ZX Spectrum > PROGRAMOWANIE

Formaty dyskietek

<< < (2/6) > >>

steev:

--- Cytat: trojacek w 2019.01.27, 09:30:41 ---Dlatego napisałem:

--- Koniec cytatu ---
Muszę się w końcu oduczyć odpisywania w środku nocy :)

steev:

--- Cytat: ZbyniuR w 2019.01.27, 14:08:44 ---Jeśli dobrze rozumiem w TOSie można tworzyć katalogi, czy ich nazwy też wykorzystują te same miejsca na swoje nazwy?

--- Koniec cytatu ---
Tak.
Katalog dyskietki ma w sumie 128 pozycji.
Pierwszą zajmuje nazwa dyskietki, więc do wykorzystania jest 127.
Można w nich zapisać albo informację o katalogu (jeden wpis, maksymalnie 16 katalogów na dyskietkę, IIRC wliczając nazwę dyskietki, która jest traktowana jako katalog) albo o pliku (ilość wpisów na plik jest uzależniona od wielkości pliku)

trojacek:

--- Cytat: steev w 2019.01.27, 14:32:58 ---Katalog dyskietki ma w sumie 128 pozycji.
Pierwszą zajmuje nazwa dyskietki, więc do wykorzystania jest 127.
Można w nich zapisać albo informację o katalogu (jeden wpis, maksymalnie 16 katalogów na dyskietkę, IIRC wliczając nazwę dyskietki, która jest traktowana jako katalog) albo o pliku (ilość wpisów na plik jest uzależniona od wielkości pliku)

--- Koniec cytatu ---

Tak, tak i tak. Odnośnie ostatniego zdania, pliki wymagają jednej pozycji w katalogu dla każdych zaczętych 16KB - czyli dla plików do 16384 bajtów wystarczy jedna pozycja, 16385-32768 bajtów - dwie pozycje itp. Dla dyskietek w formacie 620KB mnożymy razy cztery.

Dla ciekawskich dołączam hex dump początku katalogu dyskietki TOS V A.2 DEMO, dołączanej oryginalnie do FDD/FDD3000.
Jak widać, etykieta dyskietki ma przed nazwą bajt 255 (#FF). Katalogi w "roocie" mają ten bajt równy 0, podkatalogi mają w tym miejscu numer katalogu nadrzędnego itp.

trojacek:

--- Cytat: steev w 2019.01.27, 14:25:51 ---Muszę się w końcu oduczyć odpisywania w środku nocy :)

--- Koniec cytatu ---

Eee. Nie oduczaj się, bo fajnie, jak forum żyje w nocy. Ja wtedy najczęściej żeruję ;)

ZbyniuR:
Zetknąłem się przed laty z okienkową nakładką na Amsdosa, która udostępniała możliwość tworzenia prostych struktur z podkatalogami, które korzystały do tego celu z 15-tu Userów. Ale nagranie na takim dysku czegokolwiek bez pośrednictwa tej nakładki rujnowało tą strukturę, a odczyt też był utrudniony bo nazwy zawierały niedozwolone w Amsdosie znaki. Niewygody z używania tego dopełniał fakt że te okienka obsługiwało się powolnym wskaźnikiem za pomocą klawiszy kursora, w dodatku ta nakładka nie umiała się przyczaić w RAMie gdy chcieliśmy skorzystać z Basica, ani nie miał wbudowanego kopiera między takimi dyskami a normalnymi. Ot taka sztuka dla sztuki ktoś chciał pokazać że da się to zrobić na 8bit.

Nie pamiętam jego nazwy. Kojarzy mi się z DES, ale to nie było to, tylko inny program który obczajałem w tym samym czasie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej