Autor Wątek: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym  (Przeczytany 786 razy)

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Jak powszechnie wiadomo oryginalny ZX Spectrum 48/+ w zasadzie ma tylko podstawowy zestaw interfejsów na pokładzie, dlatego powstało wiele urządzeń przyłączanych do szyny krawędziowej. Gdybyśmy chcieli podłączyć układ dźwiękowy, interface joysticka a do tego jeszcze np. stację dyskietek to za komputerem powstał by niezły sznur interfejsów – o ile byłyby przelotowe. Ale czy musi tak być?

Nie musi. I tu mam dla Was pewien projekt zwany M-397 Multiface, który już od dawna za mną chodził. Integruje on na jednej płycie interfejsy: stacji dysków FDD 3/3000, interfejs joysticka Kempston i układ dźwiękowy AY-3-8912. A wszystko to mieści się… w obudowie oryginalnego M-397. 8)

Wszystko udało się dzięki temu, że jako logiki użyłem dwóch układów PLD (ATF22V10) a nie TI-of-TTL*), a sama płytka jest 4 warstwowa, z czego dwie warstwy wewnętrzne to tylko plany zasilania. Uprościło to znacznie prowadzenie ścieżek, a przy obecnych cenach i postępu technologii produkcja takiego PCB nie jest znacząco droższa niż płytek dwustronnych.

Układ dźwiękowy oraz Kempston mają swoje zworki, pozwalające na ich wyłączenie w razie potrzeby, gdyby zachodziła kolizja z urządzeniami wbudowanymi. Wyłączenia części odpowiedzialnej za interfejs kompatybilny z M-397 nie ma i raczej wydaje się nie mieć sensu.

W załączniku oczywiście gotowy projekt wraz z plikami do wykonania PCB, oraz wsady do układów PLD.

*) Na początku projekt miał być oparty na TI-of-TTL, ale wymagało to użycia kilkunastu układów SMD z rastrem wyprowadzeń 0,5mm.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #1 dnia: 2024.04.20, 13:44:24 »
Fajne, nie powiem, fajne.
Ale czy działa z ZX 128k ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #2 dnia: 2024.04.20, 13:53:41 »
Ale czy działa z ZX 128k ?
Nie uważasz, że współpraca akurat tego projektu z ZX 128K jest nieco bez sensu? Przecież na pokładzie toastrack-a masz już fabryczny AY oraz joystick...

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 302
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #3 dnia: 2024.04.20, 14:11:26 »

Nie uważasz, że współpraca akurat tego projektu z ZX 128K jest nieco bez sensu? Przecież na pokładzie toastrack-a masz już fabryczny AY oraz joystick...

joystick to chyba jednak dopiero od "128 +2"  ???

Sam projekt bardzo fajny ;)
« Ostatnia zmiana: 2024.04.20, 14:44:34 wysłana przez tomi »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #4 dnia: 2024.04.20, 18:51:12 »
W dzisiejszych czasach współpraca interface-ów z ZX 128k lub klonami jest miłym dodatkiem.
Sam staram się do tego dążyć odrestaurując różnego rodzaju przystawki dla ZX Spectrum w moim wydaniu.

Nazwa "Multiface"" dla tego projektu jest trochę myląca, jak dla mnie, gdyż interface Multiface kojarzy mi się raczej z możliwością min. zgrywania
pamięci ZX-a na taśmę ew. dyskietkę. Nie wiem, czy się nie mylę, ale konstruktorem Multiface był właśnie Artur M. (bo RODO). Czyżbyś był to ty ?

Jeśli jesteś konstruktorem w/w Multiface, to myślę, że ciekawym pomysłem było by połączenie Multiface i M-397.
Ułatwiło by to zgrywanie programów/gier na FDD 3/3000 i zabawę z oprogramowaniem.

Wiem, że to już raczej nie ten okres na takie mix-y, ale było by to coś nietuzinkowego.

Szacunek za THT bo teraz większość robi w SMD.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #5 dnia: 2024.04.20, 19:53:47 »
W dzisiejszych czasach współpraca interface-ów z ZX 128k lub klonami jest miłym dodatkiem.
O ile wiem praca M-397 w trybie 128K nie jest możliwa, choć gdyby ktoś się pokusił o napisanie nowego firmware to kto wie...
Istnieje ROM interface poprawiony przez STAVI dla 128k, który modyfikuje rejestr konfiguracji. Umieściłem go sobie w innym banku pamięci, ale i tak nie mam 128ki by to wypróbować.

Nazwa "Multiface"" dla tego projektu jest trochę myląca, jak dla mnie, gdyż interface Multiface kojarzy mi się raczej z możliwością min. zgrywania pamięci ZX-a na taśmę ew. dyskietkę. Nie wiem, czy się nie mylę, ale konstruktorem Multiface był właśnie Artur M. (bo RODO). Czyżbyś był to ty ?
Słowo "multiface" użyłem w kontekście wielu interfejsów w jednym. A tamten Artur to nie ja.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1367
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #6 dnia: 2024.04.20, 20:49:00 »
O ile wiem praca M-397 w trybie 128K nie jest możliwa, choć gdyby ktoś się pokusił o napisanie nowego firmware to kto wie...
Istnieje ROM interface poprawiony przez STAVI dla 128k, który modyfikuje rejestr konfiguracji. Umieściłem go sobie w innym banku pamięci, ale i tak nie mam 128ki by to wypróbować.
Na emulatorze działa :)
(ale owszem, wymusza tryb 48k)
Machines should work. People should think.

Johnny Red

  • **
  • Wiadomości: 56
  • Miejsce pobytu:
    Portugal
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #7 dnia: 2024.04.21, 02:22:07 »
Sounds interesting!
What are the ports for the AY? Only 128K or also 2068?
2048 also have a kempson interface but it would be interesting to have it working on a 2068 with AY on 128K ports.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #8 dnia: 2024.04.21, 06:37:09 »
Bardzo fajny i ciekawie zrobiony interfejs.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #9 dnia: 2024.04.21, 07:20:53 »
What are the ports for the AY?
AY: 0xFFFD and 0xBFFD. Joy: 0x1F.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #10 dnia: 2024.04.21, 08:00:22 »
Czy w dekoderze portów PSG sprawdzasz stan A3?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #11 dnia: 2024.04.21, 09:42:21 »
Nie. Jeden PLD sprawdza podstawowy warunek A15 & ~A1, a drugi adresując BC1 i BDIR dodaje do tego stan A14, ~WR, ~RD.
Jest to tożsame z dekoderem opartym na LS138 + LS00 jaki spotyka się w przypadku samego AY.
« Ostatnia zmiana: 2024.04.21, 09:50:19 wysłana przez ArturM »

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #12 dnia: 2024.04.21, 17:30:18 »
Moim zdaniem w przypadku Timexow należy odczulić dekoder PSG od konfliktów z portami SCLD (0xF4, 0xF5 i 0xF6).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #13 dnia: 2024.04.21, 19:14:34 »
Hmmm. Można by nawet iść o krok dalej. Czyli PLD MEM na linii ~L3 dekoduje: (A15 & ~A1 & A3) + (~A3 & A2), co umożliwiłoby PLD IO dekodować dodatkowo adresy PSG jakie stosuje TS2068.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Odpowiedź #14 dnia: 2024.04.21, 23:47:17 »
Fajny projekt, ale wtrącę tu swoje 3 grosze... ;)

W kolejnej rewizji PCB warto przewidzieć zamiast AY-3-8912 tańszy i mniejszy gabarytowo układ AY-3-8913.
Pewnie da się też to wcisnąć na 2-warstwowy PCB przy odrobinie wysiłku, to też znaczna oszczędność, no ale kto bogatemu zabroni  :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.