Autor Wątek: ZX +2 Issue1 naprawa  (Przeczytany 3300 razy)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
ZX +2 Issue1 naprawa
« dnia: 2023.02.16, 15:10:34 »
witajcie
nabyłem w ciemno ładny egzemplarz zx spectrum +2 issue1
objaw jest taki że przez rgb czarny ekran, przez modulator ekran płynie, widać w tle ramkę

wstępnie sprawdziłem zasilanie i zamiast 5v miałem 7,89v, wymieniłem stabilizator i 5v już jest na stabilizatorze i na układach pamięci
sprawdziłem układ ULA i ROM na innym pcb i sa ok, sprawne
komputerek w stanie fabrycznym, płyta nie grzebana, nie zauważyłem żadnej ingerencji

po wymianie stabilizatora na przewodzie rgb-scart nie mam dalej obrazu a na antenowym jest taki jak poniżej, już ramkki nie ma widać że "drugi"ekran się uruchamia ale dalej śmiecie mam na ekranie

wymienię kondensatory i sprawdzę jak dalej (kondensatory C39, C24, C22, C41)
za wszelkie podpowiedzi dzięki,
Klaudiusz dziękuję Ci za wcześniejszą pomoc na discordzie

zdjęcia płyty issue1 do wykorzystania również na speccy wiki
« Ostatnia zmiana: 2023.02.16, 15:30:15 wysłana przez jack_świdnik »
moje marzenie: Timex 2048 128K

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.02.16, 15:12:15 »
załączam więcej zdjęć
moje marzenie: Timex 2048 128K

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.02.16, 16:03:24 »
Jak już się uporasz z odpaleniem płyty tego komputerka to warto też wymienić układ PAL na GAL z poprawionym wsadem "unrainer" + dodatkowy kros do CPU by nie śmieciło na ekranie.
Chyba że Chcesz zostawić ten fabryczny jak błąd w oryginale ;).
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.02.16, 16:10:06 »
1. Do poprawnego obrazu przez modulator potrzebne jest zdaje się 12V - sprawdź, czy przetwornica działa.
2. Przy podwyższonym napięciu 5V to mogło pewnie paść wiele rzeczy. Zacząłbym od sprawdzenia czy zegar jest tam gdzie być powinien, a potem wstawiłbym ROM diagnostyczny i zobaczył, czy coś pokaże.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.02.16, 16:45:51 »
ok, te kondensatory C39, C24, C22, C41 już wymieniłem bez zmian
mogę nagrać rom diagnostyczny ale przy tym obrazie to nic nie zobaczę
zegar jak  mam sprawdzić, ten kwarc wymienić? mam oscyloskop z tym  że na mieciu się kończy :)

edit, po wymianie kondensatorów mam idealnie 5.00V zamiast 5,4V
nie mam + i - 12V
« Ostatnia zmiana: 2023.02.16, 16:59:31 wysłana przez jack_świdnik »
moje marzenie: Timex 2048 128K

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.02.16, 16:53:03 »
Issue 1 w wersji ZX 128 +2 gray zdarza się rzadko.

Ja zostawił bym ją w stanie jak najbardziej przypominającym oryginał.

Można spróbować (jeśli napięcia są prawidłowe) podłączyć jakiś interface diagnostyczny.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.02.16, 18:51:42 »
ok, te kondensatory C39, C24, C22, C41 już wymieniłem bez zmian
mogę nagrać rom diagnostyczny ale przy tym obrazie to nic nie zobaczę
Dlatego sugeruję naprawić najpierw przetwornicę.

Cytuj
zegar jak  mam sprawdzić, ten kwarc wymienić? mam oscyloskop z tym  że na mieciu się kończy :)
No nie wiem, co Ci napisać? :) Oscyloskop to taki większy i bardziej czuły woltomierz - może to Cię ośmieli do zapoznania się z nim, skoro go już masz ;) Zresztą to czy zegar jest sprawdzisz też zwykłym woltomierzem - będzie trochę niższe napięcie, nie stwierdzisz, czy rzeczywiście są impulsy o właściwej częstotliwości.

Cytuj
nie mam + i - 12V
Sprawdź czy nie masz zwarcia na +12, -5 i wymień TR9.

PS: W związku z tym, że to niezbyt często spotykana płyta, może po prostu podrzuć ją komuś, kto ją zdiagnozuje, zamiast wymieniać wszystko jak leci? ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.02.17, 00:20:26 »

No nie wiem, co Ci napisać? :) Oscyloskop to taki większy i bardziej czuły woltomierz - może to Cię ośmieli do zapoznania się z nim, skoro go już masz ;) Zresztą to czy zegar jest sprawdzisz też zwykłym woltomierzem - będzie trochę niższe napięcie, nie stwierdzisz, czy rzeczywiście są impulsy o właściwej częstotliwości.


Jako woltomierz to akurat słabo się to sprawdza bo jest zwykle sporo mniej dokładny (no chyba że te z w wyższej i dużo droższej półki) i nie musi być wcale większy od Multimetru, ale za to bardzo ładnie pokazuje nam na wykresie zmiany napięcia w bardzo krótkich odstępach czasu nawet rzędu nS albo i lepiej.  ;D
W zasadzie obsługa oscyloskopu jest w miarę prosta, jedną gałką (jedną jeśli to jednokanałowy lub każdą dla danego dodatkowego kanału, zwykle 1, 2 lub 4) wybierasz zakres mierzonego napięcia a drugą czas w jakim ma to napięcie zobrazować, pomijam już inne opcje synchronizacji i wyzwalania by obraz był bardziej czytelny dla operatora, jednak to przyjdzie z czasem podczas zapoznawania się z tym przyrządem :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oscyloskop
« Ostatnia zmiana: 2023.02.17, 00:55:34 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.02.17, 05:42:26 »
Skoro:

Cytuj
nie mam + i - 12V

to na początku doprowadź przetwornicę do pełnego działania. W moim 48k Issue 2 jest zwarcie na cewce i wszystko dalej leży, więc jak tylko wrócę do Polski zbuduję nową cewkę i będę mierzył dalej.

Prawidłowe napięcia to podstawa dalszej diagnostyki, więc koniecznie od tego zacznij i potem działaj dalej.
Zaczynałem od TIMEX`a....

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.02.17, 07:43:50 »
Tak zamierzam. Robie ta przetwornice dzis wymienie te dwa tranzystory. Wymieniam tylko to co jest konieczne nie wszytko
kondensatory i stabilizator najpierw teraz dzieki Wam te tranzystory.  Kwarc chyba znajdę to mogę w razie co podmienić.
Dalej dam znac.
o co chodzi z tymi odwróconymi TR czy to dotyczy plyty issue1 czy tylko issue3?

Co do oscyloskopu to mnie wiecej wiem o co chodzi faktycznie źle to zabrzmiało ze taki ciemny jestem jak napisałem. Napisalem ze mam i lezy bo mialem na mysli ze musiabym wiedziec co mierzyc i gdzie przylozyc sondę czego sie spodziewać jakich przebiegów. U mnie zawsze tu byl problem. gdzieś w którymś wątku z timexem 2048 czy timmym  podawałem jaki mam.

Na pewno najprostrzym rozwiązaniem jest wysłać komuś do naprawy. Jak miał bym tak zrobić to nie zakladal bym tego wątku. Innym sie przyda a i nie kazdy ma czas na naprawę.
ja próbuje swoich sił i pewne naprawię tego zx dzieki Wam i swoich umiejętnościach.
Kazda wskazówka jest mi cenna.
sprawdzam ze schematem nic w ciemno  :)
moje marzenie: Timex 2048 128K

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.02.17, 10:11:26 »
Odwróconymi tranzystorami się na razie nie przejmuj - jeśli są odwrócone, to i tak komputer z tym działał i problemu nie było. Odpal przetwornicę, sprawdź obraz przez RF. Kwarc zostaw, sprawdź oscyloskopem, czy masz zegar na odpowiedniej nodze CPU (klips sondy do masy, końcówka sondy do nogi), ale jeśli będziesz miał jakiś obraz (zakładam, że biały border i czarne tło), to w sumie możesz nie sprawdzać :) Wkładaj ROM diagnostyczny i zapewne wyjdzie padnięty RAM.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.02.17, 10:43:27 »
Tylko w płytach Issue 3 tranzystory są odwrócone.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.02.17, 12:26:32 »
daje znać zx już udało mi się uruchomić dzięki Klaudiuszowi z którym konsultowałem na discord-zie
wymieniłem TR8 i TR9 na zamienniki BC557 i BD135 ale musiałem się nagimnastykować bo trzeba było je odwracać i zamieniać, tak wynikało to ze schematu i rysunków tych tranzystorów, jak zdobędę właściwe zamienniki to wymienię. Trochę mi zeszło żebym wg schematu dopasował gdzie jest emiter, kolektor i baza, miałem niezły zgrzyt przy uruchamianiu płyty, bo mnie Klaud nastraszył że 99% się zjara ten TR9 przy odpaleniu  ;D
kondensatory większość już wymieniłem na nowe, to dobrze bo mam idealne 5V, pojawiły się też napięcia +12 i -12v tam gdzie powinny być na przetwornicy
płytę uruchamiałem bez układu ULA i ROM
obraz na RGB się pojawił, porobiłem testy pamięci, obraz i dziwięk jest gry odpalają
natomiast dalej mam śmiecie przez modulator, wg tego co Klaudiusz mi napisał to TEA2000 jest do wymiany, zamówię i wymienię na nowy

moje marzenie: Timex 2048 128K

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.02.17, 15:28:52 »
Gratulacje ;)

Rzadka płyta Issue 1 ZX 128k +2 gray uratowana !
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX +2 Issue1 naprawa
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.02.17, 18:11:47 »
Cytuj
Rzadka płyta Issue 1 ZX 128k +2 gray uratowana !

Bez przesady, sporo tego ;)

BTW. Czy to reguła, czy przypadek, że Issue 1 ma nóżki jak w PLUSie, a Issue 3 jak  "czarnym"?
Zaczynałem od TIMEX`a....