Autor Wątek: Witam!  (Przeczytany 4168 razy)

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Witam!
« dnia: 2015.03.15, 13:44:21 »
Witam wszystkich Kolegów! Z tej strony ekranu Marek ze Szczecina. Swojego Amstrada 6128 mam od +-1986r., i jak u większości jego użytkowników, po paru latach bardzo intensywnego użytkowania, poszedł do szafy na rzecz pierwszego PCta...
Amstrad działa do dziś, jest pełnosprawny, czyta bezbłędnie wszystkie 3" dyskietki - z 5-10 lat temu uruchamiałem go i wymieniałem słynny pasek. Gorzej jest ze stacją 5,25". Padł w niej scalaczek motoroli (już zamówiony), poza tym  walczę z ROMem który obsługiwał w/w stację 5" w trybie 80 ścieżkowym. Zależy mi na odczytaniu zbiorów 5-calowych... jak by nie było to prawie podróż w czasie!
Mam jeszcze spectrusia+ . Właśnie uruchamiałem go po ok 20-25 latach. Zasadniczo działa, nie działają niektóre klawisze. Jak uruchomię porządnie cpc6128 wezmę się za zx-a.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Witam!
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.03.15, 16:46:38 »
Witamy witamy. :)

Znalazłeś już chwile by te ROMy sprawdzić co ci na PW pisałem?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Witam!
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.03.15, 22:30:03 »
Cała rzecz w tym, że ściągałem  pozornie podobne  ROMy i są one różne od mojego. Przypuszczam że ten mój może być jakąś składanką, z kilku różnych i jest prawdopodobnie polskim dziełem! Bezpośrednio zczytany zwykłym programatorem jest częściowo nieczytelny, użyteczny staje się dopiero po wsadzeniu w "swoją" płytkę, gdzie jest hardware'owo dekodowany. Jak pisałem na cpcwiki, wszystko wskazuje na to że linie danych D3 i D5 są EXORowane z liniami adresowymi odpowiednio A4 i A2.
Taką sztuczkę ktoś sobie wymyślił, a żeby dodatkowo utrudnić spiłował też nazwy scalaczków...
Jestem coraz bliżej i dojdę do końca, dla samej zabawy... Udało mi się znaleźć plik tekstowy z opisem RSXów, jest naprawdę wiele ciekawych i użytecznych komend włącznie z monitorem Z80.
Dodatkowy problem, że w trakcie prac coś mi się uwaliło z tą płytką i przestała się zgłaszać co utrudnia zadanie. Aaaa jeszcze jedno: mając zacnego, prawie 30 letniego cpc miałbym używać emulatora???  :P

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Witam!
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.03.15, 22:37:26 »
Mogę bez problemu odczytać Twoje dyskietki 5,25'' i zrobić ich obrazy .dsk.
Obrazy mogę zgrać na dyskietki 3'' lub samodzielnie nagrasz sobie na dyskietki 3,5''
(jeśli oczywiście masz napęd 3,5'' podłączony do swojego CPC)
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Witam!
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.03.16, 08:07:40 »
Dziękuję tdu za ofertę pomocy! Chętnie skorzystam, ale dopiero jak sam polegnę...   ;)