Autor Wątek: Dodatkowa stacja dyskietek 5.25  (Przeczytany 2908 razy)

lukwol

  • *
  • Wiadomości: 42
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dodatkowa stacja dyskietek 5.25
« Odpowiedź #15 dnia: 2021.07.06, 16:41:47 »
Hehe ... a no uparłem się bo śmieszne urządzenie ta stacja , no i w pytę mam dyskietek 5.25 :) , a o 3.5 to już nie wspomnę :D ... bida tylko z dyskietkami 3 , bo mam tylko 2 :(

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Dodatkowa stacja dyskietek 5.25
« Odpowiedź #16 dnia: 2021.07.06, 17:17:54 »
Ja miałem Amstrada 6128 w latach 1992 do 96, i uzbierałem w tym czasie 40 trzycalówek. Najtańsze były Kopparbergi w Baltonie (to takie słabe noname), 3 razy taniej niż markowe Maxelki czy Panasoniki na giełdach, w komisach czy z ogłoszenia. Miałem tych tanich ze 12 jeśli dobrze pamiętam, późno je odkryłem.

A potem znajomy sprzedawał 6128 z dużą stacją i 120 dużych dysków innemu znajomemu któremu brakowało kasy. Zaproponowałem że dorzucę co brakuje ale biorę połowę dysków (w cenie jak za puste noname). Teraz tylko musiałem dużą stację skołować, a znałem kogoś kto nie wiedział co zrobić ze starą stacją od PC, bo PeCetowcy woleli już 80-ścieżkowe, podobnie jak Amigowcy, a do innych 8bit potrzebny był cały drugi komputer by to obsługiwał. Zamieniłem się za jakąś książkę, i w ten sposób stałem sie posiadaczem dużej stacji.

Taśma, wtyczki, gumowe nóżki i przełącznik ABBA kosztowały grosze. Obudowę zrobiłem z kartonu po soku, kolorowym do środka więc wyglądała jak z blachy. Atarowcy i Komodziarze bardzo sie dziwili że do CPC tak łatwo podłączyć tak tanią stację, i to dwu-głowicową które do ich kompów były jeszcze rzadsze niż jedno-głowicowe. hehe :)


A ty jakie masz jeszcze stare kompy?
Czy to twoja pierwsza przygoda z Amstradem czy już kiedyś miałeś?

« Ostatnia zmiana: 2021.07.06, 17:27:42 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

lukwol

  • *
  • Wiadomości: 42
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dodatkowa stacja dyskietek 5.25
« Odpowiedź #17 dnia: 2021.07.06, 20:13:43 »
HEHE , no amstrad/schneider cpc6128 to mój pierwszy , tak to w około 2005 roku miałem wielką kolekcje c64 (3 komputery kilka stacji parę magnetofonów dużo kaset i dyskietek) ale byłem głupi i sprzedałem za gorsze (teraz bym za to dostał sporoooo więcej), teraz poza cpc mam raczej starsze pc-ty 286 486 p2 i pentium mmx  , do tego w konfiguracji z s3 i voodoo 2 :)

lukwol

  • *
  • Wiadomości: 42
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dodatkowa stacja dyskietek 5.25
« Odpowiedź #18 dnia: 2021.07.06, 20:17:48 »
a tak wygląda mój cpc

lukwol

  • *
  • Wiadomości: 42
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dodatkowa stacja dyskietek 5.25
« Odpowiedź #19 dnia: 2021.07.08, 17:57:08 »
Przy okazji zapytam, czy da się wgrać grę z kasety i zapisać ją na dyskietce ? :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Dodatkowa stacja dyskietek 5.25
« Odpowiedź #20 dnia: 2021.07.08, 21:26:19 »
Do kopiowania gier z kasety na dyskietkę trzeba użyć odpowiedniego programu kopiującego.
W ten sposób przegrasz jedyne niezabezpieczone gry, jednak część oryginalnych gier na kasetach miała zabezpieczenia jakich taki program kopiujący nie pokona i wymaga to jeszcze dodatkowych zabiegów lub odpowiedniego sprzętu.

W obecnym czasie nie ma sensu bawienie się w takie kopiowanie, kiedy praktycznie każda gra jest dostępna do ściągnięcia w wersji dyskowej.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Dodatkowa stacja dyskietek 5.25
« Odpowiedź #21 dnia: 2021.07.09, 02:24:38 »
Programy w Basicu można przegrać wklepując na piechotę load" i save" dodając właściwe nazwy i przełączając w międzyczasie |tape lub |disc   Ale wieloplikowe rzeczy wygodniej jakimś kopierem, ja używałem Discology, część się da jeśli mają uniwersalne loadery i nazwy trzymające rygor Amsdosa, (bo na kasecie można ponadawać plikom długaśne nazwy). Ale te co stosują dziwne triki przegrać niby sie da ale z innego nośnika już sie nie uruchomią bez poważnych modyfikacji. Choć takie zabawy raczej sie przydadzą jedynie do zrobienia własnej składanki, albo przegrania bardzo unikalnych programów których nie znajdziesz w necie, np polskich niepublikowanych autorów. Bo te co sie ukazały oficjalnie to łatwiej znaleźć w takiej wersji jak potrzebujemy niż samemu przerabiać.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)