Autor Wątek: Siemano  (Przeczytany 8964 razy)

zmiennik

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    UK
Siemano
« dnia: 2015.07.13, 21:07:36 »
Siemano wszystkim!
Jestem tu nowy i całkowicie świeży w temacie ZX Spectrum, jednak to się niedługo zmieni :)
Jakieś 5 lat temu postanowiłem powrócić do gry. Zaczęło się od emulatora Amigi, a teraz jestem posiadaczem 4 Amig i 2 Atari :)
Myśle, że przyszła pora na Spectruma i C64. Nie wiem co wcześniej się trafi, więc chciałem zapoznać się z tematem, żeby wiedzieć czego szukać dokładnie.

Spectruma jak i wszystkie inne kompy kupuję w jednym celu, demoscena i gry z naciskiem na to pierwsze.

Jako, że w Amigach i Atari da się rozszerzyć pamięć, nie wiem jak to wygląda gdzie indziej. Dlatego pierwsze lody chciałem przełamać z wersją 128k, gdyż pewnie pozwoli mi obejrzeć te parę demek więcej. Jeżeli mógłby mi ktoś powiedzieć czy bez problemu rozszerzę pamięć w innych modelach, to byłbym wdzięczny. Zaczęło mnie dręczyć kolejne pytanie, czy brać wersję na kasety, czy na dyskietki i czy ma to jakiekolwiek znaczenie, ponieważ dzięki waszej stronie, dowiedziałem się z artykułów o DivIDE - w prawdzie tylko powierzchownie, ale już wiem jak będę odpalał gry i dema więc chyba kwestia kaset i dyskietek nie ma większego znaczenia?

Jeszcze jedno pytanko. Zauważyłem, że na wielu aukcjach piszą ludzie, że nie działa klawiatura. Albo całkowicie, albo poszczególne klawisze. Czy jest to temat do przeskoczenia bez problemu, małym nakładem finansowym? Słyszałem coś o foliach, ale jak z dostępnością i kosztowo?

Pozdrawiam serdecznie :)


ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Siemano
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.07.13, 21:25:20 »
Hej,
Witaj wśród swoich :) To niesamowite, że są nadal ludzie, których pochłania temaet retro komputerów na nowo.
Na tym forum spędzisz dużo czasu, bo tu jest wiele ciekawych informacji.
Zadałeś sporo pytań, tak w skrócie:
Skoro głównie interesuje Cię demoscena to raczej lepiej zacząć od modeli 128k, napewno zainteresuje Cię dodatek Profi dla szarego Spectruma 128k. Pozwala on na odpalanie dem przeznaczonych na Scorpiona i Pentagona. Są to rosyjskie klony Spectrum posiadające trochę lepsze możliwości oraz pamięc nawet do 1MB.
Co do klawiatury, to jest to standardowy problem z folią / membraną. Jak się uśmiechniesz do forumowiczów, to zapewne ktoś ma na zbyciu. Ewentualnie do sprowadzenia z UK np. ze strony sellmyretro.
Wymiana jest prosta, ale trzeba być ostrożnym.
Do błyskawicznego ładowania gier/dem warto zastanowić się nad zakupem DivIDE lub DivMMC. Pierwszy obsługuje karty CF, drugie SD lub microSD w zależności od wersji.
To tyle w skrócie.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

zmiennik

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Siemano
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.07.13, 21:48:21 »
Dzięki za szybką odpowiedź :)
Dobrze wiedzieć o tym Profi, bo Rosjanie mają często bzika, w pozytywnym tego słowa znaczeniu jeżeli chodzi o komputery i pewnie jest sporo fajnych rzeczy na te klony warte uwagi. Pytanie skąd to wziąć, czy trudna jest instalacja i za ile?

Nie wiem tylko o co chodzi z "szarym Spectrumem 128k" on się czymś różni w środku od innych? Co dokładnie nazywacie szarakiem?
A co do DivIDE to już jestem pewny, że to wezmę, lubie stare kompy, ale ze współczesnymi zabawkami, typu karty CF które ułatwiają wgrywanie i przechowywanie softu. Mam to w Ami, Atari, zamierzam mieć to w c64 i tu nie będzie wyjątku :)
P.S. Ja teraz mieszkam w UK, a jestem z Warszawy, niedługo wpadam na wakacje do rodziny. Szykuje się może jakiś zlocik w sierpniu?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Siemano
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.07.14, 10:34:47 »
Witamy w klubie.
W skrocie ,Profi pasuje tylko do szarego 128+2 z wersia plyty iss3, ze wzgledu na rozklad elementow. Do tego szare 128 bardzo fajnie sie rozbudowywuje ;)

to moje 128 z Profi i Turbosound FM,

https://www.youtube.com/watch?v=yK3cTOIPAU8
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Siemano
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.07.15, 10:16:43 »
Szarak 128K, to pierwszy i ostatni model ZX Spectrum spod wytwórni Amstrada, który był maksymalnie kompatybilny z oryginalnym ZX Spectrum 128K (toster). Kolejne modele Amstradowe Spectruma, posiadały szereg (w tym skopanych) modyfikacji, włącznie ze zmianą sygnałów na szynie.
Szarak jest też chyba najczęściej pojawiającym się modelem na ebay z tych 128K.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Siemano
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.07.15, 22:35:41 »
Witaj na Forum!
Mieszkając w UK masz dużo większe możliwości w nabyciu dowolnego modelu Speccy. Często się zdarza, że sprzedający nie wysyłają sprzętu za granicę, a mają do zaoferowania na prawdę fajne, zadbane sztuki. Chodzą one po cenach niższych, niż te sprzedawane z opcją "oversea".
Pozdrawiam.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

zmiennik

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Siemano
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.09.13, 20:22:20 »
W skrocie ,Profi pasuje tylko do szarego 128+2 z wersia plyty iss3, ze wzgledu na rozklad elementow.

witam, mam okazję kupić dość tanio właśnie takiego 128 +2. Mam natomiast pytanie o tą płytę główną. Czy są tam różne rev płyty i nie do każdej Profi pasuje? Czy jak kupie 128 +2 to obojętnie czy to iss3 czy jakaś inna, to też będą Profi i inne rozszerzenia pasowały bez problemu?
Pytanie dla mnie dość istotne i pilne.

Pozdrawiam.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1643
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Siemano
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.09.13, 20:27:18 »
musi być issue3, kiedyś się pytałem zaxona i mi wytłumaczył chodzi o odległości układów chyba
moje marzenie: Timex 2048 128K

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Siemano
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.09.13, 20:33:01 »
Profi jest montowane w podstawkach po orginalnych ukadach ktore wyjmuje sie z plyty wiec zeby pasowalo musi byc szary128 plus 2 iss3.  Co prawda sobie zalozylem Profi do toastracka i Just Speccy ale to sporo kombinowania.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

zmiennik

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Siemano
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.09.13, 20:53:27 »
dzięki wielkie za szybkie odpowiedzi - jesteście super.
Mam jeszcze jedno pytanko. Da się jakoś bez rozbierania obudowy poznać czy w środku jest ta interesująca mnie rev płyty, czy trzeba rozbierać niestety? Chodzi o to, że sprzedawca może niestety tego nie chcieć/umieć zrobić, ale służy np dokładnymi fotkami z zew.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1643
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Siemano
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.09.13, 21:03:56 »
ja nie wiem, niech się inni wypowiedzą, ale domyślam się że bez rozbierania to nie rozpoznasz
może po zdjęciu dokładnym tylnej części złącza krawędziowego, ale ja nie wiem
moje marzenie: Timex 2048 128K