Autor Wątek: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek  (Przeczytany 6553 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« dnia: 2017.10.01, 15:56:23 »
W czeluściach pudeł i waliz jednego z moich kolegów odkryłem zapomniany interface dla ZX Spectrum.

Po bliższym przyjrzeniu, okazało się, ze jest to dzieło Yarka, pracujące pod jego pomysłu systemem ZXVGS i służące do podłączenia twardego dysku IDE.

Jako że jest to unikat - jak większość produkcji Yarka - informacji zbyt dużo nie znalazłem.
Na jeszcze działającej stronie  http://8bit.yarek.pl/interface/zx.pl3mem/index-pl.html znalazłem informację, że jest to prawdopodobnie "PL3MEM", ale czy na pewno ?
Doszedłem jeszcze do informacji, ze dysk podłączany do w/w interface miał jakiś niestandardowy format IDEDOS.
Może ktoś wie co to jest i jak to "ugryźć" ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.10.01, 17:49:56 »
W tym właśnie problem że urządzenia Yarka są w miarę opisane, ale dokumentacji jak tego używać, opisy komend to zapomnij. Ja tak mam ze swoją stacją FDD3 z interfejsem CF nie dało mi się tego rozpracować.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.10.01, 20:35:17 »
No nic, muszę poczytać strony Yarkowe i może coś znajdę.
Ale "Biały Kruk" mi się trafił :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.10.24, 15:37:03 »
Bo IDEDOS nie był wytworem Yarka. Autorem IDEDOS jest Garry Lancaster i wcześniej zaimplementował swoje rozwiązania w ZX128+3, którego w dość łatwy sposób można było przerobić na współpracę z HDD zamiast napędu dyskietek. W tamtych czasach (schyłek lat 90) było to "oczywiste" i nie trzeba było się na ten temat rozpisywać :)

Tutaj więcej informacji: http://8bit.yarek.pl/system/fs.idedos/index-pl.html
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.10.24, 16:07:54 »
Istnieją jakieś programy np. na PC-ta, które umożliwiają stworzenie partycji pod ten system ?

To może będzie można użyć programów napisanych dla +3e ? np. StrowSaw.
« Ostatnia zmiana: 2019.10.24, 17:22:39 wysłana przez Maryjan »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.10.24, 16:08:17 »
Ja szukam schematu czy rozpiski czegoś takiego w wersji na Amstrad'a, tak była też i taka wersja.
Podobno gada z FutureOS i prawdopodobnie z SymbOS.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.10.24, 21:09:45 »
Co jeszcze znalazłem:

http://zxvgs.yarek.com/en-idedos.html
https://faqwiki.zxnet.co.uk/wiki/IDEDOS
http://www.worldofspectrum.org/zxplus3e/sharingdisks.html

Wychodzi na to, że trzeba znać geometrię dysku, samemu policzyć co i jak, a potem w jakimś disk editorze wpisać ręcznie kilkanaście wartości. Albo mieć 128+3 i +3e ROM i formatować komendami ze Spectruma.
Ew. dopytam jeszcze Yarka co i jak. On "lubi" jak do Niego dzwonię ;D

edit. No i jestem po telefonie :)
Dyski można partycjonować na PC programem QTRANS. Działa on z linii komend pod MS-DOS. Nie mam w tej chwili pod ręką, ale później znajdę i podepnę plik .zip.
PL3MEM ma wbudowany system ZXVGS (zaprogramowany ROM - widać go na zdjęciu). Swego czasu bawiłem się tym systemem, ale działałem po kablu TI-OF-TTL -> PC (LPT), gdzie na PC odpalało się serwer plików i służył właśnie za taki dysk. Nawet mam gdzieś przydługawy list do Yarka, gdzie opisywałem swoje wrażenia przy pracy i co mi się nie podobało.
« Ostatnia zmiana: 2019.10.24, 21:35:44 wysłana przez Pyza^Illusion »
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.10.24, 22:54:48 »
Czyli jest tak, jak przypuszczałem.
Trzeba sobie przygotować dysk "na piechotę".
Może kiedyś w wolnej chwili się za to zabiorę.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.10.24, 23:34:45 »
<...>stacją FDD3 z interfejsem CF nie dało mi się tego rozpracować.
Pierwsze słyszę, co to za wynalazek?
Machines should work. People should think.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.10.25, 00:07:29 »
Niech zgadnę - interfejs YABUS + karta IDE (bodaj na 8255) + adapter ATAPI-CF. I chyba znowu format IDEDOS...
Jak uwielbiam rozmaite fajne patenty Yarka, tak stosowanie IDEDOS zamiast FAT uważam za olbrzymią niedogodność. Może jest ona mniej istotna w przypadku mediów niewyjmowalnych (dysk twardy), o tyle w przypadku CompactFlash traci się bardzo dużo. Dla mnie kluczową wartością jest możliwość szybkiego przerzucania plików z PC przy użyciu kart pamięci. Nietypowy format to kolejne programy do chwytania prawą ręką za lewe ucho bądź odwrotnie.

