Autor Wątek: Przeróbka na Beep  (Przeczytany 11475 razy)

LCD

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    Wieden/Austria
  • Ciemna moc
    • Strona glówna LCD
Przeróbka na Beep
« dnia: 2013.02.03, 18:57:54 »
Hallo Muzycy!
Dwa miesiace minely od smierci mojego Ojca, i znowu zrobilem cos nowego na Spektrumie w ciagu czterech ciezko roboczych dni.
Kto z was potrafi przerobic proste muzyczki i Effekty z innych Komputerów na Basicowe BEEPy dla ZX Spectrum. chodzi o konversje gry i innej Platformy na Spectrum 48 i potrzebuje kogos kto by sie na BEEPach znal. Jak ktos sie znajdzie, to podam nazwe tej gry i platformy, poprosze pograc ta gre na emulatorze i przeslac mi sekwencle BEEPów. Poprosze o PM.
Gra jest bardzo klasyczna (wyszla w 1980), znana i ulubiona, i wcale nie primitywna. Udalo mi sie ja przerobic prawie 1:1 (Oczywiscie kolory na Spektrumie troche inaczej wygladaja). Chetny dostanie te gre po przyslaniu BEEPów kilka tygodni przed dystrybucja oficjalna.
Sa tam dwie krótkie muzyczki, i kilka effektów.
Ja mam Atari i C64 do grania. Ale pracuje na ZX-ie.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.02.03, 20:39:00 »
A może do czegoś przyda się narzędzie zamieniające pliki midi na beepy?

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/tools/pc/Mid2ASM.zip

LCD

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    Wieden/Austria
  • Ciemna moc
    • Strona glówna LCD
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.02.03, 21:44:47 »
A może do czegoś przyda się narzędzie zamieniające pliki midi na beepy?

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/tools/pc/Mid2ASM.zip
Nie mam z tej gry plików MID. Jest cos takiego jak WAV2MID? Spróbuje zrobic najpierw WAV...
Ja mam Atari i C64 do grania. Ale pracuje na ZX-ie.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.02.03, 21:58:05 »
Cytuj
Jest cos takiego jak WAV2MID? Spróbuje zrobic najpierw WAV...

W ogólnym przypadku zamienić wav na mid jest bardzo trudno bądź niemożliwe. Bo jak z ludzkiej mowy zrobić muzykę? ;) Coś tam kojarzę że każdą fale dźwiękową można rozbić na sumę sinusów i teoretycznie można by składać wiele takich instrumentów w "akord" który brzmiałby jak wypowiadana głoska ale to jakaś masakra ;)

Natomiast Google twierdzi że istnieje sporo takich narzędzi, ale co dokładnie są w stanie zrobić to nie wiem:

https://www.google.pl/search?q=wav+to+midi+converter

LCD

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    Wieden/Austria
  • Ciemna moc
    • Strona glówna LCD
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.02.03, 22:29:50 »
Cytuj
Jest cos takiego jak WAV2MID? Spróbuje zrobic najpierw WAV...

W ogólnym przypadku zamienić wav na mid jest bardzo trudno bądź niemożliwe. Bo jak z ludzkiej mowy zrobić muzykę? ;) Coś tam kojarzę że każdą fale dźwiękową można rozbić na sumę sinusów i teoretycznie można by składać wiele takich instrumentów w "akord" który brzmiałby jak wypowiadana głoska ale to jakaś masakra ;)

Natomiast Google twierdzi że istnieje sporo takich narzędzi, ale co dokładnie są w stanie zrobić to nie wiem:

https://www.google.pl/search?q=wav+to+midi+converter
No, dziekuje, to bede próbowal...
O theorii konversji ludzkiej mowy juz tez myslalem, ale to jest reczej cos na AYgreka i fast fourier Transformation (lub brute force quantyzacja to podobnych WAVów). Kiedys tak konwertowalem muzyke z "Godzilla" na AY-Greka (dla "Kaiju Taisen"), ale mi nie wszystkie tony wychodzily, i gdzies ta cholerna pojeb... dyskietka z sourcami mi sie podziala...  >:(
Ja mam Atari i C64 do grania. Ale pracuje na ZX-ie.

LCD

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    Wieden/Austria
  • Ciemna moc
    • Strona glówna LCD
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.02.06, 14:51:37 »
Próbowalem. MID wyszedl z intrumentem "Piano" chociaz ustawilem inny instrument. (score extractor 2 chodzi tylko pod XP), potem próbowalem MID2ASM (Chodzi tylko pod 32 bitami), ale to co wychodzi, to nie ma najmniejszego podobienstwa z muzyka nagrana w wav.
Moze ktos mi powie jek przeliczac odstepy miedzy próbkami WAV recznie na BEEPy? Jest moze jakas tabelka?
Powiedzmy ze odstep miedzy dwoma "górkami" prz 44100 Hz czestotliwosci sampla jest 360 sampli, to jaki jest wtedy "pitch" od BEEPa?
Ja mam Atari i C64 do grania. Ale pracuje na ZX-ie.

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.02.07, 01:21:32 »
44100/360 = 122,5 Hz

Najbliżej do B2 (123.47 Hz) - pitch dla BEEPa -13
http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreqs.html

LCD

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    Wieden/Austria
  • Ciemna moc
    • Strona glówna LCD
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.02.07, 12:40:18 »
44100/360 = 122,5 Hz

Najbliżej do B2 (123.47 Hz) - pitch dla BEEPa -13
http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreqs.html
Dziekuje. Wyglada dosyc dobrze.
A jest moze jakas tabelka
Czestotliwosc -> BEEP-Pitch
Na nutkach muzycznych sie niestety nie znam.
Ja mam Atari i C64 do grania. Ale pracuje na ZX-ie.

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.02.07, 21:59:57 »
Dziekuje. Wyglada dosyc dobrze.
A jest moze jakas tabelka
Czestotliwosc -> BEEP-Pitch
Na nutkach muzycznych sie niestety nie znam.

Popatrz w rozdzial dot. BEEPa - C4 to tzw srodkowe C.
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=2000592

LCD

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    Wieden/Austria
  • Ciemna moc
    • Strona glówna LCD
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.02.08, 01:33:12 »
Micky, dziekuje, ja mam Przewodnik po Spectrum tutaj, ale niestety tu nie ma informacji których szukalem. Ale nic nie szkodzi. Juz znalazlem formulke gdzies indziej. Dziekuje! Teraz moge pracowac dalej.
Ja mam Atari i C64 do grania. Ale pracuje na ZX-ie.

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.02.08, 09:13:53 »
Prosze uprzejmie. W przewodniku jest rozrysowana pieciolinia z nutkami i opisem. Z tego korzystalem, zeby Tobie pomoc :) powodzenia!

LCD

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    Wieden/Austria
  • Ciemna moc
    • Strona glówna LCD
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.02.09, 11:34:31 »
Prosze uprzejmie. W przewodniku jest rozrysowana pieciolinia z nutkami i opisem. Z tego korzystalem, zeby Tobie pomoc :) powodzenia!
Tak jak powiedzialem, na nutkach sie nie znam, ale w koncu mi sie wszystko udalo. Najpierw to robilem WAV2MID i MID wiuwerem sobie nutki zobaczylem. Ale co ciekawe, nutki które pokazywal, jak je wpisalem, wedlug tabelki z "przewodnuika", dawaly zupelnie inne dzwieki. Prawdopodobnie ten MID wiuwer ma jakis problem, albo ta automatyczna konwesjja nie udala sie, chociaz MID zostal przyzwoicie odtwarzany.
W koncu w Audacity ten nagrany Sound z originalnej gry analyzowalem i wszystkie czestotliwosci oraz dlugosci BEEPów wyliczylem, i potem moja formulka
pitch=9+12*(Log(Hz/440)/Log(2)) obliczyla mi jaka wartosc BEEPu.
Zrobilem kalkulatorek do tego, wbudowany do BorIDE.
Teraz Muzyczka gra jak powinna, oprucz gdzie glosnosc  miala byc bardziej cicha, i gdzie dwie amplitudy mieszaly sie ze soba.
Ja mam Atari i C64 do grania. Ale pracuje na ZX-ie.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.02.27, 03:10:00 »
Wprawdzie piszecie tutaj o beeperze, lecz to też może się przydać, jeśli ktoś chciałby użyć prostych dźwięków na AY w swoich programach. Pochodząca z czasów szkolnych tabela konversji nut do rejestrów częstotliwości AY (dla Spectrum, np. dla Amstrada wartości są całkiem inne).
AY Music, ULA plus.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.03.13, 23:14:41 »
Plik WAV da się przerobić na MIDI ale wynik zależy od złożoności pliku WAV. Jeden z lepszych programików który to potrafi nazywa się AKoff Music Composer 2.0. Z przeróbki muzyki z ludzkim głosem wyjdzie kaszana :-), co innego jeśli plik WAV zawiera np. nagranie fortepianowe - wówczas plik MIDI wyjdzie całkiem całkiem :-). Właśnie zrobiłem coś takiego ale o ile MIDI i AY jest znośnie to już BEEP nie bardzo ponieważ w BEEP nie da się odtworzyć kilku dźwięków na raz.

1. Źródłowa muzyczka na kasecie - jest to kawałek nagrany z klona ZX Spectrum Bajt-01 z programu o nazwie Programma WW
2. Zgrałem to do WAV na PC
3. Przerobiłem na MIDI za pomocą AKoff
4. Dzięki midi2ay uzyskuję TAP do odsłuchania na ZX+AY
5. Dzięki Mid2ASM uzyskuję plik TAP do odsłuchania na ZX w BEEP
Przydałby się jeszcze konwerter na program Beepola

P.S. Przydała by się możliwość wrzucania plików MP3 w załączniku. Aby zamieścić MP3 musiałem zmienić rozszerzenie na MPG
« Ostatnia zmiana: 2013.03.14, 00:50:53 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Przeróbka na Beep
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.03.14, 01:44:04 »
Czy możesz jeszcze podrzucić midi2ay (lub link do ściągnięcia)?

Drugi załącznik (w Basic) u mnie nie gra żadnej muzyki na Spin, ale ten emulator jest znany z tego. Kiedyś dorobiłem muzykę w Beepola do gry i też Spin jej nie gra. W Fuse odtwarza bez problemu.
« Ostatnia zmiana: 2013.03.14, 01:47:07 wysłana przez Abrimaal »
AY Music, ULA plus.