Autor Wątek: Suffolk Sciences Interface  (Przeczytany 5825 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Suffolk Sciences Interface
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.09.02, 16:46:42 »
ROMy są tutaj. Wypaliłem, wsadziłem, działa. Nuda. Chociaż w sumie nadal nie wiem co on robi. Pewnie przez to DB25 wypadałoby podpiąć jakieś "stanowisko" :)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Suffolk Sciences Interface
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.09.02, 17:40:40 »
Jakieś foto ekranu?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Suffolk Sciences Interface
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.09.02, 18:06:13 »
Ależ proszę niewierny Tomaszu ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Suffolk Sciences Interface
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.09.02, 21:08:17 »
Pewnie brakuje tam jeszcze jakiejś karty pomiarowej jak sugeruje zdjęcie ekranu, ale ja tam nie znam tego ustrojstwa tylko się domyślam.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Suffolk Sciences Interface
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.09.02, 22:00:21 »
Podejrzewam, że w ten port DB25 były wtykane jakieś końcówki pomiarowe. Tak by sugerował ten cytat:

Cytuj
I think the BASIC programs inside the ROM will give clues on how to read the A/D ports.
« Ostatnia zmiana: 2022.09.02, 22:41:29 wysłana przez trojacek »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Suffolk Sciences Interface
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.09.02, 22:57:14 »
Podejrzewam że to nie same końcówki pomiarowe się podpinalo tylko jakiś przetwornik A/D z kawałkiem elektroniki bo pewnie jeszcze były tam adresowane jakieś multipleksowane cyfrowe porty I/O z tego DB25.
Chyba że przetwornik A/D podpinalo się zamiast tych linii cyfrowych.

Myślę jednak ze przydatność tego wynalazku w obecnych czasach jest dyskusyjna, bardziej edukacyjna ciekawostka niż praktyczne zastosowanie.
« Ostatnia zmiana: 2022.09.02, 23:04:22 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Suffolk Sciences Interface
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.09.02, 23:27:11 »
Znaczy się - gablotka :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Suffolk Sciences Interface
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.09.03, 09:17:19 »
Podejrzewam, że dołączany sprzęt mógł mieć wiele różnych elementów do badania. Cały zestaw służył zapewne do nauki podstaw elektroniki cyfrowej: sprawdzania działania bramek logicznych, wejść/wyjść analogowych itp itd.
Jako ciekawostkę dodam, że system jest modularny: każdy EPROM można wstawić w dowolną pozycję, byle któryś z nich wylądował w gnieździe najbliższym stabilizatorowi. Interfejs można uruchomić nawet z jednym EPROMem. Menu dostępnych programów tworzone jest dynamicznie i w kolejności włożenia EPROMów w gniazda, stąd zapewne zdjęcie z pięcioma EPROMami - po prostu jest tam inny zestaw aplikacji.
Programy napisane są w BASICu, więc w sumie cała idea jest trochę przerostem formy nad treścią, choć z punktu widzenia dydaktycznego zapewne miała sens. Wczytywanie programów z magnetofonu było przecież czasochłonne, a przy użyciu takich interfejsów można było się skupić na zadaniach, a nie walce z wczytywaniem.