Autor Wątek: ZX Spectrum +3 i kilka problemów  (Przeczytany 11070 razy)

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
Odp: ZX Spectrum +3 i kilka problemów
« Odpowiedź #15 dnia: 2015.01.25, 20:38:02 »
@Boyo - a nie lepiej zainwestować parę PLN w Divide 2k14 albo Divmmc? Wczytujesz wszystko z CF albo SD a dodatkowo masz interfejs Kempstona.
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Spectrum +3 i kilka problemów
« Odpowiedź #16 dnia: 2015.01.26, 11:00:38 »
Czy możecie potwierdzić moje spostrzeżenia.
1) Zx Spectrum +2 , +3 posiadają możliwość wczytywania programów z urządzeń zewnętrznych.

Tak to prawda: stacja dysków lub magnetofon lub nowoczesne DivIDE tudzież inne nowoczesne wynalazki (np. HxC w +3)

2) +2, +3 mają problemy z wczytywaniem programów w prosty sposób np. przez zwykłe podłączenie magnetofonu/mp3 do gniazda EAR - trzeba kombinować z okablowaniem.
+2 grey/A/B nie ma bezpośredniej możliwości podpięcia magnetofonu zewnętrznego bo gniazdo które nazywasz EAR służy jedynie do wyprowadzenia dźwięku np na wzmacniacz, ale nie jest gniazdem wejściowym.  Można zrobić bardzo prostą przeróbkę i ten port staje się również wejściem EAR
Zobacz tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=84wuQDIVUhQ
 i tutaj:
http://retrocable.com/?page_id=149

Ale wg mnie to bezsens bo przecież zawsze można kupić tani adapter MP3->KASETA



Taki adapter wkładasz do magnetofonu wbudowanego zamiast taśmy, a kabelek podpinasz do wieży, wzmacniacza,
laptopa lub mp-trójki (te dwa ostatnie źródła muszą podawać mocny/głośny sygnał).

Jeżeli chodzi o 128+3 to gniazdo EAR jest tam gniazdem we/wy i bodajże na kanale lewym mamy wejście EAR
zaś na prawym wyjście MIC więc nie trzeba nic przerabiać tylko kupić kabelek przejściówkę 2x mały jack MONO 1x mały jack STEREO


albo coś takiego:


 Po obu stronach mają być małe jacki czyli 3.5mm, a nie duże.

[/quote]

3) ZX Spectrum 48k i + nie mają problemów z wczytywaniem oprogramowania z mp3, laptopa itp. w formacie cyfrowym.


Na miłość boską.. co to znaczy w formacie cyfrowym?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX Spectrum +3 i kilka problemów
« Odpowiedź #17 dnia: 2015.01.26, 17:24:15 »
Ale wg mnie to bezsens bo przecież zawsze można kupić tani adapter MP3->KASETA

Dokładnie. To tylko kilka zł. Sprawdzone z +2 i CPC464.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +3 i kilka problemów
« Odpowiedź #18 dnia: 2015.01.27, 21:12:44 »
Witam.
Ikci - wielkie, super dzięki za wyczerpującą odpowiedź, wklejam ją do mojej bazy "ważnych informacji na temat Spectrum".


Na miłość boską.. co to znaczy w formacie cyfrowym?

Nie było moja intencją wywołanie Twojego oburzenia i zdegustowania, przez użycie niefachowego słownictwa. Wybacz, ale jestem nowy w temacie Zx Spectrum i czasami trudno mi określić w sposób profesjonalny o co miałem na myśli. Słyszałem jednak, że mogą pojawić się problemy z wczytywaniem programów w postaci mp3 np. z karty dźwiękowej laptopa, kwestia głośności dźwięku - stereo-mono gniazd. Dokładnie nie jestem pewien, czy jeśli kupię Zx Spectrum + będę musiał dodatkowo kombinować z okablowaniem i wzmacnianiem sygnału.
Liczę na Waszą opinię w tej kwestii, bo na pewno lepiej się orientujecie w tych sprawach.
Pozdrawiam.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Spectrum +3 i kilka problemów
« Odpowiedź #19 dnia: 2015.01.27, 22:26:27 »
Boyo, bardzo Cię przepraszam, bo nie chciałem być odebrany, jako ktoś oburzony lub zdegustowany.

Generalnie - Najprościej jest walić prosto z mostu tak jak najprościej byś się zapytał, a nie niepotrzebnie komplikować - w ten sposób
nikt nie będzie Cie wysmiewał - po prostu kazdy na początku był żółtodziobem.

Olejmy sprawę formatu cyfrowego. Domyślam się że chodzi Ci o to, że z taśmy jest niecyfrowo, zaś z mp3 lub laptopa jest cyfrowo.

Zatem doprowadzasz sygnał do komputera z mp3 lub laptopa i jeżeli nie jest on dodatkowo obrabiany przez odtwarzacz - nie jest
poprawiany, odszumiany, nie są podbijane tony wysokie ani basy.. to taki sygnał jest idealny. Ale aby zadziałał musi mieć odpowiedni poziom
czyli głośność. Niestety zarówno mikro-wzmacniacz wbudowany w mp3 lub w laptopie - często są za słabe aby dostarczyć taki sygnał i wtedy potrzebny
jest wzmacniacz zewnętrzny.
Dodatkowo kwestia kabelków. Trzeba kupić kabel który z jednej i drugiej strony ma "mały jack" 3.5 mmm MONO. Dodatkowo przejściówkę
jack 3.5 stereo-> jack 3.5 mono

Przejściówkę wtykasz końcówką stereo do laptopa lub mp3 zaś  do jednego z gniazd mono wtykasz wtyk mono z kabelka zaś drugi koniec
do gniazda EAR w komputerze i będzie git.  Jesli sie okaże że mp3 lub laptop nie wyrabiają to trzeba wzmacniacz dodatkowy
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2137
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: ZX Spectrum +3 i kilka problemów
« Odpowiedź #20 dnia: 2015.02.14, 12:48:48 »
Nawiązując do tematu, mógłby mi ktoś wysłać fotkę kabla do podłączenia HxC jako napędu zewnętrznego do plus 3? Mam jakąś starą taśmę, która powinna spasować do złącza z tyłu. Albo niech ktoś proszę napisze, co ma być w tej taśmie zwarte, żeby zamieniać napędy a-b i b-a. I druga sprawa, jak kopiować dyskietki między napędami na tym speccu? Jest coś a'la copy copy dla dyskietek, albo jakieś xcopy jak w Amidze?

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX Spectrum +3 i kilka problemów
« Odpowiedź #21 dnia: 2015.02.14, 13:02:55 »
Trzeba kupić kabel który z jednej i drugiej strony ma "mały jack" 3.5 mmm MONO. Dodatkowo przejściówkę
jack 3.5 stereo-> jack 3.5 mono

Nie prościej kupić jacki 3.5 i zrobić stosowny kabelek? 5 minut roboty i potem 0 cudowanie i zastanawiania się czy przejściówka jest dobrze podłączona i czy kontaktuje...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: ZX Spectrum +3 i kilka problemów
« Odpowiedź #22 dnia: 2015.02.14, 17:16:39 »
rzeznik - Nigdy nie miałem w łapach ani ZX+3 ani HxC, ale wszędzie piszą że złącze do zewnętrznej stacji w ZX+3 jest identyczne jak w CPC6128, a złącze w HxC jest identyczne jak w stacji 3.5'. Standardowa taśma do stacji ma 34 żyłki i ta 34 ma inny kolor. Wszystkie żyłki nieparzyste to masa. Bez modyfikowania żyłek czy sygnałów zewnętrzny napęd jest widziany jako B, a wewnętrzny jako A i na takim kablu możesz przegrywać dane miedzy stacją wewnętrzną a zewnętrzną lub uruchamiać programy z wewnętrznej jako A. Czyli normalnie. :)

Aby zewnętrzny napęd komputer widział jako A, trzeba rozłączyć żyłkę 12 (Driv1) lub zewrzeć ją z masą. Oba sposoby dadzą taki sam efekt czyli zniknie prądzik na tym pinie, a to on sprawia że komputer widzi zewnętrzną stację jako B. I wystarcza do tego prosty 2-pinowy przełącznik. Po wyłączeniu tego sygnału oba napędy są widoczne dla komputera jako A. Wydaje się to dziwne, ale to wystarczy by komp uruchamiał programy ze zewnętrznego napędu i by widział go jako A. Tyle że w takiej chwili w napędzie wewnętrznym nie powinno być dyskietki. (słychać jak obraca dyskiem we wewnętrznej gdy korzysta ze zewnętrznego napędu). Te dwie możliwości wystarczą dla większości użytkowników. Zaletą jest to że nie wymagają grzebania w kompie i potrzebujesz tylko dwu-pinowy przełącznik. :)

Jeśli potrzebujesz też takiego ustawienia by zewnętrzny napęd był widziany jako A, a wewnętrzny jako B to konieczne jest cięcie ścieżek na płycie głównej komputera i montowanie przełącznika 6-pinowego w obudowie komputera. To tak zwany przełącznik ABBA. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Spectrum +3 i kilka problemów
« Odpowiedź #23 dnia: 2015.02.14, 20:43:47 »
Tutaj była mowa o takim kabelku:

http://speccy.pl/forum/index.php/topic,732.0.html

Taki kabelek ma przełączniki - litery napędu oraz strony dyskietki

Ostatnio na Allegro kolega Radosław z naszego forum sprzedawał te kabelki razem z zasilaczami oraz dopasowanymi stacjami dysków za cene 99zł

Także kolega martin381 kiedyś to miał w swojej ofercie.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF