Autor Wątek: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...  (Przeczytany 46356 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« dnia: 2014.09.20, 13:26:19 »
Po ostatnim udanym przywróceniu do życia ZX 48kb ISSUE 6a poszedłem za ciosem i z pomocą opisu ze strony http://hw.speccy.cz/128krebuild.html przebudowałem tą płytę na wersję 128kb RAM.
Przebudowa udała się połowicznie. Po podłączeniu DivIDE i przetestowaniu Speca programem TBIOS v1.4 - niby wszystko jest o.k.
Banki się zgłaszają, test przechodzi bezbłędnie. Ale ni jak, nie mogę sobie poradzić z problemem, żeby zgłaszał się jak rasowa 128-ka. ROM mam zamieniony na odpowiedni EPROM z zawartością ZX 128kb.

Moje pytanie dotyczy kwestii, jak należy podłączyć EPROM, żeby komputer startował jako 128-ka. Wiem, że spełnione muszą być jakieś warunki odnośnie banków, ale nie wiem jakie. Czy ew. jest potrzebna dodatkowa logika ?. Myślę, że brak AY-ka nie powinien wpłynąć na w/w. Choć mam AY-ka podłączanego do szyny krawędziowej, zbudowanego w zgodności adresowej ZX 128kb.

Jeśli ktoś mógłby pomóc, będę serdecznie wdzięczny. Szkoda mi trochę zostawić tego ZX-a w takim stanie.
Pozdrawiam serdecznie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.09.20, 13:40:11 »
Nie wiem, czy to coś wniesie do tematu, ale standardowo bez patcha 128k z podłączonym divide zgłasza się jako 48k.
Pamiętam też, że jakoś w 128k wywołuje się test komputera. Bodajże Capslock+Break ?
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.09.20, 13:52:56 »
To już ćwiczyłem. Sam ZX, bez DivIDE też nie zgłasza się jako 128k. Ale dzięki za dobre chęci.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.09.20, 19:52:19 »
Pytanie może w nie najlepszym miejscu, ale czy aby zmienić pluska czy gumiaczka w 128k to trzeba się dłubać w jego bebeszkach czy da się zrobić taką przystawkę aby wystarczyło to przytknąć i już będzie działał jak 128k ?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.09.20, 20:01:49 »
super, ktoś w końcu podjął się tego tematu co mnie interesuje
co prawda che timexa rozbudować na 128k
super że kolega działa już w tym temacie, trzymam kciuki :)
moje marzenie: Timex 2048 128K

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.09.20, 20:49:51 »
Mam TIMEX-a od STAVI-ego. Jest w nim dokładnie to samo, co ja zrobiłem w moim ZX-sie. STAVI dodał jeszcze AY-8912, ja na razie AY-ka nie wstawiam do środka.
Logika sterująca składa się z 74LS174 i zaprogramowanego układu GAL20v8 oraz kilku rezystorów. Problemem nie jest zbudowanie tego układu, ale odpowiednie zmodyfikowanie wnętrza ZX-a. Chodzi tu o dobór pamięci. Przeróbka wg. http://hw.speccy.cz/128krebuild.html jest na to czuła.
Np. jeszcze mam problem z dobraniem pamięci w ten sposób, żeby poprawnie działało przełączanie ekranów. Pomysłodawca tego projektu j.w. oparł swoją konstrukcję o wersję płyty ISSUE 3b lub 4. Ja użyłem ISSUE 6a. Jest tam trochę inaczej, chodzi o multiplekser. Niby powinno być łatwiej, bo tej płycie bliżej do ZX 128kb, ale problemem może być jeszcze ULA. Wykluczam źle zaprogramowanego GAL-a, bo układ działa, co pokazują mi testy.

Czasami, gdy ładuję banki, coś się kaszani, chodź testy przechodzą bezbłędnie. Nie wykluczam też procesora (jeden już załatwiłem). W tym tygodniu zamówię sobie ze dwie sztuki Z80 i zobaczę, czy coś to zmieni. Może być to też związane z tym, że nie widzi ROM-u jak w 128kb.

Niestety, potwierdza się zasada, nie wszystkie modyfikacje ZX-a ruszają "od pierwszego strzału".

Muszę przeanalizować swojego TIMEX-a ver. STAVI, wtedy może mnie oświeci.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany, umieszczę zdjęcia wnętrza TIMEX-a STAVI-ego oraz mojej przeróbki ZX-a 48.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.09.20, 22:17:43 »
To pewnie nie to, ale...
Gdy (lata temu) przerabiałem mojego speca, rozbiłem sobie nos o mały 'drobiazg' - kości które włożyłem miały refresh ośmiobitowy, a Z80 wystawia jedynie 7. Testy przechodziły śpiewająco, ale dane w nieużywanych bankach były niszczone.
Machines should work. People should think.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.09.20, 22:25:01 »
O tym nie pomyślałem, sprawdzę. Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż pamięci pozyskiwałem z jakiegoś starego XT. Dzięki steev za wskazówkę.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.09.21, 00:18:32 »
Pytanie może w nie najlepszym miejscu, ale czy aby zmienić pluska czy gumiaczka w 128k to trzeba się dłubać w jego bebeszkach czy da się zrobić taką przystawkę aby wystarczyło to przytknąć i już będzie działał jak 128k ?
Schemat takiej przystawki jest na stronie Velesofta. Praktycznie wszystkie gry na tym chodzą. Bez grzebania w bebechach się jednak obyć nie da - trzeba wyrzucić z płyty górny ram. Nie działa też drugi videoram, więc o gigascrenie trzeba zapomnieć. Nie słyszałem by ktoś te przystawki robił seryjnie.
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.09.21, 00:36:21 »
Docelowo myślałem o stworzeniu czegoś w rodzaju "KIT-u" do samodzielnego montażu tj. płytka wraz z wlutowanym 74ls174 oraz GAL-em, miejscem na AY-ka, zestawem przewodów, kostką EPROM z zawartością ZX 128 Kb, pamięciami 4164 i opisem - jak samemu przerabiać. Zestawy mogły by być różnie skompletowane, w zależności, co kto by potrzebował.

Osoby o średnim zaawansowaniu we władaniu lutownicą oraz logicznie myślący, mogły by sobie modernizować swoje ZX 48kb na ZX 128Kb.
Ale jak na razie, słabo to widzę. Wykonać jest łatwo, ale uruchomić ... to już co innego.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.09.21, 08:29:53 »
mozna poprosic o te fotki z rozbudowy? ja ozywiscie pisze na taki kit tylko ze do timexa i a AY ile.by to nie kosztowalo.
moje marzenie: Timex 2048 128K

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.09.21, 10:55:17 »
Zdjęcia wstawię, jak wrócę ze spotkania rodzinnego u teściowej ;)
Co do ceny elementów, to jeszcze nie liczyłem. Nie jest problemem skompletowanie wszystkich, problem leży we wsadach do GAL-a. Nie wiem, czy wsad dla ZX-a będzie odpowiedni dla TIMEX-a. Jeśli ktoś miałby dostęp do pliku "stavi128.zip", gdzie prawdopodobnie był wsad do GAL-a dla TIMEX-a, to byłbym wdzięczny za podesłanie. 

Lata temu rozmawiałem z Panem Stanisławem ze STAVI, ale był tak enigmatyczny w rozmowie, że dałem sobie spokój. Już wtedy wchodziły komputery 16-to i 32 bitowe (klony IBM-a) i osób przerabiających ZX-y czy TIMEX-y było mało. Po tylu latach, to już należało by to traktować jako ciekawostkę, bo nikt na modernizacjo ZX 48kb na 128kb "kokosów" nie zbije.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.09.21, 11:02:37 »
Docelowo myślałem o stworzeniu czegoś w rodzaju "KIT-u" do samodzielnego montażu tj. płytka wraz

To już lepiej pomyśleć o płytce, którą wstawimy zamiast oryginalnej i wciśniemy tam ULA, Z80A i AY-ka... Koszty
podobne, a można zasadzić parę użytecznych rzeczy (Kempston, SAA, etc).
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.09.21, 11:25:37 »
Też dobry pomysł, ale nie jestem aż tak biegły w projektowaniu płytek w programach do tego dedykowanych. Poza tym, chciałem spróbować swoich sił w modernizacji ZX 48k na 128k. Jak innym się udało, to mi też się powinno udać. Mój kolega z Kielc Mirek już kilka lat temu sam przerobił tak "gumiaka". Tylko w jego wersji jest stado TTL, a ja chciałem, żeby płytka była mała, prosta do wykonania i montażu. Czyli taka jak u STAVI-ego.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.09.21, 20:25:37 »
Tak więc przemyślenia u teściowej dały efekt. Mój ZX 48k przerobiony na 128k  zgłasza się jak rasowa 128-ka Sinclaira ;)
Do zrobienia zostały mi tylko- wymiana pamięci na jakieś z 7-mio bitowym cyklem odświeżania, wstawienie kondensatorów 47nF między zasilanie i masę na dodatkową płytkę z logiką dla 128k, ustalenie, dlaczego w klawiaturze nie działają kursory w górę i w dół, średnik, dwukropek i delete (klawiatura ZX PLUS). Folię mam nówkę z KEYPOL-u, działającą w 100% sprawnie (testowane na innym ZX-sie).

Zdjęcia wkrótce ...
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma