Autor Wątek: Brelok Echo Key czy jakoś tak z PRL'u  (Przeczytany 1356 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 766
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Brelok Echo Key czy jakoś tak z PRL'u
« dnia: 2019.08.11, 14:06:54 »
Przypomniało mi się iż kiedyś miałem taki brelok z ośmioma kolorowymi przyciskami po naciśnięciu których odtwarzał różne dźwięki - dokładnie jak ten na zdjęciu z prawej strony (w załączniku).

Później był taki programik na ZX Spectrum - chyba jako kod w czasopiśmie "Bajtek" - mam go jako plik sound.tap (w załączniku). W nim również generujemy zdaje się podobne dźwięki jak te w breloku wciskając klawisze od 1-8.

Czy ten program ma coś wspólnego z brelokiem bo obie rzeczy były za czasów PRL? Nie jestem pewien czy program mam z Bajtka czy może skądinąd.
« Ostatnia zmiana: 2019.08.11, 14:19:47 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 832
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Brelok Echo Key czy jakoś tak z PRL'u
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.08.11, 18:38:37 »
Program był wydrukowany w Bajtku bodajże 1/86 jako "Spectrum i klakson". O związku programu z breloczkiem nic nie wiem  :)
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 766
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Brelok Echo Key czy jakoś tak z PRL'u
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.08.11, 19:25:25 »
Tak, faktycznie - znalazłem ten artykuł Krzysztofa Bielewicza w Bajtku. Być może wpadł mu w ręce taki brelok i postanowił zrobić to samo na ZX Spectrum, albo było odwrotnie bo data produkcji tego breloka to chyba 1989 (program w Bajtku 1986). Ciekawe iż w obu przypadkach mamy 8 przycisków (8 dźwięków) a niektóre bardzo podobne  8)
Pamiętam tylko iż brelok miałem wcześniej a z programem w Bajtku miałem styczność kilka lat później i od razu skojarzyłem te dźwięki z brelokiem.
Ot, taka nostalgia mnie naszła  :)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники