Autor Wątek: Spectrum na V6Z80P  (Przeczytany 8267 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Spectrum na V6Z80P
« dnia: 2012.11.01, 18:59:05 »
Kolejny argument za zakupem V6 - dzisiaj Alessandro opublikował nową wersję core'a Spectrum, która odtwarza timingi Pentagona 128. Jeszcze nie testowałem jak to działa, ale z opisu wynika, że powinno robić wszystko to, co potrafi Pentagon wliczając oczywiście pamięć i porty bez contention. Core się rozwija i jak rozumiem Alessandro ma szeroko zakrojone plany w tym przede wszystkim dodanie porządnych opcji konfiguracji przed odpaleniem tak, żeby nie trzeba było trzymać kilku wersji w eepromie.

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: Spectrum na V6Z80P
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.11.01, 19:12:55 »
Jak przetestujesz, daj znać. Jeśli z tego urządzonka da się zrobić Pentagon (i klasyczny Spectrum), to kupię je sobie na gwiazdkę.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Spectrum na V6Z80P
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.11.01, 19:20:24 »
Przetestuję dzisiaj wieczorem/w nocy. Na razie oczywiście nie ma TR-DOSa więc używanie tego z programami na Pentagona jest mocno ograniczone. Wysłałem pytanie w tej sprawie - zobaczymy co autor odpowie.

Co do klasycznego Spectrum - rdzenie robiące 48k i 128k działają co do taktu a jako system/pamięć masowa zastosowany został residos (a w najnowszej wersji rdzenia esxdos) dostosowane do obsługi karty SD. Całość chodzi całkiem zgrabnie i jeśli rozwój będzie szedł dalej tak jak idzie, to za chwilę może to być na prawdę fajne rozwiązanie do odpalania softu dla różnych wersji Spectrum i jego klonów.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Spectrum na V6Z80P
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.11.01, 21:58:59 »
Właśnie oglądam sobie demka z Pentagona... Eye Ache chodzi ślicznie. Teraz leci właśnie fullscreenowa aminacja z końcówki Rage - też wygląda dokładnie tak jak ją widziałem na dobrym emulatorze.

Jedyny problem to to, że na moim telewizorze obraz jest dość mocno przesunięty w prawo w porównaniu z tym, co wyświetlają rdzenie 48K i 128K - Alessandro twierdzi, że dokładnie taki sygnał generuje prawdziwy Pentagon. Jeśli tak jest to będę z tym żył - nie będę regulował geometrii dla każdego rdzenia osobno bo w tym telewizorze (stary model Sony) robi się to głęboko w menu serwisowym ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Spectrum na V6Z80P
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.11.02, 19:50:18 »
I właśnie problem przesuniętego w prawo obrazu został rozwiązany - w najnowszej wersji rdzenia pentagona obraz jest wyświetlany tak jak w oryginale - 32 piksele bordera z lewej i 24 z prawej :)

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Spectrum na V6Z80P
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.12.28, 07:53:12 »
Nie wiem jak jest w oryginalnym pentagonie, ale u mnie obraz przesunięty jest nie tylko w prawo, ale i w dół. Mniej więcej o tyle samo, co w prawo. To zupełnie nie przeszkadza, ale za to w trybie 128k mam po bokach wąskie, czarne pasy. Jakby cały obraz był nieco za mały. Na szczęście większość gier i dem ma czarne tło i wtedy tego nie widać, ale jednak coś jest nie do końca dobrze. Tym bardziej, że w trybie 48k jest w porządku.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Spectrum na V6Z80P
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.12.28, 08:06:36 »
Na ile rozumiem całą tę kwestię, to pasy, przesunięcia itp. są wynikiem wtłaczania oryginalnych timingów w ograniczenia FPGA - konstrukcja nie była do tego projektowana stąd dzieją się takie rzeczy.

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Spectrum na V6Z80P
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.01.01, 20:22:56 »
I właśnie problem przesuniętego w prawo obrazu został rozwiązany - w najnowszej wersji rdzenia pentagona obraz jest wyświetlany tak jak w oryginale - 32 piksele bordera z lewej i 24 z prawej :)
Ne-ne-ne...

w oryginale - 72 piksele(36 tacts)  bordera z lewej i 56(28 tacts) z prawej :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Spectrum na V6Z80P
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.01.02, 10:26:41 »
Ok. Walnąłem się przepisując wartości podane w mailu przez Alessandro - pisał oczywiście o 36 i 28, ale jednak pikselach. Najwyraźniej pokręcił takty z pikselami, co w ostatecznym rozrachunku nie ma strategicznego znaczenia - najważniejsze jest to, że core wyświetla obraz tak jak oryginał.