Autor Wątek: amstrad 40057  (Przeczytany 10031 razy)

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: amstrad 40057
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.09.11, 11:56:09 »
No to kilka słów: wyznania chomika doświadczalnego ;-)

Założyłem u siebie to ustrojstwo. Montaż trywialny, jeśli się posiada rozlutownicę (ja nie miałem - uwaga na 40057 bo mój poległ przy demontażu). Zapomniałem początkowo o podłączeniu sygnału A5, dzieki czemu DivIDE i DivSD przestały widzieć dyski, ale tylko w trybie "Kempston" - w standardowym problemu nie było. Po podpięciu odpowiedniego sygnału wszystko działa jak należy.

Po kilku dniach używania mogę stwierdzić, że to jest to, czego ten komputer potrzebował. Mogłem wywalić dodatkowy port joya w standardzie Kempston (tak na prawdę zamieniłem DivIDE z portem na DivSD nano bez portu). Mogłem również wywalić kabelki zamieniające sygnały w celu podłączania zwykłego joysticka pod porty Sinclair. Baaaardzo wygodne, zwłaszcza, jeśli wozi się komputer w walizce, żeby mieć co robić wieczorem będąc na konferencji ;-) Odpadło również przełączanie między fizycznymi portami joysticka, co było konieczne przy klasycznym modelu z dodatkowym zewnętrznym interfacem.

Pracy nie mogę niczego zarzucić. Po prostu robi co należy. Do sprawdzenia została mi możliwość użycia interface'u Tom do podłączenia (w moim przypadku) pada USB. Liczę na to, że będzie działać tak dobrze jak na Amidze.

Wady - niewątpliwie nie jest "koszernie". Ale jak już się ma w środku pEAR i chęci na TurboSound, to kto by się tym przejmował :-D
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

asapreta

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Brazil - São Paulo
Odp: amstrad 40057
« Odpowiedź #16 dnia: 2018.08.21, 15:50:53 »
Cześć chłopaki

Zbudowałem ten zamiennik (pierwszy z oprogramowaniem eagle data + GAL) i zachowuje się dziwnie.

Przykład, używając joysticka Sinclaira, kiedy naciskam UP, otrzymuję nic zamiast odpowiednika klawisza 9. to samo dzieje się po naciśnięciu FIRE, powinienem otrzymać 0, ale nic się nie dzieje.

Potem wciskam DOWN Dostałem 1 zamiast 8, LEFT Dostałem 8 zamiast 6 i RIGHT otrzymuję 6 zamiast 7.

A jaka jest funkcja skoczka?

Czy zostaną opublikowane dane wersji Kempston?

Przepraszam za mój polski, ale muszę używać Google Translator.

Dzięki!

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: amstrad 40057
« Odpowiedź #17 dnia: 2018.08.21, 19:44:39 »
Ola @asapreta, tudo legal?
Olha, seria melhor não usar o google tradutor português->polonês, a tradução pode ser engraçada :)
Por outro lado, a tradução português->inglês é clara e precisa.

Regarding your problem with the 40057 replacement by Velesoft:

This is replacement of joystick decoder "AMSTRAD 40057" for Amstrad model ZX Spectrum 128+2 (grey). This project is not tested, but theoretically will work.

Another possibility - you are using an incorrect type of joystick. Sinclair (SJS) joysticks have a different pin mapping than a standard Atari-type joystick. This an almost exact 40057 replacement and does not modify the pin mappings in joystick sockets.
On the other hand, lotharek1977's project does change these mappings, so you can use any regular Atari/Commodore/etc. joystick.

asapreta

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Brazil - São Paulo
Odp: amstrad 40057
« Odpowiedź #18 dnia: 2018.08.28, 02:06:02 »
Ola @asapreta, tudo legal?
Olha, seria melhor não usar o google tradutor português->polonês, a tradução pode ser engraçada :)
Por outro lado, a tradução português->inglês é clara e precisa.

Regarding your problem with the 40057 replacement by Velesoft:

This is replacement of joystick decoder "AMSTRAD 40057" for Amstrad model ZX Spectrum 128+2 (grey). This project is not tested, but theoretically will work.
Yeah, I prefer writing in English in these cases.

I used an Sinclair Joystick. That is my main concern.
An what about that jumper, what is it for?

And thanks for answering me!!

Another possibility - you are using an incorrect type of joystick. Sinclair (SJS) joysticks have a different pin mapping than a standard Atari-type joystick. This an almost exact 40057 replacement and does not modify the pin mappings in joystick sockets.
On the other hand, lotharek1977's project does change these mappings, so you can use any regular Atari/Commodore/etc. joystick.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: amstrad 40057
« Odpowiedź #19 dnia: 2018.08.28, 07:24:53 »
I used an Sinclair Joystick. That is my main concern.
An what about that jumper, what is it for?

So the joystick is OK.
This jumper pulls down do GND an unused pin. Should work when it is open or closed.

@VELESOFT, is there any magic to know about your construction?