Nieprzypadkowo divIDE i divMMC/SD zrobiły karierę - nie znam spectrumowca, który by nie miał któregoś z tych interfejsów (sam mam oba). De facto stały się standardem, implementowanym w wielu nowych klonach (poczynając od JS128, bo chronologicznie był chyba pierwszy). A konkurencyjne rozwiązanie z ROM-em +3e itp. wydaje mi się zbyt niepraktyczne - może dlatego, że "urodziło się" jako rozbudowa 128K +3, z wszystkimi zaletami i wadami tego modelu.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.10.25, 00:13:17 »
Czyli jest tak, jak przypuszczałem.
Trzeba sobie przygotować dysk "na piechotę".

No niezupełnie jak się okazuje. Wystarczy znać podstawowe parametry dysku, które zwykle są na nim napisane i użyć programu QTRANS (w załączeniu). Są tam pliki tekstowe, które pomogą rozpracować jak to zrobić.

@trojacek
Pierwsza partycja (systemowa) musi być niestety IDEDOS, ale kolejne można podpinać już FAT. Tyle wyczytałem, czy raczej tak zrozumiałem. Zapewne trzeba by się w to bardziej zagłębić. Jest to opisane w podanym przeze mnie linku do "worldofspectrum".

No i nie ma co winić Yarka, bo On prace nad HDD do Spectruma zaczął zanim w ogóle pojawiły się karty CF/MMC/SD... A IDEDOS, bo rozbudował po prostu to, co już działało w tamtym czasie.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.10.25, 00:25:11 »
Kiedyś stosowałem dość wygodny program z GUI do wymiany danych z PC dla HDD w ZX Spectrum +2.
Może tutaj też podejdzie...
 http://www.angelfire.com/games6/atari2600/spxfr/3eStrowSaw.html
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.10.25, 00:26:06 »
Pierwsza partycja (systemowa) musi być niestety IDEDOS, ale kolejne można podpinać już FAT.

Dokładnie. Niestety.

Cytuj
No i nie ma co winić Yarka, bo On prace nad HDD do Spectruma zaczął zanim w ogóle pojawiły się karty CF/MMC/SD... A IDEDOS, bo rozbudował po prostu to, co już działało w tamtym czasie.

Oczywiście. Nie winię, tylko podsumowuję, z czego jest najwygodniej korzystać w dzisiejszych realiach. Zwłaszcza, że przez te wszystkie lata powstało kilka dobrych (dobrze przetestowanych i w miarę kompletnych) implementacji FAT dla Z80 albo dla różnych maciupkich procków typu AVR czy PIC, co pozwala odciążyć główny procesor od zajmowania się całą "logistyką" FAT.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.10.25, 00:39:16 »
@trojacek
Obsługa FAT wymaga nieco pamięci RAM, więc te najmniejsze procki AVR i PIC raczej odpadają.
Tzn. nie odpadają całkowicie, tylko sporo to utrudnia implementację.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Tajemniczy Interface dla HDD by Yarek
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.10.25, 00:48:58 »
Petit FAT wymaga 44 bajtów (+ stos) RAM oraz 2-4KB ROM. Nawet na ATtiny to pójdzie :)

http://elm-chan.org/fsw/ff/00index_p.html