Autor Wątek: Robik - klon Spectruma zza wschodniej granicy. Wyswietla negatyw obrazu.  (Przeczytany 3057 razy)

Axi0maT

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Koszalin
Witam serdecznie spectroforumowiczow. Nosilem sie juz od dluzszego czasu z napisaniem czegos na Spectruma ale nie mialem sprzetu (a jak wiadomo zadne emu nie zastapi realhardware), az w koncu trafil do mnie zupelnie przez przypadek Robik - klon ZX Spectrum produkowany w latach 1989-1993 w Rosyjskich zakladach zbrojeniowych Selto-Rotor w owczesnej Ukrainskiej Republice Ludowej. Sprzet z "broda" ze tak powiem i nie ukrywam ze zalezy mi na nim. Da sie go normalnie uzywac ale problemem jest ze obraz wyswietla sie w negatywie. Sprawca jest zapewne jakis zimny lut lub padniety rezystor. I wszystko byloby do naprawienia gdyby nie fakt, ze tak jak mozna zobaczyc na zalaczonych zdjeciach, w srodku jest krasnaja implementacja Spectruma wedlug Saszy i Miszy, ktorzy sklecili go chyba z tego co mieli akurat pod reka. Sprzet zgodny ze Spectrumem... ale w srodku nie wyglada jak Spectrum. Zakladam ze forumowicze tutaj juz nie takie cuda widzieli wiec moze cos doradza. Moze ktos z Was posiada schemat tego komputerka tak zeby mozna bylo przesledzic to wszystko krok po kroku i przywrocic go do zycia? Bede wdzieczny za jakakolwiek sugestie. Odwdziecze sie jakas produkcja na Spectruma, a w realu na jakims party chetnie postawie piwko.




damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Za przysłowiowe piwko czy demko to raczej chyba nie pyknie ;)

Osobiście mam pewną odrazę i braki w elementach sygnowanych cyrylicą, do tego to PCB rozłazi się od samego patrzenia, nie mówiąc już o lutowaniu w tym ustrojstwie ;)
Robiłem już kilka urządzeń z byłego ZSRR i NRD (nawet profesjonalnych) i niestety to ostra rzeźnia. >:(
Nie jest to w żaden sposób politycznie uzasadnione, wyłącznie technologiczne względy biorę tutaj pod uwagę.
Może najlepiej wstawić to do podświetlonej gablotki i już nie ruszać  ::)

Ja zdecydowanie mówię NIE robię takich wynalazków, może inni mają odmienne zdanie  :-X

« Ostatnia zmiana: 2022.05.21, 00:22:43 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Tyle tam potencjometrów, że aż chciałoby się pokręcić ... tylko najlepiej byłoby wiedzieć, który do czego ;) W każdym razie stawiałbym, że nimi da się te kolory poprawić.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
A możliwe że wystarczy tam kontakt-spraj i pokręcenie tymi pr-kami, byle nie pogorszyć, choć osobiście wątpię bo to raczej w logice coś nawaliło jeśli jest inwersja kolorów ;)

A może te typy tak mają że kolory na odwrót były ? :P
« Ostatnia zmiana: 2022.05.21, 00:33:59 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Axi0maT

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Koszalin
Za przysłowiowe piwko czy demko to raczej chyba nie pyknie
Nie wiem czy sie dobrze zrozumielismy. Ja nie oczekuje ze mi ktos polutuje i naprawi ten sprzet za browarka. Wspominalem jedynie ze szukam schematu (zdjecia by wystarczyly) albo jakiejs sugestii ktora moglaby pomoc w naprawie. No chyba ze tutaj dobra kolezenska rada kosztuje wiecej - to wtedy sorry, nie wiedzialem ze jest jakis cennik.

Potencjometry wezme pod uwage. Moze faktycznie cos nimi da sie uzyskac. Kontakt juz byl na starcie. Wiadomo, to podstawa.

Dodam jeszcze ze byl jeden lut ktory wygladal na zimny i zostal poprawiony i... nagle sprzet dzialal dobrze przez jeden dzien z poprawnym obrazem. Ale nastepnego dnia problem powrocil. Podejrzewam wiec ze przy lutowaniu cos obok moglo sie ogrzac na chwile. Niestety nie udalo mi sie odtworzyc tego efektu.

A może te typy tak mają że kolory na odwrót były ? :P
Na necie jest troche filmikow z tym sprzetem i wszystkie maja poprawna spectrumowa palete.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Na zdjęciach widać że w kilku miejscach chyba było już coś łatane.
Spróbuj w czasie pracy naciskać lub ostukać układy i obserwuj co się dzieje na ekranie, może tym sposobem coś ugrasz.
Jeśli wcześniej było na chwilę poprawnie to może jest gdzieś jakąś przerwa coś gdzieś przywiera.

Warto wykręcić płytkę komputera i ją dokładnie pooglądać z obu stron pod mikroskopem warsztatowym lub dobra lupką zegarmistrzowską.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Potencjometry wezme pod uwage. Moze faktycznie cos nimi da sie uzyskać.

Patrz załączony schemat.

Dodam jeszcze ze byl jeden lut ktory wygladal na zimny i zostal poprawiony i... nagle sprzet dzialal dobrze przez jeden dzien z poprawnym obrazem. Ale nastepnego dnia problem powrócił.

Ale dokładnie co i gdzie przylutowałeś?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Axi0maT

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Koszalin
Patrz załączony schemat.
Dzieki wielkie! Ze schematem udalo sie znalezc sprawce problemu w 30 minut. Wszystko pieknie juz dziala!!!

Byl jednak zimny lut, tyle ze w ukladzie obok a nie ten ktory byl podejrzewany na poczatku. Zaznaczylem na zalaczonym screenie  (w prawym dolnym rogu).


Jesli bywasz na jakichs party to tak jak wspomnialem - stawiam solidne piwko, a i w prodce ktora napisze tez wspomne twoj nick kolego :) jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc w odratowaniu tego klona :)