człowieka, który propagował komputer Meritum jak tylko mógł, Pana Henryka Piłko.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #111 dnia: 2020.12.28, 08:33:29 »
Nie no OK, nie twierdzę że wiem wszystko na temat tej firmy i jej polityki marketingowej, ale...

W sklepach Unitra spotykałem jedynie gotowe zestawy Meritum z monitorem i magnetofonem, leżało to miesiącami na półkach a i tak nikt tego prawie nie kupował ;) (przynajmniej w Zabrzu)
Ciekaw jestem ile takich zestawów wyprodukowano 5, 10 lub co najwyżej 20 ?
No i ciekawi mnie na czym ten zestaw polegał, czy to była gotowa uruchomiona płyta wymagająca zamontowania w obudowie + zestaw nasadek na klawisze do założenia lub też puste PCB i worek elementów + 5 metrów kynara ?  :D
Nie czarujmy się, ale dla większości amatorów w tamtym czasie ten komputer był troszkę trudny do zbudowania choćby ze względu na sporą ilość połączeń kynarem i przeróbek na PCB jakie to nie były zbyt dobrze opisane w słabo czytelnej dokumentacji.
« Ostatnia zmiana: 2020.12.28, 08:42:48 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #112 dnia: 2022.03.18, 16:26:39 »
Czy ktoś fizycznie spotkał się z modyfikacją klawiatury i wyświetlacza video w komputerze Meritum ?
Pytanie zadałem bowiem mam takie opracowanie ja na fotce.


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #113 dnia: 2022.09.02, 11:08:02 »
Dzisiaj na targu staroci wpadł mi w ręce zestaw komputerowy Meritum, więc go kupiłem :)
W skład zestawu wchodzi: komputer, stacja dyskietek i drukarka D100 w metalowej obudowie jaka to była oferowana fabrycznie w takich zestawach.

Klawiatura jest trochę szczerbata bo brakuje klawisza spacji, brakuje też okablowania, dyskietek oraz nie mam pojęcia czy to wszystko działa bo na razie i tak nie będę miał czasu tego podłączyć do prądu i pojeździ ze mną w bagażniku auta jakiś czas zanim to wypakuję bo muszę wpierw zrobić trochę miejsca by to zabrać do domu ;)
Wiem tylko jedno, kupa tam brudu, kurzu i może jakiś pająk się też w środku znajdzie... ;D

Nie wiem jeszcze co z tym zrobię dalej, jednak stacja dyskietek może mi się przyda, co do reszty się jeszcze zastanawiam.
« Ostatnia zmiana: 2022.09.02, 11:31:29 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #114 dnia: 2022.09.02, 14:17:35 »
Gratuluję zakupu i bardzo się ciesze,
że ilosc posiadaczy kompletnych stacji do meritum wzrosla o jedną osobę…

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #115 dnia: 2022.09.03, 23:51:36 »
Nie każdy może o tym wie ale Meritum to nie jedyny klon TRS-80.

Jest jeszcze węgierski HT-1080Z jaki akurat został zatwierdzony tam jako komputer edukacyjny, Video Genie z Tajwanu oraz System 80 Australia, PMC-80 z USA i jeszcze TRZ-80 z RPA.
Może to być potencjalnie dodatkowe źródło oprogramowania dla naszego Meritum.   ;)
« Ostatnia zmiana: 2022.09.04, 00:25:19 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #116 dnia: 2022.09.13, 23:27:49 »
Ostatnio zabrałem się za naprawę moich komputerów Meritum i niestety w dwóch przypadkach miałem wyłamane elementy prowadnicy klawiatury.
To taki malutki plastik (a w zasadzie para) w którym jest osadzony klawisz spacji by naciskana spacja siadała równo na całej długości, niestety często się to łamie podczas nieostrożnego zdejmowania lub w transporcie, ja niestety miałem wyłamane cztery takie elementy w moich komputerach.
Nie potrafiłem tego skleić bo nawet brakowało mi oderwanej jego części więc zaprojektowałem nowy i wydrukowałem na drukarce 3D.
Podzielę się więc tym moim małym projektem, a może się komuś kiedyś przyda.  ;)

W załączniku plik STL dla tych co mają podobny problem oraz dostęp do odpowiedniej drukarki.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #117 dnia: 2023.09.15, 21:10:36 »
Może ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie o Meritum na innym forum.
https://www.ppa.pl/forum/hyde-park/45986/emu-meritum-129300#m796281

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #118 dnia: 2023.09.16, 00:36:38 »
Program w Basicu trzeba po prostu detokenizować i wypuścić jako ASCII i można to zrobić na kilka sposobów, ale widzę że sobie już tam poradzili.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #119 dnia: 2023.09.16, 08:35:42 »
Wcześniej pytał czy da sie do Meritum wczytać to co emulator TRSa nagrywa jako .cas  bo nie ma na czym tego sprawdzić.