Autor Wątek: [Projekt] Uszkodzone elementy...  (Przeczytany 5632 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.06.21, 10:39:57 »
... chyba znalazłem docelowy format, do którego będę zmierzał :)

https://derbian.webs.com/c64diag/

Baaardzo fajnie opracowane...

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.08.15, 11:47:24 »
... miał być szybki projekt, ale - plany planami, a rzeczywistość swoje :) Nawarstwiło mi się w pracy, więc poszedł do zamrażarki. Żeby jednak nie było, że się obijam - to wczoraj powstała płyta testowa do tego projektu :)

W skrócie:
a) wszystkie układy na podstawkach
b) dorzucony EPROM z przełącznikiem (można od razu puścić też ROM diagnostyczny i zrobić zrzut z ekranu/grabera)
c) 7805 zastąpiony przetwornicą DC-DC (na zdjęciu chińszczyzna w śmiesznej cenie, a całkiem dobrej jakości - jak pójdzie z dymem, nie będzie żal) - umieszczona na podstawce, więc wymiana na inną jest błyskawiczna :)
c) drukuje się płyta montażowa - będzie wygodniej obsługiwać nie zastanawiając się, czy przypadkiem coś nie zwiera na dole :P

Przy okazji ponawiam prośbę - jeżeli macie jakieś uszkodzone układy z ZX48 w kosztu, to z wielką radością powitałbym je u siebie (oczywiście koszty przesyłki po mojej stronie) :)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.08.15, 16:20:51 »
Mojej uwalonej ULA'i i Z80 nie oddam, są zawsze ze mną  ;)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.08.15, 17:18:12 »
... jest w piekle specjalne miejsce dla wiercących dziury w ULA :P :P :P

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.08.15, 17:59:01 »
@Rzeznik, po co upilowales nozki ?
Przynajmniej klucze nie latalyby Ci po kieszeni :)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.08.15, 18:31:00 »
Są całe w większości całe tylko zagięte na spód :)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.08.16, 11:18:45 »
... podstawka wydrukowana - sprzęt gotowy do testów :)


PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.08.26, 10:49:45 »
... oj, nie miały chińskie przetwornice DC/DC dobrej prasy i łatwego życia :) W związku z tym, postanowiłem wczoraj zrobić subiektywny test wpływu przetwornic DC-DC/regulatorów napięcia na jakość obrazu w ZX48.

Tak na szybko załadowałem 3 sztuki:
a) tanią chińszczyznę (około 1USD za sztukę)
b) "zwykłego" 7805 (w podobnej cenie)
c) Aimtec AMSR1-7805-NZ (za jakieś 10USD)

Na pierwszy rzut oka żadnych problemów (i żadnych różnic) w jakości wyświetlanego obrazu.

Żeby się upewnić że "oczy nie oszukują" podłączyłem oscylskop i zmierzyłem co siedzi na LM1889N (12V) i... różnic prawie nie ma (przy zejściu do 100uV/div można się doszukać, że Aimtec ma najmniej szpilek, ale to naprawdę na granicy pomiaru).

Zamieszczam zrzuty zrobione przy 500uV/div, podstawa czasu 100uS.

W weekend - dokładniejsze pomiary (większa ilość punktów).

BTW - żadnych problemów z interfejsami zewnętrznymi nie zauważyłem :)
BTW 2 - robię teraz formę do zalania tych chińskich układów żywicą i zobaczymy co się zmieni :)



damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.08.26, 11:29:01 »
Kiedyś robiłem małe badania uniwersalnej chińskiej przetwornicy jak w linku.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4972.msg77098#msg77098

Wyszła dość przyzwoicie jak na swoją cenę :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.08.26, 11:49:37 »
Może i one generują małe zakłócenia, ale jeśli chodzi o zabezpieczenie, to nie istnieję.
Razu pewnego nieopatrznie podłączyłem odwrotnie przetwornicę 5V Traco Power. Przeżyła i układ zasilający też. Działa do dziś.
Z tanią "chińszczyzną" raczej nie miałem takiego szczęścia. Układ scalony otworzył się pokazując mi swoje bogate wnętrze :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.08.26, 13:21:29 »
... namówiłeś Marian do testu :) Wytypuję jednostkę do misji samobójczej i podłączę zasilanie do wyjścia przetwornicy (In do Out). Może uda się zrobić dokumentację video :)

Jak przeżyję - zamelduję o wynikach :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.08.26, 13:23:36 »
Jesli chcesz zobazyc, co tak na 100% wychodzi z tych ukladow, wyjmij dolny RAM i LMa z podstawek. Wylutuj C44 i obciaz linie 12V rezystorami 470R (4 sztuki w podstawkach od RAM wystarcza). Wtedy bedziesz mial namacalny obaz syfu i smieci na linii +12V. W swojej plycie testowej wsadziles C44 o pojemnosci 100uF i chyba niskim ESR, Za tym kondesatorem to juz malo co zostanie z tego co jest bez niego, lub kiedy jego ESR jest takie jak 35 letniego kondensatora elektrolitycznego.

