Autor Wątek: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.  (Przeczytany 9944 razy)

Sugarcubegraph

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« dnia: 2013.02.23, 19:37:57 »
Witajcie !
Swój powrót do korzeni zacząłem niedawno, opowiadałem swojemu 10-cio letniemu synowi jak to drzewniej z komputerami było. Temat go nadspodziewanie mocno zainteresował. Sprawdziłem w necie i stwierdziłem, że za stosunkowo niewielkie pieniądze można kupić sprzęt z antycznych lat, przez który kiedyś nie spało się po nocach. Około miesiąca temu kupiłem ZX 81 i ZX Spectrum oba w doskonałym kolekcjonerskim stanie, komplety w oryginalnych opakowaniach, nigdy nie rozkręcane (plomby gwarancyjne). Niby super tylko, że boli mnie przeszywającym bólem każde naciśnięcie klawisza/membrany. Dlatego w tym tygodniu kupiłem jeszcze jednego ZX 81 do użytkowania, z dodatkową (nałożoną ) klawiaturą i 16 k RAM. Niestety nie działa, wysyła sygnał do telewizora bo obraz się zmienia jednak kursor się nie pojawia. Jeżeli ktoś z was ma jakiś pomysł, będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Inna sprawa to ładowanie programów. Nie mam magnetofonu ani kaset, więc próbowałem różnymi sprzetami ładować wavy - koszmar. Z tym się łączy pewna anegdota: siedzimy z synem którąś godzinę próbując załadować cokolwiek do spectruma, Ipaqiem, MP3-ką, komórką, różne konfiguracje
głośności i equalisera, zero efektu. Zrezygnowanym głosem proszę syna, żeby przyniósł laptopa żony do którego wcześniej wrzuciłem "skrzeczące" wavy, żeby spróbować bezpośrednio, a on na to radosnym głosem : "będziemy grać na laptopie mamy ?!!".
W końcu udało się (innym razem) z pomocą IPada i programu Speccy Tape (ukłony dla twórcy), ale też nie bez problemów, musiałem puścić przez starą jak świat wieżę, której użyłem jako wzmaniacza.
Teraz dokupiłem wzmaniacz Fiio E5, żeby taki grat ( wieża ) nie robił tłoku.
Jeżeli macie jakieś patenty na ładowanie programów to chętnie poznam, bo nie wszystkie na spectrum mi wchodzą, a na ZX 81 nie udało się jeszcze żadnego.
Medal Of Honor dla każdego co doczytał do końca, pozdrawiam.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.02.23, 20:32:27 »
Co do wgrywania z komputera to polecam winTzx do programów zx spectrum jaki i też do zx81(załadować plik z końcówką .p ustawić konwersję na    .wav i wgrać otrzymany plik (oczywiście ważna jest głośność).
Co do opisanego problemu z zx81 to miałem kiedyś sprzęt z takim problemem , padnieta była ULA po wymianie ożył
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.02.23, 22:14:50 »
Opisz dokladniej co sie nie laduje na Spectrum. Niektore urzadzenia daja zbyt slaby sygnal i potrzebny jest wzmacniacz. Mozesz tez nabyc kasete-konwerter i ladowac z np. mp3 playera ale przez kaseciak.
Uzyteczne zwlaszcza w modelach +2, jak padnie naped magnetofonu.

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.02.23, 23:24:23 »
Witaj,
Ciekawe to rozwiazanie z fiio :)

Jesli nie zalezy Ci na wczytywaniu z tasmy/speccy tape to rozejrzyj sie za divide :)

Pozdrawiam serdecznie.

Sugarcubegraph

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.02.24, 20:37:48 »
Dzięki Martin za sugestie wypróbuję w najbliższy weekend, bo teraz krucho z czasem.
Nie chciałbym zadawać naiwnych pytań, ale sprawdziłem Allegro i Ebay i części do ZX81 jest tam tyle co kot napłakał, gdzie szukać tego ULA ?
Gryzor,co do gier to nie wchodzą:
Espionage Island, Return of the Jedi i Donkey Kong (ale wielu innych jeszcze nie próbowałem).
Jak jesteśmy przy grach to marzą mi się Knight Lore, Atic Atac i Arkanoid, nie mogę znaleźć źródła, a kupować po 20-25€ mi się nie uśmiecha.
Tym divide już wcześniej się interesowałem, jakie masz doświadczenia Micky? Jaka jest "wgrywalność"?
Żeby zbudować sensowną kolekcję trzeba się będzie trochę natrudzić, ale spokojnie rozłożę to w czasie, to też niezła zabawa. Cieszę się, że w ogóle zacząłem i że jest tylu podobnych "freaków" podzielających pasję.
Zagrać po tylu latach znowu w Jet Set Willy na oryginalnym sprzęcie...bezcenne.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.02.24, 21:19:32 »
No z ULA faktycznie krucho wszędzie czasami się trafi na ebay , ewentualnie na próbę przełożyć z innego
A divide polecam BARDZO (oczywiście tylko do spectrumów) mam aktualnie wersję 2k11 od Lotharka
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.02.24, 21:24:33 »
O ile pamietam, to niektore TAPy z WOS nie chca sie wgrywac do realnych ZXow. Emulatory biora, ZX nie. Staraj sie uzywac TZXow jesli sa.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.02.24, 21:28:27 »
Siema!

Jak jesteśmy przy grach to marzą mi się Knight Lore, Atic Atac i Arkanoid, nie mogę znaleźć źródła, a kupować po 20-25€ mi się nie uśmiecha.

Z Arkanoidem nie ma problemu. Jest np. na World of Spectrum http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0000255.
Ale Knight Lore tam nie mają. Za to na wschodzie jest nawet kilka ;) pozycje 34 do 38
http://spectrum4ever.org/fulltape.php?go=releases&letter=K&scr=1

To już wiesz, gdzie szukać.  :)


Sugarcubegraph

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.02.24, 22:49:25 »
Dzięki, jesteście nieocenieni:-)

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.03.02, 15:20:45 »
Chwilke bylem nieobecny.

Z Divide mam bardzo pozytywne doswiadczenia. Osobiscie uzywam wersji Divide+ kupionej od Duddiego. Nawet troszke przerobilem Fatwere'a - taki file manager - bo mnie denerwowala klawiszologia.

Co do szukania plikow to wujek Google Ci pomoze.
ostatnio kupilem tez zestaw plyt DVD na Ebayu
link zawierajacych mnostwo materialow.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.03.02, 16:35:49 »
Rozumiem, że te materiały mają szansę zostać przywiezione na jakiś zlot/party w celu stworzenia "kopii bezpieczeństwa"? Wiesz, jakby się Twoim coś stało ;)
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Z ośmiobitowym pozdrowieniem.
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.03.02, 17:10:37 »
Oczywiscie.

Teoretycznie moge wrzucic je gdzies na net'a ale bedzie to z 16 GB danych