Autor Wątek: Sinclair QL mam i ja  (Przeczytany 10026 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #45 dnia: 2019.01.05, 20:38:18 »
Z doświadczenia z moim QL mogę powiedzieć, ze bardzo krytycznym elementem jest 74ls245, bo co dziwne zaobserwowałem mając prawie wszystkie układy scalone już w podstawkach i bawiąc się podmianą elementów, to fakt, że ten 245 choć też w technologii LS nie działa poprawnie w przypadku jednych producentów a w przypadku innych jest OK.
Wniosek taki że jest to krytyczny element i nawet drobne różnice wykonania każdego producenta maja istotne znaczenie.
Z tego co pamiętam to Motorolla nie chciała wcale działać i jeszcze jakieś inne, tylko Texas Instruments działał poprawnie może inne też ale nie przypomnę już tego sobie.
Z układami wykonanymi w innych technologiach też były problemy z tego co pamiętam.
Ot taka ciekawostka elektrotechniczna :D

@sajmosia
Wstaw sobie EPROM z systemem MINERVA (trzeba podnieść jedną nogę EPROMu i podlutować jeden kabelek) tam jest od razu info co do uszkodzenia RAMU i mając stosowny program wpisując adres z MINERVAy można wyliczyć właściwą kość do wymiany.
zobacz tutaj http://www.nightfallcrew.com/12/06/2014/sinclair-ql-repair/
i jeszcze tutaj http://www.nightfallcrew.com/07/05/2015/sinclair-ql-with-minerva-rom-faulty-ram-decoder-v0-1/



« Ostatnia zmiana: 2019.01.05, 21:08:34 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #46 dnia: 2019.01.05, 22:17:26 »
Hejka,

@Damik EEprom Minerva tak, kiedys na pewno, czytalem juz o tym i wiem, ze sie przyda.  Mozna tez wlozyc kilka roznych ROMow w jeden eeprom np 080 i przelaczac gornymi liniami adresowymi, do czego tez ktos wypuscil modul :)

Wyjalem pamieci i wlozylem nowe juz na podstawkach. W sumie to teraz nie do konca wiem, czy aby na pewno do byly walniete pamieci, bo ta plyta jest po prostu pocieta. Zoltym kolorem zanaczylem jedno z tych ciec. Jakis gosc ewidentnie probowal naprawic ta plyte mlotkiem i przecinakiem. W Sumie gdybym nie wyjal pamieci, to bym tego nie zauwazyl i nie zaczal od razu szukac reszty.

Po wymianie RAMu i naprawieniu (uzupelnieniu) kilku brakujacych polaczen efekt jest taki, ze komp wystartowal z tym, ze jeszcze ewidentnie brakuje koloru zielonego.

Na dzisiaj juz dosc, jutro go dokoncze, bo w pobliskiej knajpie dzis jest muzyka na zywo, gdzie trzej old-boje graja hity typu "money for nothing", a jak posel Kukiz kiedys spiewal: "spiew angielski i gitara to kobiety strasznie jara" :)

Milego wieczorka :)

Pozdr.
« Ostatnia zmiana: 2019.01.05, 22:25:42 wysłana przez sajmosia »

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #47 dnia: 2019.01.05, 22:21:35 »
Dorzuce jeszcze trzy fotki.


Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #48 dnia: 2019.01.05, 22:46:38 »
To jak żyje, to sukces :)
Z tymi kolorami, to Sprawdź gniazdo, bywa że zaśniedzieje.
Choć po tych "przecinakowych" przejściach, to kto wie, czy jeszcze gdzieś jakaś ścieżka nie jest "ciachnięta".
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #49 dnia: 2019.01.05, 22:56:47 »
@sajmosia
Widzę że też masz już prawie wszystko w podstawkach ;) może poza 74LS03 jeśli dobrze pamiętam...
Udało Ci się to chyba ładniej wylutować niż mnie, u mnie trochę więcej soldermaski odeszło ;)
Co do koloru zielonego, to oby nie była to uwalona ULA na tym pinie, bo te lubiły padać od włączania monitorów w czasie pracy systemu.
W wersji niemieckiej czy amerykańskiej były chyba nalutowane już na ULA diody mające zabezpieczać to przed uwaleniem, bo to prosto idzie na gniazdo monitora.
Ja bym je przylutował od dołu PCB by nie rzeźbić na ULA, tylko muszę dokładniej wypatrzyć polaryzację z jaką są zalutowane (foty są słabej jakości) ... tzn czy to zwykłe np. 2N4148 czy odwrotnie zenerki np 3.3V lub 4.7V ;)

Moja Płyta wygląda tak :
« Ostatnia zmiana: 2019.01.05, 23:54:54 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #50 dnia: 2019.01.06, 00:44:06 »
Prawdopodobnie płyta Ci "głupieje", bo są wstawione pamięci o różnym czasie dostępu i różnych producentów.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #51 dnia: 2019.01.06, 00:50:46 »
Prawdopodobnie płyta Ci "głupieje", bo są wstawione pamięci o różnym czasie dostępu i różnych producentów.

To akurat przypadek, ale tak też działało poprawnie po nagrzaniu (po prostu tamtych pamięci potrzebowałem do innych projektów) ważne że są kompletami w bankach ;), jak wcześniej pisałem testowałem już kilka zestawów pamięci bez poprawy tego problemu. ::)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #52 dnia: 2019.01.06, 03:42:53 »
@sajmosia
Widzę że też masz już prawie wszystko w podstawkach ;)

Silla rzeczy, kiedy cos wymieniam to zazwyczaj wstawiam podstawke. Podstawki sa za tanie i mam ich za duzo, zeby zostawic sobie mozliwosc potrzeby babrania sie z odsysaczem jeszcze raz, gdy nie trzeba :)

Udało Ci się to chyba ładniej wylutować niż mnie, u mnie trochę więcej soldermaski odeszło ;)

Moge to odebrac tylko jako komplement :)

Co do koloru zielonego, to oby nie była to uwalona ULA na tym pinie, bo te lubiły padać od włączania monitorów w czasie pracy systemu.
W wersji niemieckiej czy amerykańskiej były chyba nalutowane już na ULA diody mające zabezpieczać to przed uwaleniem, bo to prosto idzie na gniazdo monitora.

Tutaj wyjscie RGB idzie, a wlasciwie nie dochodzi do gniazda, prosto z Ukladu, jutro dorobie kolejna sciezke w taki sam sposob jak dorobilem pozostale brakujace. Polutowalem kawalki zwyklego izolowanego plastikiem przewodu w taki sposob, ze proces jest odwracalny. Przewodu uzylem takiego, jaki akurat mialem pod reka, bo nie wiem gdzie jest kynar, bo mam za duzo gratow.

Uklad ULA sprawdzilem wczesniej i jest ok, ale nawet gdyby nie byl to mam dostep do kilku setek nowych, czekajacych na swoja kolej.

« Ostatnia zmiana: 2019.01.06, 04:20:56 wysłana przez sajmosia »

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #53 dnia: 2019.01.06, 04:22:38 »
Jak na robotę po powrocie z pobliskiej knajpy to wygląda całkiem nieźle. No chyba że było tylko słuchanie muzy i bez alkoholowo.

Pozdrawiam

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #54 dnia: 2019.01.06, 05:20:44 »
Tak to mniej wiecej wyglada:

https://www.youtube.com/watch?v=9T18Qvx2JNk

Pub sie nazywa The Three Wishes. Jesli potrafisz na czyms grac i masz przy sobie instrument, to nie ma problemu, zebys dolaczyl(a) lub kogos przez chwile wymienil(a) :) Moja corka kiedys na chwile weszla za perkusiste, gdy musial isc siku :)



« Ostatnia zmiana: 2019.01.06, 05:28:54 wysłana przez sajmosia »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #55 dnia: 2019.01.06, 12:09:03 »
No fajna improwizacja solo :)
Nawet "młynki" kręcił na gryfie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #56 dnia: 2019.01.06, 12:59:23 »
No fajna improwizacja solo :)
Nawet "młynki" kręcił na gryfie.

Oni tam kreca wiecij niz mlynki :) gdy kawalek wpadnie publice w ucho, to wyciagaja go na 15 minut i kazdy ma swoje "cztery takty" do pokrecenia :)

Ps. Nie chce robic offtopa, ale powoli czas konczyc tego QLa :)


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #57 dnia: 2019.01.06, 13:51:13 »

@sajmosia

Uklad ULA sprawdzilem wczesniej i jest ok, ale nawet gdyby nie byl to mam dostep do kilku setek nowych, czekajacych na swoja kolej.

Wow , a w jakich cenach są dostępne, ja przed świętami za ULA dałem prawie 100PLN i czekam właśnie na dostawę z UK.
Dla mnie to znacząca suma jak za coś dość awaryjnego i raczej bym się przejął gdybym miał kupić kolejny raz ;)
Jeśli miałbyś w dobrej cenie to może bym odkupił jakieś ULA na zapas :D

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #58 dnia: 2019.01.06, 18:12:36 »
Wow , a w jakich cenach są dostępne, ja przed świętami za ULA dałem prawie 100PLN i czekam właśnie na dostawę z UK.
Dla mnie to znacząca suma jak za coś dość awaryjnego i raczej bym się przejął gdybym miał kupić kolejny raz ;)
Jeśli miałbyś w dobrej cenie to może bym odkupił jakieś ULA na zapas :D

Nie sa dostepne na sprzedaz, przynajmniej jeszcze nie. Musze dokladnie okreslic ich status, wtedy bede mogl cos wiecej powiedziec.
Juz ktos wczesniej pytal i mam to na uwadze. Gdy stana sie dostepne to dam znac.

Trzeci QL juz tez dziala. Brak zielonego to byla po prostu kolejna przecieta sciezka. Dwa z trzech QLi potrzebuja nowych membran do klawiatury, bo te sa strasznie suche i sie lamia przy nawet drobnym zgieciu, poza tym wszystko gra i buczy.

Teraz wracaja do budy (pudelka) i z buda do szafy albo na strych i pewnie juz do nich nie wroce, bo skoro dzialaja, to przestaly byc interesujace :)

Moze ktos by chial sie jednym albo dwoma zaopiekowac ? One wciaz otrzebuja troche opieki i milosci. Te sciezki, ktore na szybko polutowalem na pewno mozna zrobic ladniej np kynarem niz pierwszym z brzegu kablem.

Nie interresuja mnie pieniedze. Chetnie zamienilbym jednego lub dwa QLe na cos ciekawego.

Pozdro.


Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sinclair QL mam i ja
« Odpowiedź #59 dnia: 2019.01.06, 18:41:11 »
To choć w przybliżeniu określ to "coś ciekawego" :)
Mam kolegę poszukującego właśnie jakiegoś QL-a, więc mógłbym go zapytać, co ma ew. na wymianę.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma