Autor Wątek: Timmy  (Przeczytany 38444 razy)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #120 dnia: 2021.05.28, 10:46:54 »
Trzy stany świadomości Timmy'ego:



To nie jest moja implementacja, tylko ją testuję. Implementacja nie jest publiczna.

W implementacji zawarte są wszystkie tryby Timexa, sygnały z oryginalnego SCLD łącznie z liniami /BE, /ROSCS, /EXROM, 50/60Hz, sterowaniem multiplekserami i buforami, zaimplementowano porty 244 i 255, oraz możliwość wyboru sterowania AYkiem na portach Timexa lub ZX128.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timmy
« Odpowiedź #121 dnia: 2021.05.28, 11:42:09 »
No, panie kolego, jak widać blisko, coraz bliżej.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timmy
« Odpowiedź #122 dnia: 2021.05.28, 13:55:36 »
No i dla mnie to jest przełom. Nareszcie będzie lekarstwo na bolączkę braku SCLD.

No i jest też drugi aspekt - być może któregoś pięknego dnia obecne klony Spectrum z wystarczająco pojemnymi SCLD staną się klonami Timexów :)

Tak czy siak - chapeau bas!

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Timmy
« Odpowiedź #123 dnia: 2021.05.28, 14:30:27 »
Super :) Co za CPLD tam siedzi ?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timmy
« Odpowiedź #124 dnia: 2021.05.28, 16:22:36 »
Jak znam życie, to jakiś Xilinx.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #125 dnia: 2021.05.28, 20:33:34 »
Platforma testowa:



I pierwsze testy:

KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timmy
« Odpowiedź #126 dnia: 2021.05.28, 21:00:37 »
Klaud, a wiesz może, czy synchronizacja INT do ramki (lub odwrotnie) jest po gumiakowemu, czy po timexowemu?

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #127 dnia: 2021.05.28, 21:25:34 »
14336/14335 w Speccy vs 14321 w Timexie, będę musiał sprawdzić. Na tę chwilę są raczej spektrumowe.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #128 dnia: 2021.06.30, 14:21:29 »
Przymiarka mniejszej wersji zamiennika do płyty TC2048 na kołeczkach o rastrze 1.27mm.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timmy
« Odpowiedź #129 dnia: 2021.06.30, 23:06:04 »
Ładne cacko  :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #130 dnia: 2021.07.01, 22:05:03 »
Czas napisać kilka słów o zamienniku SCLD, bo taki jest i działa, ale od początku. Autorem tego zamiennika jest Mark Smith, który zaprojektował dobrze znanego SLAMa. Dzięki uprzejmości Marka, otrzymałem od niego wsad oraz 4 płytki. Jedna płytka poszła na znajdowanie błędów w ścieżkach i jedną uszkodziłem przy próbach z montażem elementów SMD. W ostateczności zbudowałem 2 w pełni działające zamienniki. Od kilku tygodni bawię jednym z nich w Timmym. Od strony implementacji CPLD nie ma co rozwodzić się, ponieważ Mark wykonał kawał dobrej roboty i zaimplementował wszystko to co było w oryginalnym SCLD. Wyzwaniem było i jest zmieszczenie samego CPLD i układów pomocniczych na płytce o wymiarach obudowy PLCC-68 , tj. 25,4 x 25,4 mm. Wymiary PLCC68 narzucają ograniczenie się do układów o 100 wyprowadzeniach, a i tak jest ciasno. Ponad to CPLD powinno, albo działać na napięcie +5V, albo akceptować takie poziomy napięć na wejściach. Wyboru nie ma za wiele, chociaż oba potencjalne układy są typów które wyszły lub zaraz wyjdą z produkcji. Mając do dyspozycji 160 albo 144 makrokomórki, nic dodatkowego nie zmieści się w nich. W tym konkretnym zamienniku jest Altera MAX7000S. Mark ma w opracowaniu wersję na Xilinxie, ale jest w nim odrobinę za ciasno. Wszystkie układy pomocnicze wylądowały na spodniej stronie płytki i aby zminimalizować wysokość całości, PCB jest o grubości 1mm zamiast standardowej 1,6mm.



Bez książki o ULA'i ZX Spectrum oraz działającego SCLD, nie byłbym w stanie uruchomić tego zamiennika. Najwięcej problemów miałem ze znalezieniem brakującego pull-upa na jednej linii wejściowej oraz z wyjściem na magnetofon/beeper. Na szczęście w płytę Timmy'ego ze złączami kołków wokół gniazda PLCC, montować i demontować zamiennik bez najmniejszych problemów.



Na tę chwilę mam pewien pomysł w jaki sposób można by zamontować ten zamiennik w oryginalnym Timexie i aby był on zdejmowany. W grę wchodzą tylko złącza kołkowe o rastrze 1,27mm (0,05") i takie same gniazda. Mam nawet kandydata, którego pozbawię SCLD. Zanim wezmę się za niego, muszę potrenować zdejmowanie przyspawanego układu w PLCC i montaż gniazd na czymś innym, bo płyta Timexa jest zbyt delikatna. Tak na marginesie, przeprojektowałem płytkę ALE zrobiłem na niej błąd i otwory na złącza kołkowe są przesunięte 0,635mm i nie pasuje ona do Timmy'ego.



Czy i kiedy będzie ten zamiennik dostępny w sprzedaży? Nie mam pojęcia, ponieważ wsad jest objęty licencją i osobiście nie planuję jego produkcji, bo od tego są specjaliści.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timmy
« Odpowiedź #131 dnia: 2021.07.02, 00:05:28 »
No panie kolego, to chyba najlepsza wiadomość na 2021r. - jak dla mnie.
Gratuluję wytrwałości.
Mark pokazał jeszcze raz pokazał klasę w dziedzinie implementacji z SCLD do CPLD.

Mam nadzieję, że będzie można kiedyś nabyć takowy zamiennik, bo mój SCLD, na którym chciałem uruchomić Timmi-ego okazał się uszkodzony.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Timmy
« Odpowiedź #132 dnia: 2021.07.02, 08:51:01 »
Gratulacje Klaud! Dopiąłeś w końcu projekt do końca!

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timmy
« Odpowiedź #133 dnia: 2021.07.02, 09:55:36 »
Ktos wie jak Mark to robi ? Analiza oryginalu z zewnatrz czy od srodka ? No to zaczynam wierzyc, ze powstanie zamiennik ASICa do Sama i JustSam  :)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #134 dnia: 2021.07.06, 10:50:31 »
ULA do ZX Spectrum jest dobrze udokumentowana, a dodatkowe "ficzery" Timexa sa opisane w kilku dokumentach TMX. Potem pozostaje metoda prob i bledow, poprawki w kodzie i duzo czasu na ich weryfikacje. Z tego co rozmawialem z Markiem, SLAMa zaczal ok 2015r i w sumie wiele nowych rzeczy dszlo przy SLAMie 48K. Dla SCLD dolozyl kilka rozwiazan zwiazanych ze specyfika Timexa, a swoja implementacje weryfikowal w hardware TC2068.
« Ostatnia zmiana: 2021.07.06, 11:36:44 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76