forum speccy.pl

ZX Spectrum => POWITANIA => Wątek zaczęty przez: Wingman303 w 2020.11.16, 00:54:30

Tytuł: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: Wingman303 w 2020.11.16, 00:54:30
Cześć, jestem nowy na forum. ZX spectrum był pierwszym komputerem, na który napisałem moją pierwszą linijkę kodu w latach 80-tych. Wtedy jeszcze na kartce, bo komputer był kolegi. Co ciekawe nigdy ZX Spectrum nie miałem ale miłość z dzieciństwa nie rdzewieje i w tym roku kupiłem ZX Spectrum 128 +2(szarak). W tej chwili mam  w kolekcji jeszcze Amstrada CPC 464, 6128, Commodore C64, Amigę 600, Atari 800XL, 65XE, 1040STFM. Do tego sporą kolekcję Joysticków (QuickJoye, QuickShoty, Competition Pro). Rozbieram, czyszczę i naprawiam te maszyny sprzed lat. Zamęczałem znajomych wysyłając MMSy jak coś nowego w kolekcji się pojawiło i ktoś podsunął mi pomysł aby założyć bloga, co też zrobiłem, działa już 2 miesiące i staram się przynajmniej raz w tygodniu posta puścić (jak ktoś chciałby zerknąć podaję adres retrohclab.eu). Mam obecnie problem z Amstradem CPC 464, nietypowa usterka i będę Was prosił o sugestie. Pozdrawiam serdecznie!
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.11.17, 16:49:46
Witamy:)
Powiedz który z tych posiadanych sprzętów jest najbliższy twemu sercu? :)

Ciekawe ilu jeszcze takich zorganizowanych zapaleńców jeszcze nie nawiązało kontaktu ze szerszym forum takich wariatów. :)
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: PABB w 2020.11.17, 16:53:35
Cześć Wingman303

Muszę powiedzieć, że diabelnie Ci zazdroszczę konsekwencji w prowadzeniu bloga. Ja się do tego zabieram jak pies do jeżą i jakoś ciągle nie mogę wystartować :)
Dobrze widzieć kogoś z "szerokimi, 8-bitowymi zainteresowaniami". Trzymam kciuki za systematyczność w dostarczaniu treści - zarówno na bloga, jak i na forum :P
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.11.18, 09:56:58
Właśnie przeglądam sobie twojego bloga. Plusy to dość wysoka zawartość merytoryczna i ładne zdjęcia.

Ale Schnaidery nie produkowano w Niemczech tylko w Korei, w tej samej fabryce co Amstrady. Po prostu dodawano im inną nazwę i instrukcję, oraz blachy w środku.

Skąd masz dane o przodkach Alana z Polski, bo ja czytałem że wyemigrowali z Iranu.

Model CPC 472 nie miał Ñ na klawiaturze.

Wykres z paskami i latami to nie produkcja tych modeli tylko kiedy były dostępne w sklepach. tzn od produkcji różni się tylko tym że model 664 produkowano tylko ok 4 miesiące (ok 15 tys sztuk), i wstrzymano wraz z premierą 6128. Choć jeszcze jakiś czas 664 były na półkach. Podobnie było z konsolą GX, w 3 miechy zrobili 15 tysi i jakoś nie znikały z półek, a nie ma sensu produkować czegoś co sie nie sprzedaje.

To miłe że nazywasz Amstrada najbardziej zaawansowanym 8bitowcem, ale to raczej przesada. Moim zdaniem dość wiarygodną wyrocznią w tym temacie był konkurs na "Komputer roku", który w latach 80ych organizował niemiecki magazyn Chip. Oceniając parametry sprzętu, dostępność i jakość softu oraz stosunek ceny do możliwości. I w latach '83 i '84 w kategorii komputer domowy wygrał C64, (zanim pojawił sie CPC), potem w '85 wygrał 464, w '86 wygrał 6128, a w roku '87 zmieniono zasady i pozwolono by 16bitowce także startowały w tej kategorii i wygrał Atari ST, a jedynym 8bit jaki został na podium był MSX2. Czyli wg ekspertów był lepszy od CPC.

Alan Sugar napisał dwie książki, "The Amstrad Story" w 1991 oraz "What You See Is What You Get: My Autobiography" w 2010. Ja bym to przetłumaczył raczej jako - Dostajesz to co widzisz.
Jego firma w ciągu kilkunastu lat produkowania komputerów sprzedała:  3mln CPC,  3mln ZXów,  8mln PCW  i aż 19mln PC-tów. :)
A oprócz Baltony można je było w Polsce zamawiać we firmach PolAnglia oraz Electronics Export, które się ogłaszały w Bajtkach i w Komputerze, (tyle że płacąc funtami).  Pozdrawiam. :)

PS.: Nawet gdybym o tym nie przeczytał, to twój opis wczytywania z taśmy zdradza że byłeś Atarowcem, bo posiadacze innych kompów mieli do tego bardziej bezstresowe podejście. ;)

Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: damik w 2020.11.18, 12:22:05
Witaj na forum.  :)
Myślę ze znajdziesz tutaj większość informacji jakich szukasz i nie tylko o komputerach ZX Spectrum.
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: Wingman303 w 2020.11.18, 23:02:57
Powiedz który z tych posiadanych sprzętów jest najbliższy twemu sercu? :)
Cześć, tak jak napisałem nigdy nie miałem własnego ZX Spectrum ale to był pierwszy komputer, na który pisałem programy i z którym miałem styczność u kolegi i na kółku informatycznym na uniwersytecie, na które zapisał mnie ucznia szkoły podstawowej w latach osiemdziesiątych mój ojciec. Pamiętam gumowe klawisze i pamiętam wersje z klawiszami już plastikowymi. To był komputer, który mnie zdecydowanie najbardziej zafascynował i do którego do dzisiaj mam ogromny sentyment:) No i sprawił, że jestem tam gdzie jestem, czyli zdeterminował moje zainteresowania i późniejsze życie zawodowe.
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: Wingman303 w 2020.11.19, 00:21:21
Bardzo dziękuję Ci za czas poświęcony na odwiedzenie mojego bloga i dobrą ocenę zawartości merytorycznej i zdjęć. Niezmiernie dziękuję Ci za uwagi dot. Amstrada, które przesłałeś! Posprawdzam je wszystkie i skonfrontuje ze źródłami i tam gdzie trzeba porobię poprawki. Różnie jest ze źródłami a głównie przeszukuje internet i własne źródła i często źródła szczególnie te internetowe nie są do końca pewne. Jak udaje mi się dotrzeć jak w przypadku komputera Meritum do pewnych źródeł zgromadzonych w bibliotece cyfrowej Politechniki Śląskiej to super, ale czasami dostęp taki jest dużo trudniejszy.

Na szybko to co już sprawdziłem:
Ale Schnaidery nie produkowano w Niemczech tylko w Korei, w tej samej fabryce co Amstrady. Po prostu dodawano im inną nazwę i instrukcję, oraz blachy w środku.
Masz całkowitą rację, to był pierwszy wpis o Amstradzie i słowo „produkowany” było tu niewłaściwym skrótem myślowym od „sprzedawany” – poprawione

Model CPC 472 nie miał Ñ na klawiaturze.
Pierwsza wersja nie miała druga już tak (hiszpańskie źródło: https://auamstrad.es/curiosidades/amstrad-cpc-472-en/ )

Therefore, the commercial chronology in Spain of these CPCs was as follows:
1.   CPC 464 with British keyboard and Basic 1.0
2.   CPC 472 with British keyboard and Basic 1.1
3.   CPC 472 with Spanish keyboard and Basic 1.0
4.   CPC 464 with Spanish keyboard and Basic 1.0

Znalazłem też zdjęcie (źródło francuskie) gdzie klawisz Ñ jest widoczny i trochę inny jest układ klawiszy sąsiadujących z nim: http://mo5.com/musee-machines-cpc472n.html

Alan Sugar napisał dwie książki, "The Amstrad Story" w 1991 oraz "What You See Is What You Get: My Autobiography" w 2010. Ja bym to przetłumaczył raczej jako - Dostajesz to co widzisz.
Dzięki dorzucę pierwszą pozycję do bloga. Co do tłumaczenia są co najmniej dwa znaczenia: te które zaproponowałeś i drugie idiomatyczne, które użyłem za Cambridge dictionary:
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/what-you-see-is-what-you-get

cyt. what you see is what you get -> said to show that there is nothing hidden

podobnie mówi "the free dictionary by Farlex": https://idioms.thefreedictionary.com/What+you+see+is+what+you+get

cyt. what you see is what you get -> There are no hidden or unknown features, traits, characteristics, etc., beyond what is immediately apparent in a given person or thing.

