Autor Wątek: Gumowy pasek napędowy  (Przeczytany 1472 razy)

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Gumowy pasek napędowy
« dnia: 2023.04.02, 14:01:28 »
Do tej pory nie miałem konieczności wymiany paska napędowego. Niestety i na mnie nadeszła pora zmierzenia się z tym zadaniem. Pasek jest od stacji dyskietek 3,5 ze starego laptopa. Jego szerokość to około 2mm, przekrój ma prostokątny. Nie jest sparciały. Jest pęknięty, ale guma jest w bardzo dobrym stanie. Czy da się go jakoś skleić? A jeśli tak to czym najlepiej, żeby spoina była elastyczna? Szukałem w Internecie zamiennika, ale bez powodzenia. Może patrzyłem w złych miejscach. Gdzie szukacie pasków do swojego sprzętu?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Gumowy pasek napędowy
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.04.02, 14:12:55 »
Przejdź sie do warzywniaka albo i na kilka targowisk i zobacz czym są powiązane pęczki rzodkiewek. Może któryś będzie pasował. :)
Kolorowe gumki są bardziej elastyczne niż te czarne dlatego mogą być mniejsze w obwodzie o 1-2cm i nadal pasują. Byle w przekroju przypominały pasek a nie kwadracik czy kółko.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Gumowy pasek napędowy
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.04.02, 14:29:40 »
Pasek skleisz klejem cyjanoakrylowym do połączeń elastycznych.
Kiedyś też drukowalem na odpowiednio przerobionej drukarce 3D płaskie paski do stacji 3" Amstrad'a CPC z elastycznego TPU-95.

Gumek recepturek z warzywniaka nie polecam, bo po kilku miesiącach parcieją i pękają.  ;)

Kiedyś też kupiłem od chińczyka cały worek różnych gumowych pasków napędowych do sprzętu RTV, czasami udeje się coś dobrać przy naprawach sprzętu.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Gumowy pasek napędowy
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.04.02, 14:33:31 »
Na np AliExpress wpisz "drive belt set" kup zestaw gumek i dobierz ktoras, ktora bedzie pasowac.

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: Gumowy pasek napędowy
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.04.02, 15:10:30 »
Pozdrawiam
Wojtek

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Gumowy pasek napędowy
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.04.02, 16:20:41 »
Dziękuję za wskazówki. Spróbuję z tym klejem, a jak nie wyjdzie to poszukam pod powyższym linkiem i na aliexpresie.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gumowy pasek napędowy
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.04.02, 22:17:17 »
Popatrz w Impelu (https://paski-audio.impelshop.com/), może mają.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.