Bez C44 nie radze probowac zasilac dolnego RAM, bo zaczniesz miec 8 grzejnikow i poparzone paluchy.

Swoja droga, na obraz wplywaja znaczaco tranzystory TR1 i TR2. ZTX313 w tym miejscu pieknie szumia i ich wymiana na BC549/550 jest zauwazalna.

EDYTA: Ty juz wszystko wymieniles, aby zblizyc sie do idealu w obrazie ZX Spectrum (inne niz fabryczne TR1 i TR2, wiekszej pojemnosci tranzystory odsprzeglajace do dolnego RAM, w linii +12V kondensatory elektrolityczne o niskim ESR). Testy sa wiec niemiarodajne.
« Ostatnia zmiana: 2020.08.26, 13:33:53 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.08.26, 13:59:25 »
Klaudiusz - celem tego prostego (żeby nie powiedzieć prymitywnego) testu było zobaczenie jak różni się z punktu widzenia toru wizyjnego zasilenie go via standardowy 7805, przetwornice renomowanych producentów oraz "pogardzane chińskie urządzenia".

I moim zdaniem efekt jednoznacznie wskazuje na... brak widocznych różnic w jakości generowanego obrazu czy stabilności środowiska jako takiego. A jeżeli nie widać różnicy, to może warto stosować te chińskie potworki :)

Twoje uwaga co do platformy testowej jest słuszna, jednak - moim zdaniem - nie wpływa specjalnie na wynik: nie ma wielkich różnic pomiędzy tymi urządzeniami i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je stosować. A żeby być całkiem fair - zrobię testy na dziewiczej płycie...
« Ostatnia zmiana: 2020.08.26, 14:08:27 wysłana przez PABB »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #28 dnia: 2020.08.26, 14:29:31 »
Ale co chcesz zobaczyc skoro:
1. zasilanie +12V wygladzone jak d... niemowlaka przez pare kondensatorow o niskim ESR (C44 i C45),
2. brak wplywu dolnej pamieci RAM, bo maja zwiekszone kondensatory odsprzeglajace
3. w torze wideo tranzystory o niskich szumach wlasnych

Mozesz w zasilanie wsadzic dynamo od roweru Wigry-3 lub kreciolka napedzanego chomikiem, a i tak bedziesz mial przebieg wyprostowany z wiekszymi szumami wprowadzanymi przez sonde oscyloskopu, jej podlaczeznie do ukladu i sam oscyloskop (z zasady jego dzialania), niz ma badany uklad.

Chcesz zobaczyc jak dziala przetwornica i jaki wplyw na jej dzialanie bedzie mial linowy regulator LM7805 albo przetwornice DC (z czestoliwoscia pracy od 30kHZ w gore)? To zrob tak jak Ci napisalem.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: [Projekt] Uszkodzone elementy...
« Odpowiedź #29 dnia: 2020.08.26, 16:34:51 »
Klaudiusz - na pewno masz rację. A właściwie miałbyś, gdybym pisał o testowaniu przetwornicy jako takiej. A nie to było moim celem i nie do tego się odnosiłem :) ... no to może jeszcze raz :)

To co chciałem osiągnąć, to zweryfikować czy włożenie "taniego chińskiego dziadostwa":

a) skutkuje fatalną jakością zasilania 12V docierającego do LM1889N
b) powoduje dramatyczne zmiany w jakości wyświetlanego obrazu
c) wpływa na niestabilne działanie interfejsów podłączanych do złącza krawędziowego

Nic więcej... Tylko tyle.. I fakt wprowadzenia opisywanych przez Ciebie zmian nie ma - z punktu widzenia analizowanych efektów - znaczenia :) Nie ma znaczenia, ponieważ nie to było badane :)
Innymi słowy - efekt tego "eksperymentu" można zmieścić w jednym zdaniu: włożenie tych przetwornic nie ma wpływu na jakość wyświetlanego obrazu.