Nie jestem native’m i pewnie tak naprawdę to sam Alan musiałby nam powiedzieć co miał na myśli, spotkałem się też z takim podejściem stojącym gdzieś pośrodku cyt. https://www.phrases.org.uk/meanings/what-you-see-is-what-you-get.html: cyt.

'What you see is what you get' later came to be used in a general context, often by individuals - like Flip Wilson's Geraldine - to describe themselves. It is shorthand for 'I may be a plain-speaking rough diamond, but I have no hidden agenda - let my reputation precede me', in the same way that people used to say 'take me as you find me'. The British entrepreneur Sir Alan Sugar is known for such an attitude and used 'What You See Is What You Get' as the title of his autobiography.

Myślę, że zostawię angielski tytuł i zostawię interpretację czytelnikowi :)

Inne rzeczy posprawdzam później po pora już mocno "nocna"  :) -  ale jeszcze raz dzięki za Twoją recenzję!

PS.: Nawet gdybym o tym nie przeczytał, to twój opis wczytywania z taśmy zdradza że byłeś Atarowcem, bo posiadacze innych kompów mieli do tego bardziej bezstresowe podejście. ;)
Masz 100% rację, byłem Atarowcem, byłem Commodorowcem (jeżeli brać pod uwagę co stało na biurku) ale miałem też styczność z innymi maszynami chociażby ZX Spectrum czy Amstrad 6128. W Atari magnetofon to była zmora, poświęcę kiedyś cały wpis na ten temat bo jak się ostatnio dowiedziałem to był problem z chipem, który w pewnym procencie ładowań zawsze wywoływał błąd. Atari chyba nigdy do tego się nie przyznało :)

Generalnie staram się patrzeć szerzej nie wykluczając żadnego komputera na blogu, uważam, że wszystkie były na tyle interesujące aby poświęcić im czas na poszukiwanie informacji i ich restaurowanie i potem opisać, tak aby pamięć o nich nie zanikła i szczególnie aby młodzi mogli zobaczyć co fascynowało ich rodziców i że niekoniecznie do dobrej zabawy potrzebna jest super grafika z najnowszej karty graficznej :)

Pozdrawiam serdecznie!
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: damik w 2020.11.19, 09:49:22
Warto wspomnieć że była też seria CPC 464 i 6128 z klawiaturą AZERTY sprzedawana we Francji. ;)

Ja akurat swojego CPC 464 miałem też kupionego we Francji około 1986 roku, ale na szczęście z normalną klawiaturą QWERTY.  :D

Nie do końca wiem jak to było z tą klawiaturą czy na początku sprzedawali tam tylko z normalną QWERTY a dopiero później z AZERTY lub czy można było sobie dowolnie wybrać podczas zakupu... takich danych niestety nie posiadam.

Dodatkowo moduły MP1 były tam z kablem EURO/PERITEL zamiast kodera PAL z modulatorem jak w reszcie Europy.
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2020.11.19, 10:10:13
Warto wspomnieć że była też seria CPC 464 i 6128 z klawiaturą AZERTY sprzedawana we Francji. ;)
Nie do końca wiem jak to było z tą klawiaturą czy na początku sprzedawali tam tylko z normalną QWERTY a dopiero później z AZERTY lub czy można było sobie dowolnie wybrać podczas zakupu... takich danych niestety nie posiadam.

Na początku były z pewnością tylko QWERTY, a potem pojawiły się wersje zlokalizowane. Ale wtedy pewnie można było kupić obie. Wśród aktualnych ofert można spotkać i AZERTY, i QWERTY. Były też chyba zestawy do "lokalizacji", jeden hobbysta sprzedał mi swojego CPC6128 AZERTY dodając luzem górną obudowę z QWERTY. Miał też ponoć ROM (czy ROM-y), ale nie mógł ich znaleźć.

Cytuj
Dodatkowo moduły MP1 były tam z kablem EURO/PERITEL zamiast kodera PAL z modulatorem jak w reszcie Europy.

Ja w komplecie od Francuza dostałem MP3 z peritelem (scartem), ale to chyba standard w tym pudełku?
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: damik w 2020.11.19, 11:20:11
Mam jeszcze w archeo ten MP1 w wersji Peritel jaki dostałem z moim pierwszym Amstradem z Francji.
Była tam oryginalnie wstawiona płytka jedynie z dwoma rezystorami i ścieżkami przelotowymi z kabla monitorowego do Peritel/Euro zamiast tej z typowym modulatorem.
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: p.janowski w 2020.11.19, 17:26:10
Powitać!

blog dodany do feedly - będę czytał i obserwował.

Co do Amstrada jako zaawansowany 8Bit - nie mam amstrada, ale sądząć po grach i grafice na nim, to wyglądają zacnie. IMO najładniej wyglądający PrinceOfPersia na nim jest (pod kątem kolorów)
Może się kiedyś wymienię z Kimś na Amstrada CPC - w zamian za bdb stanie ZX+2a.

Pozdrawiam
Paweł aka 8-Bitz
https://retro-rum.blogspot.com/
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.11.20, 16:56:05
O tym błędzie w procedurze wczytywania taśmy w Atarce też dowiedziałem sie dopiero ze 2 lata temu. Które generowało co jakiś czas błąd nawet w idealnym nagraniu na taśmie. Wprawdzie turbo to likwidowało ale ci mniej cierpliwi albo już mieli stację albo Komodorka, zanim sie te turba spopularyzowały.

Co do wersji klawiatur w CPC - to że ktoś posiada dziwnie zmodyfikowany lub złożony z dwóch różnych modeli egzemplarz, nie znaczy że kiedyś takie były w sprzedaży. Skoro łatwiej było dodać na niby 8KB, niż zmodyfikować wygląd klawiszy i zawartość ROMu aby obejść to prawo, to po co potem po spełnieniu tych warunków nadal dodawać te 8KB?  Choć może naprodukowali tych plakietek z nazwą 472 tyle że jeszcze je używano choć już w środku nie było tych niby extra 8KB. Ale cpcwiki wspomina że istniał także 472 z Ń.

WYSIWYG - To wyrażenie którym reklamowano nową generację edytorów tekstu, które umożliwiały wydruk w trybie graficznym z wiernym co do piksela odzwierciedleniem ekranu na wydruku. Dosłownie "To co widzisz jest tym co dostaniesz". Wcześniej czcionka na ekranie i na wydruku były różne, i co najwyżej po kilku próbach i modyfikacjach udawało sie zachować taką samą ilość liter w linii, oraz linii na kartce. Tłumaczenie tego jako "nic do ukrycia" świadczy o deklarowanych zamiarach czy szczerych intencjach, może nawet emocjach, a nie o technice robienia kopi. A w tym tytule nie ma nic o intencjach, choć użycie w nim takiego technicznego wyrażenia można by uznać za deklarację szczerości. :)

To chyba w Bajtku wspominano że przodkowie Sugara nazywali sie Cukier, i to był raczej taki żarcik. Oni też uparcie nazywali Schnaidera CPC klonem, choć nim nie był. A że to było wpływowe czasopismo to teraz wielu ma błędne przekonania. :)
Zawsze to miło że komuś sie chce po polsku o Amstradzie pisać. Trzymam kciuki za trwałość motywacji, bo tak niewielu z nas ją posiada. :)

Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: tooloud w 2020.11.20, 18:18:21
IMO najładniej wyglądający PrinceOfPersia na nim jest (pod kątem kolorów)

Wersję na Sam Coupe widziałeś?
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: Wingman303 w 2020.11.23, 23:51:46
Skąd masz dane o przodkach Alana z Polski, bo ja czytałem że wyemigrowali z Iranu.
Znalazłem to w książce Davida Thomasa "Alan Sugar - The Amstrad Story" cyt:

"The Sugars were unusual in one respect in that, unlike many
Jewish families, they took little interest in their family history. Fay
and Nathan never discussed whether it was their parents or an
earlier generation who first came to Britain to escape persecution,
and their children never thought to ask. The most they knew was
that Nathan's family was originally Polish. No one quite knew
where their unusual surname came from; one line of thought in
the family was that it might have been an English version of
Zuckerman. Alan himself later speculated that his Polish ancestors
had chosen the name Sugar on arriving in England because they
worked in a sugar-beet factory.

Fay's ancestors were thought to be Russian and her maiden
name, Apple, also to have been Anglicized. The marriage of an
Apple to a Sugar had raised a smile among the two families at the
time of the wedding. The Apples and the Sugars lived close
together in Stepney where Fay's father, Aaron, had his own horse
and cart to carry goods between the network of small workshops
in the East End."

Dodatkowo znalazłem drzewo genealogiczne rodziny Sugar:

https://www.geni.com/people/Lord-Alan-Sugar/6000000038769611262

potwierdzają się tam rosyjskie korzenie rodziny matki: Fay i polskie korzenie ojca: Nathana, którego to z kolei ojciec: Simon, o ile można wierzyć temu drzewu, urodził się w Kielcach.

Pozdrawiam!

Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2020.11.24, 09:52:22
Fay's ancestors were thought to be Russian and her maiden
name, Apple, also to have been Anglicized.

Szkoda, że Alan nie nazwał swoich komputerów nazwiskiem panieńskim swojej matki ;)
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: tooloud w 2020.11.24, 12:31:23
...może chciał, ale w 1984 bić się i z Apple i z the Beatles to było dla niego za dużo :)
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2020.11.24, 12:33:51
Ale marka Amstrad powstała w 1968 roku. Oczywiście wtedy jeszcze nie dla komputerów.
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.11.25, 14:42:53
Bić się z Beatles ??
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2020.11.25, 14:55:34
Uhum...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Apple_Records

Chyba mieli nawet jakąś sprawę z Apple o nazwę.
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: m0b w 2020.11.25, 15:29:51
Mieli, mieli i latami się to ciągnęło. Wreszcie Apple Computers dogadało się (zapłacili oczywiście jakąś kasę) z Apple Corps, że zajmie się komputerami, a rynek muzyczny zostawi Beatlesom. Wszystko było dobrze do czasów iPoda, iTunes itp, czyli gdy ktoś złamał warunki ugody i zaczęło się od nowa ;)
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: pgru w 2020.11.27, 17:12:02
Właśnie przeglądam sobie twojego bloga. Plusy to dość wysoka zawartość merytoryczna i ładne zdjęcia.

Ale Schnaidery nie produkowano w Niemczech tylko w Korei, w tej samej fabryce co Amstrady. Po prostu dodawano im inną nazwę i instrukcję, oraz blachy w środku.

Skąd masz dane o przodkach Alana z Polski, bo ja czytałem że wyemigrowali z Iranu.

Model CPC 472 nie miał Ñ na klawiaturze.

Wykres z paskami i latami to nie produkcja tych modeli tylko kiedy były dostępne w sklepach. tzn od produkcji różni się tylko tym że model 664 produkowano tylko ok 4 miesiące (ok 15 tys sztuk), i wstrzymano wraz z premierą 6128. Choć jeszcze jakiś czas 664 były na półkach. Podobnie było z konsolą GX, w 3 miechy zrobili 15 tysi i jakoś nie znikały z półek, a nie ma sensu produkować czegoś co sie nie sprzedaje.

To miłe że nazywasz Amstrada najbardziej zaawansowanym 8bitowcem, ale to raczej przesada. Moim zdaniem dość wiarygodną wyrocznią w tym temacie był konkurs na "Komputer roku", który w latach 80ych organizował niemiecki magazyn Chip. Oceniając parametry sprzętu, dostępność i jakość softu oraz stosunek ceny do możliwości. I w latach '83 i '84 w kategorii komputer domowy wygrał C64, (zanim pojawił sie CPC), potem w '85 wygrał 464, w '86 wygrał 6128, a w roku '87 zmieniono zasady i pozwolono by 16bitowce także startowały w tej kategorii i wygrał Atari ST, a jedynym 8bit jaki został na podium był MSX2. Czyli wg ekspertów był lepszy od CPC.

Alan Sugar napisał dwie książki, "The Amstrad Story" w 1991 oraz "What You See Is What You Get: My Autobiography" w 2010. Ja bym to przetłumaczył raczej jako - Dostajesz to co widzisz.
Jego firma w ciągu kilkunastu lat produkowania komputerów sprzedała:  3mln CPC,  3mln ZXów,  8mln PCW  i aż 19mln PC-tów. :)
A oprócz Baltony można je było w Polsce zamawiać we firmach PolAnglia oraz Electronics Export, które się ogłaszały w Bajtkach i w Komputerze, (tyle że płacąc funtami).  Pozdrawiam. :)

PS.: Nawet gdybym o tym nie przeczytał, to twój opis wczytywania z taśmy zdradza że byłeś Atarowcem, bo posiadacze innych kompów mieli do tego bardziej bezstresowe podejście. ;)
Dlaczego opinia Chipa miałaby być ważniejsza niż opinia posiadacza? Atari ST przegrało z kretesem z Amigą(nie licząc zastosowań muzycznych), MSX2 to chyba ułamek rynku retro w większości krajów. Opinie "ekspertów" to nie zawsze to co chce rynek. Np. chyba BBC Micro dostało swego czasu, od "ekspertów" tytuł komputera który "skomputeryzował" Wielką Brytanią(i do nauki programowania, oraz wielu zastosowań był chyba nawet lepszy), a chyba większość jak nie wszyscy zgodzą się, że był nim ZX Spectrum. Podanie danych sprzedaży to chyba nie wiem czy ma sens. Gdyby na to tak spojrzeć to x86-64 to obecnie margines rynku, a podstawowym komputerem są smartfony z Linuxem Androidem. Tym bardziej, że podawane są na przestrzeni lat, kiedy coraz więcej ludzi kupowało swoje pierwsze komputery, a były one chyba coraz tańsze w stosunku do pensji minimalnej, z biegiem lat.
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: pgru w 2020.11.27, 20:04:14
Skasowane
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.11.27, 20:20:12
Nie wiem kto i kiedy uznał BBC za komputer roku, ale na pewno nie było to w tym konkursie do którego Magazyn Chip zapraszał redaktorów prasy komputerowej z kilkunastu krajów, (także z PL). A jak tu głosować na komputer którego w twoim kraju nikt nie zna?  Zresztą jedyny Sinclar jaki dostał ten tytuł to był ZX80 w roku 1980. Pewnie zadecydowała cena. Bądź co bądź było to jedno z trzech kryteriów. Kiedy BBC ogłosili konkurs na komputer dla szkół, to wątpię by Spectrum sie tu nadawał dla dzieciarni bardziej, choćby ze względu na klawiaturę.

   Parametry wg których można oceniać komputery mogą być najróżniejsze. I nie widzę powodu by sie denerwować tym że ktoś inny za ważniejsze uzna nie te same co my. A widać że kolega ma z tym problem. Nie widzę nic złego w patrzeniu na sprzedaż. Bez patrzenia na cenę wybierzemy komputer na który będzie mogła sobie pozwolić tylko garstka ludzi, a reszta nawet nie będzie miała powodu by o tym poczytać, skoro to im nie pomoże podjąć decyzji na co wydać swoją kaskę.

   Atari ST i Amigi były produkowane w tym samym okresie, i obu sprzedano tyle samo. Choć część ST-ków pewnie trafiło do biur, a nie domów. No i Atarki lepiej sie sprzedawały w początku tego okresu, a Amigi nadrobiły później. Zresztą przyznawane im tytuły Komputera Roku też to odzwierciedlają, bo oba komputery dostały ten tytuł po 3 razy. ST w 85 i 86 w kategorii komputer osobisty, wtedy co w domowych wygrywały Amstrady. A potem jeszcze w 88 w domowych, w których A500 wygrała 3 razy, w 87, 89 i 90. Nawiasem mówiąc od roku 87 była też kategoria komputer profesjonalny z procesorem Motorola, i zawsze wygrywał Mac II, choć MegaST przynajmniej trafiały na podium, podobnie jak Sharp X68k, a Amidze nigdy sie to nie udało. nie jest tajemnicą że "duże" Amigi nie sprzedawały sie dobrze, a moim zdaniem skoro późniejsza sprzedaż tych kompów była bardzo podobna do wyroków tych ekspertów, to to bardzo dobrze o nich świadczy. :)
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.11.27, 20:32:44
...Kiedy BBC ogłosili konkurs na komputer dla szkół, to wątpię by Spectrum sie tu nadawał dla dzieciarni bardziej, choćby ze względu na klawiaturę. ...

Zapoznaj się z konkurentem BBC Micro (Acorna), od Sinclaira, a który został porzucony przez Clive'a i oddany firmie trzeciej.
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.11.27, 20:47:30
A jak to sie nazywa bo pierwsze słyszę?
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.11.27, 20:56:28
Grundy NewBrain
Tytuł: Odp: Cześć Wszystkim!
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.11.28, 06:19:03
Kojarzę maszynę, ale pierwsze słyszę że to we firmie Sinclair ją projektowali.